KE planuje dopłaty do nawozów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE planuje dopłaty do nawozów?

27.01.2022

Komisja Europejska przygotowuje pakiet działań, które mają pomóc rolnikom w związku z wysokimi cenami nawozów. Polski rząd chce, aby Bruksela zgodziła się na dopłaty do nich na wzór programu paliwa rolniczego.

Podczas zeszłotygodniowej konferencji w Senacie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że Komisja Europejska jest świadoma dramatycznego wzrostu cen energii i kosztów produkcji rolnej. – Jesteśmy w sytuacji, kiedy możliwości działania są ograniczone. Komisja Europejska przedstawi wkrótce pakiet swoich działań dotyczących złagodzenia tej sytuacji. Różne opcje są do rozważenia. Możliwości działania są ograniczone, ale nie zostawiamy rolników samych. Myślimy o tym każdego dnia - powiedział Janusz Wojciechowski.

 

Na wzór programu paliwa rolniczego

Polski rząd na pomoc w kwestii wzrostu cen nawozów i innych kosztów produkcji bardzo liczy na Brukselę od, której zgody są uzależnione programu pomocy. – Bardzo się cieszę z deklaracji pana komisarza, że Komisja Europejska pracuje nad systemem wsparcia. Polski rząd oprócz obniżenia podatku VAT do zera na nawozy wystosował również wniosek o możliwość stosowania dopłat do zakupu nawozów w podobnym systemie co dopłaty do paliwa rolniczego. Taki system wymaga zgody Komisji Europejskiej, żeby nie był to system niedozwolonej pomocy publicznej. W ramach limitu pomocy de minimis takich płatności zastosować nie możemy. Przekraczałoby to znacząco dopuszczalne kwoty de minimis – mówił wicepremier i minister rolnictwa H. Kowalczyk.

 

r e k l a m a

Przerwać presję inflacyjną

Zdaniem ministra Henryka Kowalczyka nie można dopuścić do dramatycznych decyzji, czy rolnik może czy nie może zakupić nawozy, gdyż doprowadzi to do zmniejszenia plonów w przyszłym roku, a to byłoby kolejnym impulsem inflacyjnym. – Tę presje inflacyjną powinniśmy przerywać w miarę naszych możliwości – tłumaczył minister rolnictwa. 

 

Inicjatywa Senatu

Z inicjatywy senatorów do ustawy budżetowej na 2022 r. wprowadzona została poprawka zakładająca stworzenie rezerwy celowej „Dopłaty dla rolników na zakup nawozów” z kwotą dotacji w wysokości 140 mln zł.

 

Ustawa trafiła teraz do Sejmu, który podejmie ostateczną decyzję na najbliższym posiedzeniu. Na razie poprawka uzyskała negatywną rekomendację komisji finansów publicznych.

 

WK

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty

Brak nadzoru nad wypłacaniem zaliczek

Członkowie samorządu rolniczego chcieliby, żeby rolnicy mieli możliwość otrzymania zaliczki dopłat bezpośrednich, jak i płatności PROW, zanim skończy się kontrola. Zgodnie z opinią KRIR, aktualne regulacje powodują wzrost negatywnych emocji u rolników, jak i sprawiają, że czują się oni traktowani w sposób niesprawiedliwy. Komisja Europejska odpowiedzialna jest za podjęcie decyzji ostatecznej.

czytaj więcej
Dopłaty

Ubiegasz się o płatność dobrostanową? Zapoznaj się ze zmianami

Ministerstwo rolnictwa przygotowało zmiany w tegorocznych zasadach ubiegania się przez rolników o płatność dobrostanową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei w przyszłości program będzie rozszerzony o kolejne gatunki zwierząt. 

czytaj więcej
Dopłaty

Jeszcze w tym tygodniu KE wyda zgodę na dopłaty do nawozów

Jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska wyda zgodę na dopłaty do cen nawozów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada także, że powstanie narodowego holdingu spożywczego jest na ostatniej prostej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)