Nasilenie grypy ptaków w UE - kolejne czarne chmury nad drobiarstwem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nasilenie grypy ptaków w UE - kolejne czarne chmury nad drobiarstwem?

05.09.2022autor: Dorota Kolasińska

  Wraz z pogorszeniem pogody, falą chłodów i pojawiającego się sporadycznie deszczu, w krajach unijnych coraz częściej dochodzi do zakażeń stad drobiu wirusem grypy ptaków. Rozpoczęły się jesienne migracje dzikiego ptactwa, a wraz z nimi rośnie ryzyko dla polskich gospodarstw.

Nadchodząca jesień, to czas kiedy należy w szczególności zadbać o bezpieczeństwo i bioasekurację ferm. KRD-IG wraz z GIW i PIWet przygotowały ulotkę z zasadami bioasekuracji stad drobiu, warto do niej zajrzeć. Niska temperatura i dość wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi wirusa. To kolejna jednostka chorobowa, której zapewne jeszcze długo się nie pozbędziemy z Europy na stałe i musimy nauczyć się z nią żyć, podobnie jak z afrykańskim pomorem świń.

W Polsce do 2 września wyznaczono 34 ogniska grypy ptaków (ostatnie w Wielkopolsce 22.07.22 w miejscowości Ostrów Kaliski). Z kolei wśród dzikiego ptactwa wyznaczono 28 przypadków, ostatni również był w lipcu. Wraz z nadchodzącym sezonem nasilonych zachorowań drobiu na grypę ptaków, warto zapoznać się z jej objawami

Grypa ptaków w Niemczech i Holandii

Niedawno informowaliśmy o ognisku grypy ptaków w Holandii, dziś płyną podobne wieści z Niemiec z okręgu Emsland. Wykryto tam grypę ptaków w dużym stadzie kurcząt brojlerów liczącym 41 tys. ptaków. Laboratorium państwowe LVI i FLI potwierdziły obecność wirusa AI-H5 (do tej pory mieliśmy do czynienia z wirusem podtypu H5N1). W gospodarstwie rozpoczęto ubój, ustanowiono również strefę ochronną o promieniu 3 km oraz strefę nadzoru o promieniu 10 km wokół w linii prostej od ogniska. Ograniczono możliwość trzymania ptaków na zewnątrz oraz transportu ptaków i jaj. Zakazy dotyczą 23 ferm hodowlanych (ok. 612 tys. szt. drobiu) oraz 17 gospodarstw, gdzie drób utrzymywany jest w przydomowym chowie.  W strefie nadzoru jest 106 hodowców komercyjnych, gdzie utrzymuje się 4,4 mln szt. drobiu i 116 hodowców hobbystów, którzy w gospodarstwach trzymają 1 664 ptaków.

Grypa ptaków w UE

Do 2 września wyznaczono w sumie 1758 ognisk grypy ptaków z czego najwięcej we Francji (1347). Z grypą ptaków walczą także Węgrzy (191), Włosi (19), Holendrzy (49), Niemcy i Hiszpanie. Wolne od grypy ptaków w stadach drobiu jest 12 państw UE, z czego tylko na Malcie i Cyprze nie wyznaczono ani ogniska, ani przypadku grypy ptaków. W UE wykryto 2339 przypadków u dzikich ptaków, najwięcej w Niemczech, Holandii i Francji.

Oprac. dkol na podst. GIW/agrarheute.com

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!

Sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca. Branża drobiarska zaznaczała już w maju br., że zniesienie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe z Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje. Jakie ilości wprowadzane są na polski rynek? 

czytaj więcej

Ukraiński drób zalewa europejski rynek – tracą liderzy produkcji

W związku ze zniesieniem ceł unijnych na ukraińskie produkty drobiowe, import znacząco wzrósł, co nie pozostaje bez wpływu na liderów branży drobiarskiej. Na razie największe kłopoty zgłaszają Francuzi, a w powietrzu wisi kolejna fala epidemii grypy ptaków... 

czytaj więcej

W Holandii pojawiły się nowe ogniska grypy ptaków

− Nad holenderskim drobiarstwem ciąży ryzyko zaostrzenia sytuacji epizootycznej związanej z wirusem grypy ptaków − alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Według informacji sprzed kilku dni, potwierdzono tam nowe ogniska grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu. Zobacz, jakie są objawy tej śmiertelnej choroby, jak zgłosić podejrzenie, jakie są zasady bioasekuracji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)