Śmietka i chowacz zagrażają uprawom warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Śmietka i chowacz zagrażają uprawom warzyw

20.06.2020autor: Kamila Szałaj

Zabiegi ochronne przeciw śmietce kapuścianej opierają się na wynikach sygnalizacji przy użyciu pułapek zapachowych. Sygnałem do wykonania zabiegu przeciw chowaczowi jest obecność chrząszczy w liściach sercowych – 4 chrząszcze na kolejnych 25 roślinach. 

Śmietka kapuściana i chowacz czterozębny powszechnie występują na polach, będąc każdego roku poważnym zagrożeniem dla warzyw kapustnych: kapusty głowiastej i brukselskiej oraz brokułu i kalafiora. Żerują także na chwastach z tej samej rodziny, m.in. rzodkwi świrzepie i starcu zwyczajnym. W ostatnich latach notuje się wzrost szkód wyrządzanych przez oba gatunki na brokule i kalafiorze, szczególnie na średnich i późnych odmianach.

Mimo powszechności występowania, chowacze są wciąż mało rozpoznawalne. Ich larwy są często mylone z larwami śmietki kapuścianej. Właściwa identyfikacja tych szkodników i ich rozróżnienie decyduje o terminie wykonywania zabiegów zwalczania, a także o doborze środków ochrony roślin.

Śmietka kapuściana

Jest muchówką z rodziny śmietkowatych. Owad dorosły to szara mucha, długości do 6 mm, pokryta czarnymi szczecinkami. Larwa (do 7 mm) jest biała, wydłużona, bez wyraźnej segmentacji, ze szpiczastą główką, w której prześwieca czarny chitynowy sztylecik, stanowiący część gębową. Na końcu ciała są widoczne kolczaste wyrostki i dwie ciemne przetchlinki.  

prof. Jerzy Szwejda, Skierniewice   

Cały artykuł przeczytasz w czerwcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa broń w walce z gąsienicami motyli w roślinach kapustnych

Na to czekali producenci warzyw – rozszerzenie rejestracji preparatu Affirm o szeroką paletę szkodników atakujących uprawy kapusty, brokułu, kalafiora i wiele innych gatunków!

czytaj więcej

Czosnek bez błotniszki i bez chemii

W okresie oblotu muchówek rośliny czosnku są na tyle niskie, że nawet cięższa siatka nie spowoduje zdeformowania pędów. Prawidłowo założone osłony są w stanie znacznie bardziej ograniczyć zagrożenie błotniszką niż pestycydy. 

czytaj więcej

Pomysł na jagodę kamczacką: własna wytwórnia wina

Odwiedziliśmy Radosława i Beatę Warulik, którzy jako pierwsi w Polsce wytwarzają wino z jagody kamczackiej! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)