Wrotycz Twoim sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wrotycz Twoim sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami

09.08.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wrotycz ma właściwości owadobójcze, które warto wykorzystać w uprawach ekologicznych. Odstrasza stonkę ziemniaczaną, muchy, mrówki i ślimaki, a jako roślina kwitnąca wabi owady pożyteczne, np. pszczołowate, złotooki, biedronki. 

Jako składnik kompostu

Ziele wrotyczu warto również wykorzystywać jako składnik kompostu, z uwagi na dużą zawartość potasu. Można kępę wrotyczu rosnącego dziko wykopać i przenieść do ogrodu, uprawiając jako roślinę ozdobną, a w czasie kwitnienia ścinać kwiaty na suche bukiety. Ale wróćmy do ochrony. W okresie wegetacji roślin uprawnych preparaty z wrotyczu są stosowane do oprysku gleby w celu odstraszenia i zwalczania szkodników oraz chorób roślin.

r e k l a m a
Wartościowa jest gnojówka, którą zwalczamy pędraki, pryskamy mszyce, polewamy ścieżki mrówek i mrowiska. Gnojówkę przygotowujemy z 1 kg ziela zalanego 10 l wody. Pozostawiamy do fermentacji, a po jej ukończeniu stosujemy do oprysku w rozcieńczeniu 1 : 15 lub bez rozcieńczenia do podlewania.

Jak ograniczyć szkodniki?

Aby pozbyć się lub chociaż ograniczyć występowanie śmietki cebulanki, mszyc, wgryzka szczypiorka, bawełnicy korówki, gąsienic bielinków, owocówek czy chorób roślin, np. rdzy, stosujemy wyciąg z 300 g ziela namoczonego w 10 l wody i pozostawionego na dobę. Stosujemy po rozcieńczeniu 1 : 2.

Pchełki, mączliki, opuchlaka truskawkowca, roztocza, kwieciaki czy chorobę, np. mączniaka prawdziwego, ograniczymy, stosując wywar z wrotyczu, który wykonamy z 500 g rozdrobnionego ziela zalanego 10 l wody. Pozostawiamy na 24 godziny, po czym gotujemy preparat 20 minut. Stosujemy do oprysku po wystudzeniu i rozcieńczeniu w proporcji 1 : 5.

Napar z wrotyczu jest naszym orężem w walce z połyśnicą marchwianką, wgryzkiem szczypiorkiem, wciornastkami, mszycami (z dodatkiem skrzypu) czy pachówką strąkóweczką (z pokrzywą). Na napar potrzeba 300 g ziela i 10 l wrzącej wody. Po ostygnięciu i rozcieńczeniu w proporcji 1 : 2 pryskamy rośliny tuż przed lotem wymienionych szkodników.   
Kwiaty wrotycza

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bielenie warzyw – jakie warzywa potrzebują tego zabiegu?

Bielenie polega na odcięciu dopływu światła do określonych części rośliny, co powoduje utratę chlorofilu. Dzięki temu warzywa stają się delikatniejsze i tracą goryczkę. Zawierają natomiast mniej składników pokarmowych i witamin. Do zabiegu przystępujemy, gdy rośliny są suche.

czytaj więcej

Koper włoski dla zdrowia i urody

Fenkuł – pod tą nazwą kryje się koper włoski, który znany jest z prozdrowotnych właściwości. Częścią jadalną są zgrubienia ogonków liściowych, tworzące cebulowate zgrubienie u podstawy rośliny.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2020

Sierpień to głównie czas zbiorów i siewu poplonów. Pierwsze dwa dni przed pełnią przeznaczamy na zbiory i prace pielęgnacyjne. Jeśli zachodzi potrzeba, stosujemy opryski na choroby i szkodniki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)