Koper włoski dla zdrowia i urody
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koper włoski dla zdrowia i urody

08.08.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Fenkuł – pod tą nazwą kryje się koper włoski, który znany jest z prozdrowotnych właściwości. Częścią jadalną są zgrubienia ogonków liściowych, tworzące cebulowate zgrubienie u podstawy rośliny.

Pędy i liście także są jadalne

Również pierzaste liście i pędy możemy stosować w kuchni, podobnie jak liście i pędy kopru ogrodowego. Tę roślinę uprawia się głównie w okolicach Morza Śródziemnego, ale z powodzeniem udaje się również w naszym klimacie. Po co sięgać na sklepowe półki po fenkuł niewiadomego pochodzenia, jeśli sami możemy go uprawiać.
Jest jedną z roślin poplonowych. Z siewu wcześniejszego niż w lipcu ma tendencję do wybijania w pędy kwiatostanowe. Uprawiamy go w drugim roku po oborniku, fosfor i potas stosujemy tuż przed siewem, a azot w dawce 5 g/m2 zaraz po wschodach. Fenkuł preferuje glebę zasobną w próchnicę, o odczynie zasadowym, stanowisko osłonięte od wiatrów, ciepłe.

Glebę spulchniać i podlewać

Wysiewamy nasiona w rzędy odległe co 30–40 cm, gdy koper wytworzy 2 liście, rośliny przerywamy, pozostawiając w rzędzie co 20 cm. Gdy zgrubienie osiągnie około 5 cm, obsypujemy je ziemią, dzięki czemu uzyskamy ogonki wybielone o delikatniejszym smaku. Aby szybciej uzyskać dorodne główki, glebę należy często spulchniać, a rośliny podlewać w czasie utrzymującej się suszy. Zbioru kopru dokonujemy, gdy zgrubienia osiągną wielkość pięści. Wykopujemy rośliny z ziemi i obcinamy korzenie tuż pod zgrubieniem. Liście natomiast obcinamy około 10 cm powyżej zgrubienia i przeznaczamy je na susz bądź drobno kroimy i mrozimy.       

r e k l a m a
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
 
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielkopolska wyda 21 mln złotych na rozbudowę dróg dojazdowych do pól

Ponad 21 mln zł samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na budowę oraz przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

czytaj więcej

Wrotycz Twoim sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami

Wrotycz ma właściwości owadobójcze, które warto wykorzystać w uprawach ekologicznych. Odstrasza stonkę ziemniaczaną, muchy, mrówki i ślimaki, a jako roślina kwitnąca wabi owady pożyteczne, np. pszczołowate, złotooki, biedronki. 

czytaj więcej

Drzemka w ciągu dnia? Jak najbardziej!

Może przeczytasz ten tekst teraz,  a może najpierw się zdrzemniesz, żeby zapoznać się z nim, kiedy będziesz bardziej świeży i wypoczęty? To miałoby sens – tak twierdzą naukowcy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)