Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków

21.11.2022autor: Aneta Lewandowska

Główny Inspektorat  Weterynarii opublikował deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od grypy ptaków, złożoną do WOAH. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o uchylenie restrykcji w krajach, które zablokowały handel drobiowy z Polską.

Polska deklaruje uwolnienie się od grypy ptaków

Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych, państwa mogą samodzielnie zadeklarować, że są wolne od choroby, przy czym muszą przedstawić odpowiednie, udokumentowane dowody zgodności z postanowieniami Kodeksu. Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o publikacji takiej deklaracji, która po złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) została umieszczona na stronie internetowej WOAH.

Jednocześnie GLW apeluje do państw partnerskich o zniesieniu restrykcji handlowych, które wprowadzono po pojawieniu się ognisk choroby w Polsce.

Ostatnie ognisko grypy ptaków w woj. łódzkim

Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r. w województwie łódzkim (pow. łęczycki).

r e k l a m a

Jedno ognisko grypy ptaków we wrześniu

Polska deklaracja zawiera szereg argumentów potwierdzających status, między innymi:

  • 16 września 2022 r. Polska odzyskała status państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu;
  • Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r.: wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym łącznie utrzymywano 1677 ptaków (1643 gęsi rzeźnych i 34 kury nioski), położonym w województwie łódzkim (pow. łęczycki).
  • Przyjęto środki zwalczania choroby, a ostatnie czyszczenie i dezynfekcja zostały zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną 4 października 2022 r.;
  • Od zatwierdzania dezynfekcji upłynęło więcej niż 28 dni;
  • Polska posiada regularnie realizowany program uświadamiający, zachęcający do szybkiego zgłaszania HPAI;
  • Delegat WOAH w Polsce oświadcza, że kraj spełnia wymagania dla kraju wolnego od grypy ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI) u drobiu od 2 listopada 2022 r., zgodnie z WAHIS.


Jednocześnie WOAH przypomina, że opublikowanie oświadczenia własnego na stronie internetowej Organizacji nie odzwierciedla oficjalnej opinii WOAH.


al na podst. wetgiw.gov.pl, woah.org
fot. envatoelelments, WOAH

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Holandia: kolejne 29 tys. kurcząt do utylizacji. Grypa ptaków zbiera żniwo

Holendrzy mierzą się z kolejnymi ogniskami grypy ptaków. Tym razem służby weterynaryjne utylizują stado kurcząt rzeźnych w gospodarstwie, w którym wykryto wysoce zjadliwy szczep wirusa. W nieco ponad rok Holandia zutylizowała około 6 mln sztuk drobiu.

czytaj więcej

Nie było żadnej afery drobiarskiej, tylko przekręt gospodarczy!

  Tzw. afera paszowa była przekrętem gospodarczym, a zarówno pasze jak i produkty mięsne w sklepach są bezpieczne. Inspekcja Weterynaryjna otrzymała końcowy raport z przeprowadzonych kontroli z którego wynika, że w żadnej z przebadanych próbek pasz nie stwierdzono przekroczeń obowiązujących norm.

czytaj więcej

Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!

Sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca. Branża drobiarska zaznaczała już w maju br., że zniesienie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe z Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje. Jakie ilości wprowadzane są na polski rynek? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)