Czy biomasa agro i rolnicze OZE to lekarstwo na kryzys energetyczny w Polsce? Rolniczy temat, odc. 26
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy biomasa agro i rolnicze OZE to lekarstwo na kryzys energetyczny w Polsce? Rolniczy temat, odc. 26

28.10.2022autor: Bartłomiej Czekała

Polskie rolnictwo, podobnie jak inne gałęzie naszej gospodarki, mierzy się z wieloma kryzysami i problemami. W jaki sposób te kryzysy łagodzić, jak rolnikom pomóc i jak wykorzystać ten potencjał, który jest w rolnictwie? O tym w programie "Rolniczy temat" rozmawiam z wiceministrem rolnictwa i od niedawna także Pełnomocnikiem Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Januszem Kowalskim.

Janusz Kowalski został miesiąc temu wiceministrem rolnictwa. Od początku deklarował, że z rolnictwem nie ma nic wspólnego, ale chce się zając tematami związanymi z rolniczymi źródłami energii odnawialnej oraz biomasą ze źródeł rolniczych. Tydzień temu otrzymał nominację na Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich. Postanowiłem zapytać wiceszefa MRiRW jakie są jego kompetencje i zadania w tym zakresie oraz jaki plan ma resort rolnictwa na poprawę sytuacji rolników i łagodzenie skutków kryzysu, także energetycznego na polskiej wsi.


- Dzisiaj kryzys energetyczny dotyka rolników indywidualnych, dotyka całą branżę i wszystkie sektory rolno-spożywcze, szczególnie przetwórstwo, które jest energochłonne, a więc ogromną część polskiej gospodarki - przecież to jest 20% patrząc całościowo. I dzisiaj koszty energii, ciepła, surowca to jest to, czym się przejmują rolnicy. Moim planem jest to, aby spowodować by rolnicy - szczególnie indywidualni - mieli dodatkowe dochody, a Polacy nowe i tańsze źródła energii oraz ciepła. Jak to zrobić? Tym hasłem jest oczywiście biomasa agro, czyli wykorzystanie potencjału polskiego rolnictwa do produkcji tej biomasy, ale przede wszystkim wykorzystanie pozostałości po produkcji rolno-spożywczej na cele energetyczne - mówił wiceminister Kowalski.


Jak dodał, normalnie w Unii Europejskiej biomasa agro jest paliwem energetycznym numer 1. W Polsce natomiast jest ona od 10 - 15 lat traktowana po macoszemu, chociaż potencjał jest ogromny. -Stawiano na wiatraki, stawiano na fotowoltaikę. To są ważne źródła energii, ale biomasa agro powoduje to, że te wszystkie jednostki, które ją wykorzystują są o wiele bardziej efektywne, stabilne. Ich efektywność jest nawet 92, 93-procentowa - zaznaczał wiceszef MRiRW.


A jaki plan na rozwój tego sektora i inwestycje w tym obszarze ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Zachęcam do obejrzenia całego odcinka.
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnictwo może zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Z Ireneuszem Kulką – country managerem EDP Energia Polska o ofercie instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa – rozmawia Ireneusz Oleszczyński.

czytaj więcej

Jak przyspieszyć i ułatwić inwestycje w OZE na wsi?

– Samowystarczalność obszarów wiejskich przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania może się opłacać. Rolnicy są ludźmi myślącymi bardzo pragmatycznie, trzeba więc przyspieszyć transformację energetyczną – mówił Ryszard Pawlik, doradca parlamentarny Jerzego Buzka, rozpoczynając debatę na temat doświadczeń w zakresie realizacji inwestycji w OZE na obszarach wiejskich. Ponadto w dyskusji tej udział wzięli Marcin Laskowski, prezes zarządu PGB Inwestycje, Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojciech Suwik, regionalny dyrektor sprzedaży ESOLEO, oraz Grzegorz Brodziak, prezes zarządu Goodvalley AGRO.

czytaj więcej
Aktualności

Energia ze słomianej biomasy - stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla mieszkańców

Serię postów promujących pozyskiwanej energii z biomasy słomianej zamieścił w ciągu ostatniej doby na swoim profilu w mediach społecznościowych Janusz Kowalski, wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Słoma jest wg. niego świetnym rodzajem biomasy. Pokazał przykład z Grudziądza. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)