Ryzykowne następstwo upraw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ryzykowne następstwo upraw

21.06.2020autor: Kamila Szałaj

W normalnej rotacji upraw niezwykle ważna jest znajomość oddziaływania jednego gatunku na drugi oraz ich wymagań nawozowych. Odpowiednio ustalony płodozmian daje wiele korzyści, przede wszystkim chroni przed chorobami i szkodnikami oraz wzbogaca glebę.  

Typowa rotacja 

Jedną z głównych zasad prawidłowej rotacji jest unikanie uprawy po sobie na danym stanowisku roślin z tej samej rodziny botanicznej. Z uwagi na wspólne agrofagi i patogeny oraz ryzyko bytowania form przetrwalnikowych w glebie, przerwa między nimi powinna wynosić co najmniej 4 lata. Krótsza lub jej brak może prowadzić do zmęczenia gleby, co ostatecznie wpływa na znaczne obniżenie plonów. Od 2004 r. rotacja upraw jako jedno z zaleceń integrowanej ochrony roślin stała się niejako obowiązkiem. Przy układaniu płodozmianu w pierwszej kolejności należy zatem uwzględnić potrzeby pokarmowe warzyw, dając pierwszeństwo najbardziej wymagającym gatunkom, np. kalafiorowi, brokułowi, kapuście pekińskiej, ogórkowi, dyni i porowi. 

Przedwczesna likwidacja 

Ustalenie rotacji w normalnych warunkach jest często bardzo trudne. Jednak zdarzają się sytuacje jeszcze trudniejsze. Z uwagi na zmienność warunków pogodowych (przemarznięcia), jak również niszczące działanie wielu czynników chorobotwórczych lub żerowanie szkodników, plantacje czasami muszą być przedwcześnie likwidowane, kiedy zaczęto już stosować określony program ochrony chemicznej.

 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czosnek bez błotniszki i bez chemii

W okresie oblotu muchówek rośliny czosnku są na tyle niskie, że nawet cięższa siatka nie spowoduje zdeformowania pędów. Prawidłowo założone osłony są w stanie znacznie bardziej ograniczyć zagrożenie błotniszką niż pestycydy. 

czytaj więcej

Pomysł na jagodę kamczacką: własna wytwórnia wina

Odwiedziliśmy Radosława i Beatę Warulik, którzy jako pierwsi w Polsce wytwarzają wino z jagody kamczackiej! 

czytaj więcej

Śmietka i chowacz zagrażają uprawom warzyw

Zabiegi ochronne przeciw śmietce kapuścianej opierają się na wynikach sygnalizacji przy użyciu pułapek zapachowych. Sygnałem do wykonania zabiegu przeciw chowaczowi jest obecność chrząszczy w liściach sercowych – 4 chrząszcze na kolejnych 25 roślinach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)