Energia ze słomianej biomasy - stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla mieszkańców
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Energia ze słomianej biomasy - stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla mieszkańców

15.11.2022autor: Karol Pomeranek

Serię postów promujących pozyskiwanej energii z biomasy słomianej zamieścił w ciągu ostatniej doby na swoim profilu w mediach społecznościowych Janusz Kowalski, wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Słoma jest wg. niego świetnym rodzajem biomasy. Pokazał przykład z Grudziądza. 

Wiceminister Janusz Kowalski podczas wizyty w Grudziądzu dokładnie zrelacjonował, w jaki sposób miasto wykorzystuje energię pochodzącą ze słomianej biomasy. Wykorzystywane są baloty słomy. J. Kowalski twierdzi, że może to stanowić stabilne źródło dochodu dla rolników i zabezpieczenie energetyczne dla gmin. 

– Z Maciej Glamowski Prezydent Grudziądza rozmawiałem o pierwszej w Polsce inwestycji budowy kotła parowego na słomę luźną w OPEC Grudziądz. Nowe dochody dla rolników, stabilne ceny ciepła dla mieszkańców i czystsze powietrze dla Grudziądza. Brawo! – rozpoczął serię wpisów. 


Miejska elektrownia w Grudziądzu (100 tys. mieszkańców) wykorzystuje biomasę do wytwarzania ciepła. 

r e k l a m a

– Magazyn buforowy na 24 tys. ton słomy dla miejskiej elektrociepłowni w Grudziądzu. Biomasa agro to doskonały sojusznik węgla. Wykorzystanie biomasy w miejskim ciepłownictwie to stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla Polaków. I czystsze powietrze w miastach! – brzmi kolejny wpis z kujawsko-pomorskiego.

– Tylko biomasa – mówi pan Zdzisław Neumann, który od kilkunastu lat zajmuje się ogrzewaniem budynków szkolnych w gminie Człuchów biomasą agro. Za nami Szkoła Podstawowa w Rychnowach ogrzewana słomą od lokalnych rolników od 10 lat! – napisał, wzmacniając przekaz oklaskami.

– Zespół Szkolno-Przedszkolny Wierzchowo Dworzec w gminie wiejskiej Człuchów w województwie pomorskim ogrzewany jest od blisko 20 lat słomą od lokalnego rolnika! Zobacz! – to już kolejny wpis dot. Człuchowa.

– 60 tys. za ogrzanie słomą przez cały rok 4 wiejskich szkół versus 360 tys. za ogrzanie 4 szkół importowanym węglem. O korzyściach finansowych wykorzystania #biomasa rozmawiam z wójtem wiejskiej gminy Człuchów Pawłem Gibczyńskim i wicewojewodą pomorskim Aleksander Jankowski – napisał po spotkaniu z lokalnym włodarzem.

– Zobacz 2 kotły na baloty ze słomy ogrzewające wiejską szkołę w 11-tysięcznej wiejskiej gminie Człuchów w województwie pomorskim! Dochody dla rolników i tańsze ciepło na obszarach wiejskich – zaapelował na koniec serii Kowalski.


fot.: Janusz Kowalski (Facebook)
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Energia odnawialna na wsi. Jak zwiększyć wydajność OZE w gospodarstwie?

Jeśli rewolucja energetyczna, czyli uniezależnienie od paliw kopalnych ma się powieść, konieczna jest szybka ekspansja energii odnawialnej na terenach wiejskich. Eksperci wskazują, że w poprawie wydajności instalacji OZE kluczową rolę odegrają systemy sztucznej inteligencji.

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Czy biomasa agro i rolnicze OZE to lekarstwo na kryzys energetyczny w Polsce? Rolniczy temat, odc. 26

Polskie rolnictwo, podobnie jak inne gałęzie naszej gospodarki, mierzy się z wieloma kryzysami i problemami. W jaki sposób te kryzysy łagodzić, jak rolnikom pomóc i jak wykorzystać ten potencjał, który jest w rolnictwie? O tym w programie "Rolniczy temat" rozmawiam z wiceministrem rolnictwa i od niedawna także Pełnomocnikiem Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Januszem Kowalskim.

czytaj więcej
Aktualności

Wiceminister Janusz Kowalski złożył wnioski do ABW, CBA i Kancelarii Sejmu. Ciąg dalszy sprawy dzierżawy gruntów z KOWR

Kancelaria Sejmu na wniosek wiceministra Janusza Kowalskiego skreśliła Tomasza Ognistego z listy asystentów społecznych wiceszefa MRiRW. Jednocześnie Janusz Kowalski zwrócił się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego o nadzór nad sprawą zakończenia dzierżawy 10 tys. ha. gruntów firmy Top Farms. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)