Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków
Główny Inspektorat Weterynarii opublikował deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od grypy ptaków, złożoną do WOAH. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o uchylenie restrykcji w krajach, które zablokowały handel drobiowy z Polską.
Polska deklaruje uwolnienie się od grypy ptaków
Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych, państwa mogą samodzielnie zadeklarować, że są wolne od choroby, przy czym muszą przedstawić odpowiednie, udokumentowane dowody zgodności z postanowieniami Kodeksu. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji takiej deklaracji, która po złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) została umieszczona na stronie internetowej WOAH.
Jednocześnie GLW apeluje do państw partnerskich o zniesieniu restrykcji handlowych, które wprowadzono po pojawieniu się ognisk choroby w Polsce.
Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r. w województwie łódzkim (pow. łęczycki).
Jedno ognisko grypy ptaków we wrześniu
Polska deklaracja zawiera szereg argumentów potwierdzających status, między innymi:
- 16 września 2022 r. Polska odzyskała status państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu;
- Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r.: wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym łącznie utrzymywano 1677 ptaków (1643 gęsi rzeźnych i 34 kury nioski), położonym w województwie łódzkim (pow. łęczycki).
- Przyjęto środki zwalczania choroby, a ostatnie czyszczenie i dezynfekcja zostały zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną 4 października 2022 r.;
- Od zatwierdzania dezynfekcji upłynęło więcej niż 28 dni;
- Polska posiada regularnie realizowany program uświadamiający, zachęcający do szybkiego zgłaszania HPAI;
- Delegat WOAH w Polsce oświadcza, że kraj spełnia wymagania dla kraju wolnego od grypy ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI) u drobiu od 2 listopada 2022 r., zgodnie z WAHIS.
Jednocześnie WOAH przypomina, że opublikowanie oświadczenia własnego na stronie internetowej Organizacji nie odzwierciedla oficjalnej opinii WOAH.
al na podst. wetgiw.gov.pl, woah.org
fot. envatoelelments, WOAH
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy