Podlasie: Kolejne ognisko rzekomego pomoru drobiu. 28,5 tys. brojerów do wybicia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podlasie: Kolejne ognisko rzekomego pomoru drobiu. 28,5 tys. brojerów do wybicia

21.07.2023autor: Justyna Czupryniak

Tydzień temu wirus nieobecny w Polsce niemal 50 lat zaatakował po raz pierwszy na Podlasiu w miejscowości Topilec. w gminie Turośń Kościelna Tydzień później mamy drugie ognisko choroby w tej samej gminie, w miejscowości Bojary. Do utylizacji pójdzie 28,5 tys. brojlerów.

Jak poinformowało radio Białystok, drugie ognisko rzekomego pomoru drobiu zostało wykryte we wsi Bojary. Pierwsze zarażone stado zostało zagazowane w Topilcu w ubiegłym tygodniu. Tam zlikwidowano stado 40 tys. sztuk drobiu. Okoliczni hodowcy są mocno zaniepokojeni, bo w jest tam ok. innych 40 ferm drobiu.

W związku z wykryciem wirusa rzekomego pomoru drobiu na fermie w Bojarach zagazowanych zostanie ok. 28,5 tys. szt. brojlerów. Jak wynika z relacji powiatowego lekarza weterynarii w Białymstoku, Dariusza Filianowicza, w gospodarstwie zostaną przeprowadzone czynności mające na celu zwalczenie choroby zakaźnej.

Wirus rzekomego pomoru drobiu rozprzestrzenia się na Podlasiu

Chcąc zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa rzekomego pomoru drobiu do innych gospodarstw, nie powinno się przebywać w pobliżu tych, w których zakażenie już wystąpiło. Ważne jest to, by właściciele ferm stosowali się do zasad bioasekuracji, dzięki czemu mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, który przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez paszę i ściółkę.

W związku z wykryciem kolejnego ogniska rzekomego pomoru drobiu zostaną wyznaczone dwie nowe strefy:

  • zapowietrzona w promieniu 3 km,
  • zagrożona w promieniu 10 km.

Objawy rzekomego pomoru drobiu

  • łzawienie i obrzęk wokół oczu,
  • kaszel, duszność i podwyższone upadki,
  • obniżona nieśność i jakość jaj,
  • możliwą depigmentację skóry,
  • możliwy skręt szyi,
  • paraliż,
  • krwawa biegunka.

Można zapobiegać chorobie poprzez szczepienia, ale nie są one obowiązkowe.


Więcej na tygodnik-rolniczy.pl

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ukraina zgadza się na regionalizację w sprawie rzekomego pomoru drobiu

Po wykryciu w Polsce pierwszego od 50 lat ogniska rzekomego pomoru drobiu nasi sąsiedzi nałożyli na polskich producentów restrykcje handlowe. Dyskusje w celu zniesienia zakazu importu przyniosły skutek, jednak nie dla wszystkich produktów.

czytaj więcej

Wniosek dot. zwalczania rzekomego pomoru drobiu rolników z Podlasia trafił do kosza

  Nie będzie zmian w zasadach zwalczania rzekomego pomoru drobiu. Wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej zostały odrzucone przez Wojewodę Podlaskiego. Samorządowcy domagali się m.in. zmniejszenia do 1 km obszarów zagrożonych oraz wprowadzenia możliwości utylizacji drobiu bezpośrednio w gospodarstwie. 

czytaj więcej

Powiat białostocki prowadzi walkę z rzekomym pomorem drobiu. Gdzie wyznaczono strefę zagrożoną i zapowietrzoną?

  Niestety czarny scenariusz dotyczący rzekomego pomoru drobiu się ziszcza. Choroba jest wysoce zakaźna, a w powiecie białostockim aż 40 gospodarstw jest poważnie zagrożonych. Już cztery z nich wykryto w lipcu br. powiecie białostockim. Choroba się rozkręca, a rozprzestrzenianiu sprzyja dość duża liczba okolicznych gospodarstw, w których utrzymywany jest drób. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)