Czosnek bez błotniszki i bez chemii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czosnek bez błotniszki i bez chemii

27.06.2020autor: Kamila Szałaj

W okresie oblotu muchówek rośliny czosnku są na tyle niskie, że nawet cięższa siatka nie spowoduje zdeformowania pędów. Prawidłowo założone osłony są w stanie znacznie bardziej ograniczyć zagrożenie błotniszką niż pestycydy. 

 Integrowana produkcja rolnicza i związane z nią ograniczenia w zakresie stosowanych środków ochrony roślin stwarzają potrzebę poszukiwania strategii równie skutecznych, jak wysokiej jakości pestycydy. Jedną z nich jest wykorzystanie syntetycznych materiałów do osłaniania bezpośredniego.

Czy jest się czego obawiać?

Czosnek z sadzenia jesiennego (podobnie jak cebula ozima) w porównaniu z odmianami jarymi jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo ze strony błotniszki czosnkówki (Suillia lurida), dyskwalifikującej plon. Obecność na plantacji tej muchówki może spowodować znaczny odsetek wypadów roślin.

W Polsce powierzchnia przeznaczona pod uprawę czosnku ozimego znacznie przewyższa tę zajętą przez odmiany wiosenne. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu szkodnikowi, który jest powszechny na terenie całego kraju. 

Piotr Bucki, UR Kraków

Cały artykuł przeczytasz w czerwcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Miedź miedzi nierówna

Zalecenie zastosowania środka miedziowego jest zbyt ogólnym. Mamy do wyboru preparaty tlenkowe, wodorotlenkowe, tlenochlorek miedzi, trizasadowy siarczan miedzi, a także nanocząsteczki.  

czytaj więcej

Ryzykowne następstwo upraw

W normalnej rotacji upraw niezwykle ważna jest znajomość oddziaływania jednego gatunku na drugi oraz ich wymagań nawozowych. Odpowiednio ustalony płodozmian daje wiele korzyści, przede wszystkim chroni przed chorobami i szkodnikami oraz wzbogaca glebę.  

czytaj więcej

Śmietka i chowacz zagrażają uprawom warzyw

Zabiegi ochronne przeciw śmietce kapuścianej opierają się na wynikach sygnalizacji przy użyciu pułapek zapachowych. Sygnałem do wykonania zabiegu przeciw chowaczowi jest obecność chrząszczy w liściach sercowych – 4 chrząszcze na kolejnych 25 roślinach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)