Pierwsze z ognisk wyznaczono 13 lipca br. w miejscowości Topilec, szkody są ogromne, bowiem zutylizowano tam 40 tys. szt. drobiu. Do dzisiaj ognisk jest już 4, co pokazuje jak silnie jednostka chorobowa jest zakaźna.
Drugie ognisko zostało stwierdzone w miejscowości Bojary w gminie Turośń Kościelna, również w powiecie białostockim, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym brojlery kurze (28 tys.).
Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii choroba dotknęła kolejne dwa gospodarstwa.
Dwa kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu
Ognisko rzekomego pomoru drobiu nr 3 w 2023 zostało stwierdzone ponownie w miejscowości Topilec, gmina Turośń Kościelna, powiat białostocki, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury ogólnoużytkowe.
Z kolei ognisko nr 4 w 2023 r. zostało stwierdzone w miejscowości Bohdan, gmina Dobrzyniewo Duże, powiat białostocki, w gospodarstwie niekomercyjnym również utrzymującym kury ogólnoużytkowe.
- We wszystkich ogniskach ND Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła działania związane z likwidacją choroby oraz ustanowieniem środków kontroli, zgodnie z procedurami wynikającymi z aktualnego prawodawstwa, w tym z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Ustanowione wokół ognisk ND obszary objęte ograniczeniami zostały określone na podstawie aktu prawa miejscowego - rozporządzenia nr 7/2023 Wojewody Podlaskiego z dnia 21 lipca 2023 r. o zmianie rozporządzenia nr 5/2023 Wojewody Podlaskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego – podaje GIW.