Pracownicy sezonowi w rolnictwie w okresie pandemii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pracownicy sezonowi w rolnictwie w okresie pandemii

20.04.2021autor: Magdalena Szymańska

Pandemia nie odpuszcza, a rolników gonią terminy agrotechniczne. Gros zajęć jest też przy utrzymaniu zwierząt. Ze względu na brak rąk do pracy na krajowym podwórku wielu rolników jest zmuszonych posiłkować się pracownikami sezonowymi ze Wschodu. Czy po przekroczeniu granicy mogą oni od razu podjąć pracę w gospodarstwie? Co z kwarantanną?

Z artykułu dowiesz się

  • czy pracownika sezonowego zza granicy obejmuje kwarantanna?
  • kiedy pracownik sezonowy zwolniony jest z kwarantanny?
  • jakie wymogi pandemiczne ciążą na wjeżdżających do Polski?
  • jakie wymogi musi spełnić rolnik przyjmujący pracownika zza granicy?

Czy pracownika sezonowego zza granicy obejmuje kwarantanna?

Rutynowo po przekroczeniu polskiej granicy pracownik sezonowy jest wpisywany do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) w celu objęcia 10-dniową kwarantanną. Zgodnie z wytycznymi resortu rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2, rolnik powinien umożliwić pracownikom zza granicy odbycie 10-dniowej kwarantanny w warunkach gospodarstwa.

Kiedy pracownik sezonowy zwolniony jest z kwarantanny?

Jednak w niektórych przypadkach mogą być oni zwolnieni z jej odbycia. Stanie się tak, gdy pracownik zakończy izolację (w domu lub w szpitalu) z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy.

Z kwarantanny zwolnione są też osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, i mają związane z tym stosowne zaświadczenie.

r e k l a m a

W przypadku osób, które przyjeżdżają do pracy u polskiego rolnika spoza strefy Schengen, a tak jest najczęściej, z kwarantanny mogą być zwolnieni ci, którzy wykonają po przyjeździe test diagnostyczny (antygenowy lub PCR). Test wykonuje się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Wynik negatywny zwalnia automatycznie z odbywania kwarantanny od momentu pojawienia się w systemie EWP.

Takie testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych – pracownik lub rolnik musi za niego zapłacić. Koszt testu antygenowego, tzw. szybkiego, to około 150 zł, PCR – około 400 zł.

Jakie wymogi pandemiczne ciążą na wjeżdżających do Polski?

Wjeżdżając do Polski, zarówno kierowca, jak i pracownicy muszą mieć założoną maseczkę zakrywającą nos i usta do czasu dotarcia do gospodarstwa. Czas przejazdu pracownika od momentu przekroczenia granicy do gospodarstwa nie może przekroczyć 24 godzin. Po jego dotarciu na miejsce rolnik musi zgłosić go do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu odbywania obowiązkowej kwarantanny. W przypadku gdy będzie nią objęty, przechodzi ją na terenie gospodarstwa. Teren gospodarstwa jest rozumiany tutaj jako siedlisko wraz z działkami do niego należącymi.

Praca tak, ale nie wszędzie

Pracownik może w tym czasie zajmować się tym, do czego został zatrudniony, pod warunkiem że nie opuści gospodarstwa, a jego kontakt z osobami go zamieszkującymi będzie odbywał się przy zachowaniu reżimu sanitarnego, tj. bezpiecznej odległości minimum 1,5 m, stosowaniu maseczki oraz higieny rąk. Jeśli np. pracownik odbywający kwarantannę jest zakwaterowany na działce należącej do siedliska, ale nie ma możliwości bezpośredniego przemieszczania się pomiędzy tymi nieruchomościami, do gospodarstwa może dojechać tylko pojazdami należącymi do gospodarstwa. Po drodze nie wolno mu się jednak zatrzymywać, wychodzić z pojazdu, kontaktować z innymi, postronnymi osobami.

Pracownicy zamieszkujący u jednego gospodarza i odbywający u niego kwarantannę nie mogą wykonywać pracy na rzecz innego rolnika, nawet jeśli jego pole sąsiaduje z polem gospodarza, u którego pracownicy są zatrudnieni i zamieszkują.

Należy pamiętać, iż złamanie obowiązku kwarantanny grozi karą w wysokości do 30 tys. zł (około 190 840 hrywien).

Maseczki, dezynfekcja...

Wytyczne resortu rolnictwa oraz GIS przewidziane dla rolników, którzy zatrudniają pracowników sezonowych, są bardzo szerokie, a te dotyczące odbywania kwarantanny bardzo surowe. Z jednej strony, jeśli pod uwagę bierze się zdrowie, są zrozumiałe, z drugiej jednak – generują bardzo wysokie koszty i są trudne do spełnienia.

Według wytycznych tych urzędów, podczas pobytu w gospodarstwie pracownik sezonowy musi mieć zapewniony bieżący dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), koszy na odpady wyłożonych jedno­razowymi workami.

Jakie wymogi musi spełnić rolnik przyjmujący pracownika zza granicy?

Od rolnika wymaga się, aby osobom objętym kwarantanną zapewnił odpowiednie warunki zakwaterowania z pełnym węzłem sanitarnym i wydzielonymi pomieszczeniami do pobytu. Ponadto zaleca się, aby pracownicy sezonowi w trakcie kwarantanny, którzy prowadzą zbiór owoców miękkich (maliny, truskawki, jagody itp.) i warzyw zielonych jedzonych na surowo (np. sałata, rukola, szpinak) oraz pracują przy obróbce żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, stosowali przez cały czas pracy zarówno maseczki zakrywające usta i nos, jak również rękawiczki jedno­razowe, które muszą być często zmieniane (nie podano, jak często).

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby mierzyć pracownikom przynajmniej raz dziennie, przed rozpoczęciem pracy, temperaturę termometrem bezdotykowym, a w przypadku innego termometru – jego dezynfekcję po każdym jego użyciu.

Ponadto, według urzędników, gospodarz powinien zapewnić pracownikom sezonowym pranie odzieży, pościeli itp. oraz regularne (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pracownicy, np. klamek drzwi wejściowych, poręczy, blatów, oparć krzeseł. W przypadku prac na polu, jak również innych prac rolniczych, np. sortowania, obierania, krojenia, stanowiska pracy poszczególnych osób powinny być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m.

Magdalena Szymańska
Fot. pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

redaktor w dziale Ekonomika

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021

W połowie marca firma De Ruiter Seeds i Delphy zorganizowały webinarium dla producentów uprawiających doświetlane pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo.

czytaj więcej

Szymonów rozmowy w sadzie: Dobry start sezonu w gruszach

Produkcja gruszek w Polsce jest całkowicie nastawiona na rynek owoców deserowych. Aby jej koszty nie przerosły zysków, od samego początku wymaga ona przemyślanej strategii ochrony. W newralgicznym punkcie wegetacji, jakim jest okres okołokwitnieniowy, poważne zagrożenie stanowią choroby bakteryjne.

czytaj więcej

Co czeka sadowników w nadchodzącym sezonie jabłkowym?

Działalność wielu branż w obecnej sytuacji związanej z globalną epidemią COVID-19 jest postawiona pod znakiem zapytania. Sektor owocowo-warzywny nie jest wyjątkiem. W 2020 roku podczas pierwszej i drugiej fali pandemii, sadownicy musieli sprostać wielu wyzwaniom. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.