11 i 12 ognisko wirusa ASF. Znów w Wielkopolsce!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

11 i 12 ognisko wirusa ASF. Znów w Wielkopolsce!

29.07.2022autor: Karol Pomeranek

Kolejne dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w województwie wielkopolskim. W Łoniewie pod Lesznem oraz w podszamotulskich Krzeszkowicach. To odpowiednio 11 i 12 przypadek ASF w tym roku w Polsce.

Łoniewo

Jak wynika z dotychczasowych danych, ognisko zlokalizowane na terenie gospodarstwa w położonej w gminie Osieczna miejscowości Łoniewo, jest trzecim ujawnionym na terenie powiatu leszczyńskiego od czerwca 2022 r. Gospodarstwo, w którym zlokalizowano 11 ognisko wirusa, znajduje się w strefie objętej ograniczeniami III, czyli czerwonej. Przypomnijmy, to właśnie od powiatu leszczyńskiego rozpoczęła się walka z wirusem ASF w 2022 r

Krzeczkowice

Dwunaste z kolei ognisko wirusa ASF w Polsce ujawniono we wsi Krzeszkowice w gminie Szamotuły. To już siódmy przypadek afrykańskiego pomoru świń w tym roku w Wielkopolsce. Informacje o padłych tam pierwszych sześciu sztukach trzody chlewnej Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szamotułach uzyskał w poniedziałek po południu. Trzy pozostałe w chlewni świnie zakończyły swój żywot jeszcze tego samego dnia, a służby weterynaryjne standardowo pobrały na miejscu próbki, które trafiły do laboratorium w Puławach.
– W środę otrzymaliśmy wynik dodatni – mówi nam lek. wet. Roman Hildebrand, starszy inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w szamotulskim PIW. – Padłe sztuki zostały zutylizowane i wyznaczyliśmy 3-kilometrową strefę zapowietrzenia oraz 10-kilometrową strefę zagrożenia od miejsca ogniska.
To pierwszy przypadek ASF w powiecie szamotulskim. – Tak, to pierwszy przypadek ASF u świń hodowlanych na naszym terenie – potwierdza doktor Hildebrand. – Wcześniej wykrywaliśmy wirusa u padłych dzików w okolicy.
r e k l a m a

Grunt to bioasekuracja

Zdaniem przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szamotułach, nigdy za dużo przypominania hodowcom o bioasekuracji, zwłaszcza w sytuacji gdy wirus panoszy się u okolicznych dzików. Jego zdaniem, przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak chociażby Zmiana ubioru po powrocie z pola przed wejściem do chlewni, uratowałoby z pewnością wiele stad, a hodowcy nie ponosiliby tak dużych strat.

zasady bioasekuracji ASF

Więcej artykułów o ASF znajdziesz TUTAJ
współautor: Justyna Czupryniak
fot. Pixabay
grafika: gov.pl
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Tysiące rolników zapłaci wyższy podatek dochodowy dla działów specjalnych. O ile wzrośnie?

Szykuje się podwyżka podatków dla działów specjalnych produkcji rolniczej. Z tej formy opodatkowania korzysta obecnie ok. 33 tys. rolników. Kogo najbardziej dotknie podwyższenie podatków?  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Szkody spowodowane ASF: włoski rząd przekaże 25 mln euro dla sektora trzody chlewnej

Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli deklaruje pomoc finansową dla sektora trzody chlewnej. Chce w ten sposób zrekompensować rolnikom, ale nie tylko, szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń.  

czytaj więcej
Aktualności

Pogłowie dzików spadło – jakie PZŁ ma na to dowody?

  Więcej polowań i mniej pozyskanych dzików. Myśliwi twierdzą, że to dowód na skuteczność ich działań oraz spadek pogłowia dzików. Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego ten sukces był możliwy dzięki zniesieniu okresu ochronnego na polowania na te zwierzęta oraz dopuszczeniu do stosowania przez myśliwych termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)