Rolnicy znów będą mogli zaciągać kredyty? Senat chce naprawić błąd
Senat chce naprawić swój błąd i przywrócić rolnikom możliwość zaciągania kredytów. W ostatnio przyjętej ustawie na temat egzekucji komorniczej… zgubiono bowiem jeden paragraf, co spowodowało ogromne zamieszanie.
Kłopoty z możliwością udzielania kredytów rolnikom rozpoczęły się, gdy z inicjatywy Senatu uchwalono ustawę, która miała przenosić przepisy dotyczące egzekucji komorniczych rolników z rozporządzenia ministra sprawiedliwości do ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Celem było uregulowanie obowiązującego stanu prawnego, który nie odpowiadał zdaniem prawników standardom wyznaczonym w Konstytucji.
Ale zdaniem Związku Banków Polskich przepisy te oznaczały nic innego jak brak możliwości udzielania rolnikom kredytów.
Próba naprawienia błędu
Teraz w Sejmie pojawiła się kolejna ustawa senacka, która ma ten błąd naprawić. Przyznano w niej, że przepisując treść rozporządzenia do ustawy pominięto jeden z paragrafów, który stał się przyczyną zamieszania. Przepis ten stanowił, że rozporządzenia nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika. – Pominięcie przedmiotowego uregulowania jest nie bez znaczenia zarówno dla sektora bankowego, jak i dla samych rolników jako potencjalnych kredytobiorców, a więc klientów banków. Brak możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela ze składników majątkowych dłużnika (bo de facto taki skutek mogą mieć regulacje k.p.c. w aktualnym kształcie) powoduje, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności. Banki — jako podmioty, które są zobligowane do zabezpieczenia depozytów oraz wyważenia swoich portfeli kredytowych — będą wręcz zmuszone do odrzucania znaczącej większości wniosków o udzielenie kredytów pochodzących od rolników, ponieważ ci ostatni nie będą w stanie przedstawić odpowiedniego zabezpieczenia dla zaciąganych zobowiązań. Stąd też w interesie obu tych grup jest przywrócenie stanu prawnego, jaki w omawianym zakresie obowiązywał przed wejściem w życie wspomnianej ustawy – napisano w uzasadnieniu nowej ustawy.
Szybka ścieżka legislacyjna
Ze względu na pilny charakter projektu na podstawie Regulaminu Senatu przystąpiono do I czytania, mimo że nie zostały nadesłane pisemne opinie o proponowanych rozwiązaniach. W informacji przekazanej drogą mailową Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyraził pozytywne stanowisko odnośnie projektowanych zmian.
11 stycznia 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu przyjęły projekt ustawy bez poprawek.
WK
Najważniejsze tematy