Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!

19.09.2022autor: Dorota Kolasińska

Sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca. Branża drobiarska zaznaczała już w maju br., że zniesienie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe z Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje. Jakie ilości wprowadzane są na polski rynek? 

Jak podają analitycy ING Bank unijny eksport mięsa drobiowego po pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 521 tys. t, co oznacza spadek o 13% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Natomiast import do UE wyniósł 241 tys. t, był o 27% większy niż rok temu. Według wstępnych danych KE w lipcu br. średnia ważona cena sprzedaży tuszki kurczaka (65%) wyniosła 259,6 EUR/100 kg (-0,2% m/m), natomiast w stosunku do lipca 2021 r. ceny była wyższa o ponad 26%. Niestety w wielu przypadkach wzrost kosztów produkcji nie jest rekompensowany wyższą ceną w skupie. Dane nadal nie uwzględniają zniesienia ceł na ukraiński drób w UE. 

Jak wynika z danych GUS skup drobiu rzeźnego w Polsce w wadze żywej w pierwszych siedmiu miesiącach br. wyniósł 1656 tys. t, tj. był o 10,8% większy niż w analogicznym okresie 2021 r., natomiast produkcja mięsa drobiowego wyniosła 1702 tys. t, tj. była o 5,1% większa.

Import mięsa drobiowego z Ukrainy

UE sprowadza produkty drobiowe, w tym mięso z piersi kurczaka i przetwory z mięsa drobiowego, głównie z Brazylii, Tajlandii i Ukrainy. Średnia cena brojlerów w UE na koniec sierpnia ukształtowała się na poziomie 2,62 euro/kg (rok temu 1,9 euro/kg), brazylijskiego drobiu na poziomie 1,52 euro/kg, a ukraińskiego około 2 euro/kg. W związku ze zniesieniem ceł oraz kontyngentów taryfowych na ukraiński drób rynek europejski od czerwca zalewa tańszy ukraiński drób. 

r e k l a m a
- W długim okresie Ukraina może stanowić konkurencję dla polskiego sektora drobiarskiego z uwagi na niższe koszty produkcji, niewykluczone, że w odległej perspektywie również bezpośrednią jako kraj członkowski UE – czytamy w najnowszym raporcie Krajowej Rady Drobiarskiej.

Import drobiu wzrósł 34-krotnie??


Jak poinformował nad Główny Inspektorat Weterynarii wzrost importowanego mięsa na krajowym rynku jest wyraźnie odczuwalny. Mięso nie zostaje w całości na krajowym rynku, jest eksportowane w głąb UE. Podobnie dzieje się ze zbożem i kukurydzą, co nie pozostaje bez wpływu na ceny skupu krajowych surowców. 

- Dane statystyczne importu mięsa drobiowego chłodzonego i mrożonego z Ukrainy, gdzie deklarowane pierwsze miejsce przeznaczenia wskazano w Polsce przedstawiają się następująco: 2021 r. - 156, 45 ton; do 13 września 2022 r. - 5360, 70 ton. Powyższe dane pochodzą wyłącznie z przejść granicznych na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE. Dane te wskazują na wzrost zainteresowania polskich podmiotów obrotem wewnątrzunijnym lub eksportem mięsa drobiowego pochodzącego z importu - podaje GIW. 

Branża liczy na przywrócenie ceł i kontyngentów

Zniesienie ceł dla ukraińskich produktów miało trwać rok, jednak jak wynika z informacji przekazanych przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Kijów zabiega o wydłużenie tego okresu. Europejscy hodowcy i związki branżowe są sytuacją zaniepokojone, gdyż konsumenci z uboższym przez inflację portfelem kierują się jedynie ceną, a nie jakością czy pochodzeniem produktów mięsnych, co zaburza handel krajowym surowcem. Ukraiński drób jest tańszy niż większość europejskiego. Dotychczas import blokowały kontyngenty ilościowe i cła, teraz import drobiu do UE jest mocno zaawansowanym na czym cierpią krajowi producenci. 

– W związku z grypą ptaków produkcja w UE jest mniejsza, więc napływ ukraińskich jaj i mięsa drobiowego nie jest tak bardzo odczuwalny, ale to może się bardzo szybko zmienić. Trzeba także pamiętać, że tak naprawdę z wolnego dostępu do unijnego rynku korzysta jedna duża firma. Mamy wątpliwości czy pomoc dla ukraińskiego oligarchy kosztem unijnych farmerów jest najlepszym pomysłem – powiedziała Anna Zubków z PZZHiPD.

dkol 
Fot. Envato Elements

 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacje drobiarskie apelują o wycofanie zakazu stosowania pasz GMO

– Krajowe organizacje drobiarskie z ogromnym zaskoczeniem przyjęły informację dotyczącą wprowadzenia od 1 stycznia 2024 roku zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego podjętą podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 2 listopada br. – alarmuje zespół ds. drobiarstwa Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich.

czytaj więcej

Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków

Główny Inspektorat  Weterynarii opublikował deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od grypy ptaków, złożoną do WOAH. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o uchylenie restrykcji w krajach, które zablokowały handel drobiowy z Polską.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Gigantyczny wzrost eksportu wołowiny do Japonii. Widać światełko w tunelu dla drobiu!

Od 2019 r. współpraca dot. wymiany handlowej UE z Japonią intensywnie się rozwija. Japończycy chętnie kupują polską wołowinę, ale także są zainteresowani mięsem drobiowym. Wymianę handlową zakłóciła epidemia grypy ptaków, która stale pojawia się w kraju. Udało się uzgodnić porozumienie! Ile mięsa eksportujemy do Japonii?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)