O statusie kraju wolnego od grypy ptaków możemy pomarzyć. Cztery nowe ogniska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

O statusie kraju wolnego od grypy ptaków możemy pomarzyć. Cztery nowe ogniska

01.08.2022autor: Dorota Kolasińska

Wraz z wyznaczeniem 31-34. ogniska grypy ptaków przepadła szansa na odzyskanie statusu kraju wolnego od choroby oraz zniesienia ograniczeń eksportowych. Gdzie tym razem wirus zaatakował? 

Jak wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii 20 lipca na podstawie pozytywnych wyników badań laboratoryjnych wyznaczono 31. ognisko grypy ptaków w Polsce
Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym w Giżycach w gminie Grabów nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim, w którym utrzymywano 39 856 kur hodowlanych.

Poprzednie ognisko wyznaczono 28 kwietnia br. w stadzie, utrzymywano w nim prawie 35 tys.  indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Jaromierz w powiecie wolsztyńskim, w gminie Siedlec, w woj. wielkopolskim.

Przerwa pomiędzy wyznaczeniem ogniska nr. 30. i 31., była na tyle duża, że pod koniec czerwca Główny Lekarz Weterynarii złożył deklarację do OIE dotyczącą odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Branża po cichu miała nadzieję, że uda się odzyskać status. Hodowcom oraz branży zależy na tym, ze względu na to, że wiele państw utrzymuje od dłuższego czasu zakaz importu polskiego mięsa drobiowego w związku z chorobą. 

Niestety na 31. ognisku wirus się nie zatrzymał, bo już w kolejnych dniach lipca zaatakował kolejne fermy w powiecie ostrzeszowskim i kaliskim w woj. wielkopolskim. 

  • 32. ognisko grypy ptaków wyznaczono również w Giżycach. Utrzymywano tam 639 kur nieśnych. 
  • 33. ognisko grypy ptaków wyznaczono Szklarce Myślniewskiej w gminie Ostrzeszów. Rolnicy utrzymywali tam 67 586 kur hodowlanych.
  • 34. ognisko  grypy ptaków wyznaczono w Ostrowie Kaliskim w powiecie kaliskim. W gospodarstwie utrzymywano 7 972 gęsi rzeźnych. 
W związku z grypą ptaków w Polsce w 2022 r. wybito już 1,3 mln szt. drobiu. 

Grypa ptaków w Unii Europejskiej 

W UE sytuacja nadal się nie poprawiła, a liczba ognisk rośnie jak grzyby po deszczu. Na tą chwilę jest ich już 1735 wśród drobiu i 2125 wśród dzikich ptaków. Najgorsza sytuacja jest we Francji (1342) i na Węgrzech (191). W Niemczech odnotowano 30 ognisk grypy ptaków. 


oprac. dkol na podst. GIW 
Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nasilenie grypy ptaków w UE - kolejne czarne chmury nad drobiarstwem?

  Wraz z pogorszeniem pogody, falą chłodów i pojawiającego się sporadycznie deszczu, w krajach unijnych coraz częściej dochodzi do zakażeń stad drobiu wirusem grypy ptaków. Rozpoczęły się jesienne migracje dzikiego ptactwa, a wraz z nimi rośnie ryzyko dla polskich gospodarstw.

czytaj więcej

Sytuacja i perspektywy na rynku drobiu – wkrada się lęk i niepewność jutra

  Epidemie Covid-19 oraz grypa ptaków podcięły w zeszłym roku skrzydła branży drobiarskiej. Teraz na horyzoncie pojawiły się kolejne kłopoty. Obawy o dostępność i koszty energii oraz pasz wywołują niepokój wśród hodowców drobiu, którzy zastanawiają się czy kontynuować wstawienia do kurników. 

czytaj więcej
Aktualności

11 i 12 ognisko wirusa ASF. Znów w Wielkopolsce!

Kolejne dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w województwie wielkopolskim. W Łoniewie pod Lesznem oraz w podszamotulskich Krzeszkowicach. To odpowiednio 11 i 12 przypadek ASF w tym roku w Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)