Opłacalność produkcji brojlerów i jaj. Jak sytuację oceniają hodowcy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opłacalność produkcji brojlerów i jaj. Jak sytuację oceniają hodowcy?

27.03.2023

  Rolnicy oceniają obecną sytuację na rynku drobiu pozytywnie, jednak produkcja jest niepewna. Największym problemem obecnie jest grypa ptaków, zakazy wstawiania drobiu, importowane jaja i drób napływające na polski rynek w niskich cenach i skaczące ceny pasz. Ile zarabiają hodowcy na brojlerach?

- Kto ma kurę może zarobić. Na rynku drobiu brakuje kurczaków, z 5,4 zł/kg brojler podrożał do 6 zł/kg netto. Jest duże zapotrzebowanie – mówi Marcin Wołczański, rolnik z Agroplon Głuszyna. W większości powodem niedoboru brojlerów na rynku jest grypa ptaków. W niektórych gminach zakaz wstawiania drobiu jest nałożony nawet do końca maja br.

- Sytuacja na rynku drobiu jest pozytywna. Koszty produkcji drobiu są obecnie na poziomie 5,2-5,3 zł/kg, a cena jest około 6,4 zł/kg. Czyli zarabiamy 1 zł na kg – mówi Bernard Marks, hodowca drobiu z Ligoty Krapkowickiej, dodaje, że mimo, że jest problem z grypą ptaków, to jednak mimo dość wysokich kosztów, opłacalność produkcji brojlerów rolnicy oceniają dobrze.

- Koszty w produkcji drobiu wzrosły drastycznie. Nie tylko pasza, ale energia elektryczna bardzo zdrożała – dodał Marks.

- Mija 20 lat od kiedy wstawiłem pierwsze kury. To już trochę lat jest. Coraz więcej drobiu hoduję, w tym roku nawet zwiększyłem produkcję. Hoduję prawie 270 tys. szt. w jednym wstawieniu na dwóch fermach – tłumaczy Rafał Gawlica, rolnik z Brożca. Hodowca podkreśla, że mocno w górę poszły koszty opału (z 3-4% do 10-12% rok do roku) i energii elektrycznej. Ponadto rosną koszty dodatków paszowych. Ceny poekstrakcyjnej śruty sojowej tak skaczą, że trudno podpisać rozsądny kontrakt.

- Nie znam nikogo, kto by się wstrzymywał z wstawieniami. Obroty muszą być, są zatrudnieni pracownicy, trzeba płacić kredyty – mówi hodowca. Mimo, że zboża i kukurydza teraz poszły w dół, to wielu rolników kupiło zapas na kilka rzutów do przodu w znacznie wyższej cenie.

r e k l a m a

Sytuacja na rynku jaj

Ceny są niezłe, kosztem klientów. Tą cenę powoduje wysoka cena paszy, to jest najbardziej smutne w tym wszystkim. Zważając na to, że nośnikiem cen paszy jest pszenica, która o dziwo jest bardzo tania, a pasza która z niej w większości powstaje jest bardzo droga. To rzutuje na ceny jaj - mówi Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz. Do góry poszły pasze, paliwo i prąd.

- Jest uważam nie w porządku, w stosunku do przeciętnego klienta, który po prostu musi kupić to jajko za około 80 gr. Cena jest za wysoka – dodaje Kaleciński. Podkreśla, że przedświąteczny ruch już się rozpoczął, ale klienci nauczyli się, że jajka nie są szybko psującym się produktem, jeśli są przechowywane w chłodnych warunkach.

- Niepokoi to, że przyjeżdżają jajka z Ukrainy, które burzą nasz rynek i cenę. Nie wiem gdzie są nasze służby, chyba będziemy musieli sami te szlabany na granicy pilnować transport ze zbożem i jajami. Śmieszne, ale prawdziwe i smutne przede wszystkim  - podkreślił rolnik.

Realizacja, zdjęcia i montaż Mariusz Drożdż

Oprac. tekstu Dorota Kolasińska

Fot. Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków atakuje w czterech województwach. Zabito ponad 120 tys. szt.

Niestety wirus uderza z ogromną siłą, bo wśród ognisk są stada po kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Tym razem walka z HPAI trwa w woj. warmińsko-mazurskim, lubuskim, zachodniopomorskim i łódzkim.

czytaj więcej

Grypa ptaków w powiecie kaliskim: jak sytuację ocenia Powiatowy Lekarz Weterynarii? (WYWIAD)

  Na 39 ognisk grypy ptaków w Polsce, aż 23 z nich wyznaczono w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. Zagłębie drobiarskie zmaga się z chorobą. Jak wygląda obecnie sytuacja w powiecie tłumaczy lek. wet. Miłosz Bąkowski.

czytaj więcej

Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu

  Nowy wirus grypy ptaków H7N6 rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, zabito już miliony drobiu. Nowe warianty są zjadliwe również dla ssaków. Czy wirus wymyka się spod kontroli?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)