Ożywienie w unijnym sektorze mięsa drobiowego – rośnie konsumpcja i produkcja!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ożywienie w unijnym sektorze mięsa drobiowego – rośnie konsumpcja i produkcja!

10.10.2023autor: Dominika Mulak

Unijni hodowcy drobiu wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Rynek tego mięsa wykazuje wyraźne ożywienie po zawirowaniach spowodowanych pandemią, konsekwencjami wojny w Ukrainie i licznymi przypadkami grypy ptaków. 

Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej, unijna produkcja mięsa drobiowego ma powrócić do poziomu z 2020 roku. Pomimo zmniejszonej produkcji w Polsce, kraj ten pozostaje największym producentem drobiu w UE z udziałem w rynku wynoszącym ok. 20%. Niemcy plasują się na drugim miejscu z ok. 12-procentowym udziałem. Kolejne miejsca zajmują Hiszpania, Francja, Holandia i Włochy. Łącznie te sześć krajów produkuje blisko 70% mięsa drobiowego w UE.

Konsumpcja też rośnie

Konsumpcja, która do tej pory znajdowała się w stagnacji, wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe. W porównaniu do innych rodzajów mięsa, drób jest bardzo tani i jest wizerunkowo dobrze postrzegany przez konsumentów. W związku z tym oczekuje się, że w 2024 roku wielkość konsumpcji będzie nadal rosła.

Tymczasem handel UE z krajami trzecimi spowalnia. Eksport utrzymuje się poniżej poziomu 2 mln ton. Przyczynia się do tego malejący popyt ze strony krajów afrykańskich i arabskich. Jedną z przeszkód dla eksportu są zakazy importu nałożone przez niektóre kraje z powodu grypy ptaków. Z kolei eksport z UE do Wielkiej Brytanii znacznie wzrasta, podczas gdy brytyjskie dostawy na unijny rynek spadają.
Po stronie importu do Unii, Brazylia pozostaje liderem, podczas gdy dostawy z Argentyny spadły o połowę. Z kolei bezcłowy import z Ukrainy, który jest przyznawany na specjalnych warunkach, znacznie wzrósł.

Oprac. na postawie www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Branża drobiarska z rosnącymi długami, kryzys pogłębił ukraiński drób. Jakie ceny i prognozy?

  Jak wynika z raportu Big InfoMonitor sytuacja w sektorze drobiarskim od ubiegłego roku się pogorszyła. Co najbardziej wpłynęło na coraz większe zadłużenie przedsiębiorców?

czytaj więcej

Drób na własne potrzeby – rejestrować i zgłaszać? Wyjaśniamy przepisy

Drób na potrzeby własne nie musi być rejestrowany, ale musi być….zgłaszany do powiatowego lekarza weterynarii. Wyjaśniamy zagadkowe przepisy a w tle komunikat ministra rolnictwa.

czytaj więcej

Rynek filipiński otwiera się na polski drób

  To kolejna dobra wiadomość dla sektora drobiarskiego, który będzie miał szansę zwiększyć eksport tego mięsa. Przy okazji udało się ugrać jeszcze jedną ważną sprawę!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)