W jaki sposób ogławianie warzyw wpływa na lepsze owocowanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób ogławianie warzyw wpływa na lepsze owocowanie?

12.07.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ogławianie, czyli usuwanie wierzchołków roślin, jest zabiegiem stosowanym w uprawie pomidorów, papryki, niektórych warzyw dyniowatych. Pozwala na szybsze dojrzewanie owoców oraz lepszy ich wzrost, gdyż składniki pokarmowe zamiast trafiać do pędu głównego, odżywiają owoce.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy i jak ogławiamy dynię?
  • Kiedy ogławiamy paprykę?
  • Jak ogławianie przeciwdziała atakom mszyc?
Rośliny ogławiamy tylko podczas bezdeszczowych dni. Kolejnym warunkiem jest cięcie pędu ostrym i zdezynfekowanym w denaturacie lub innym preparacie sekatorem bądź nożem, zawsze prostym cięciem, by powstała rana miała jak najmniejszą powierzchnię. Ważny jest także stan fitosanitarny. Jeśli widzimy porażone rośliny lub tylko ich części, należy je usunąć, by nie rozprzestrzeniać chorób.

Dyniowate zawsze są dorodne 

Dyniowate, takie jak ogórki, melony, arbuzy czy dynie, nadmiernie się rozrastają, pokrywając duże powierzchnie. Szczególnie te uprawiane na dobrym stanowisku tworzą dużą ilość masy zielonej ze szkodą dla owocowania. Choć liście to aparat asymilacyjny i nie możemy go zbytnio zmniejszać. Prowadzimy rośliny tak, by pozostało na niej do 4 owoców. Gdy owoce osiągną wielkość piłeczki tenisowej (około połowy lipca), skracamy pędy, pozostawiając po 3–4 liście nad ostatnim owocem. Rośliny się rozkrzewiają, a na pędach bocznych powstają kwiaty żeńskie, z których tworzą się owoce. Dyni w sierpniu ucinamy również pędy boczne nad 2. liściem nad ostatnim owocem. Wycinamy również wszystkie pędy nieowocujące, a także przerzedzamy zawiązki. Arbuzy i melony ogławiamy nad 3. i 4. liściem pędu głównego, a pędy boczne ucinamy nad 6.–7. liściem. W kątach liści pojawią się krótkopędy z kwiatami. Na jednym pędzie pozostawiamy do 5 owoców. Późnym latem arbuzy i melony należy ogłowić tuż za ostatnim owocem, aby te, które są zawiązane, zdążyły dorosnąć.

Kolej na psiankowate 

Paprykę ogławiamy około 2 miesięcy przed przewidywanym końcem wegetacji, ucinając pęd nad ostatnim zawiązanym owocem. W przypadku oberżyny skracamy pęd nad 5. liściem. Aby uzyskać dorodne owoce, na jednym pędzie nie powinno pozostać więcej niż jeden zawiązek owocu. Usuwamy pozostałe zawiązki, a także pędy wyrastające z kątów liści. Pędy boczne ucinamy powyżej 2. liścia nad zawiązkiem. W sierpniu zajmujemy się ogławianiem pomidorów. Wierzchołek pędu ucinamy nad 2. liściem położonym nad ostatnim gronem zawiązanych owoców. W przypadku prowadzenia na jeden pęd pozostawiamy 5 gron na krzaku. Jeśli na dwa pędy – pozostawiamy 2 do 3 gron na każdym. Jeśli pomidory prowadzimy na trzy pędy, na pędzie pozostawiamy nie więcej niż po 2 grona.

r e k l a m a
Ogławiać można również bób, brukselkę czy zioła. Bób zawiązuje większe strączki, gdy usuniemy mu wierzchołek. To również wpłynie na kondycję rośliny, gdyż usuniemy jednocześnie kolonie mszyc. Żerują one tylko na młodych, soczystych pędach. Czosnek ogławiamy, usuwając kwiatostan już w momencie jego pojawienia się. Brukselkę ogławiamy pod koniec września, ucinając wierzchołek nad kilkoma liśćmi ponad główkami. Na bieżąco podcinamy pędy ziół z przeznaczeniem na suszenie. To wzmaga rozwój roślin i wypuszczanie nowych pędów i liści.
Z ogławiania dyniowatych rezygnujemy, kiedy widzimy żółte plamy na liściach, które świadczą o występowaniu chorób grzybowych
  • Z ogławiania dyniowatych rezygnujemy, kiedy widzimy żółte plamy na liściach, które świadczą o występowaniu chorób grzybowych
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

 
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak uprawiać karczochy w przydomowym ogródku?

Karczoch jest wieloletnią rośliną podobną do ostu, dorastającą do 1,5 m wysokości, o jadalnych pąkach kwiatostanowych, które są tak naprawdę dnami koszyczków kwiatowych otulonymi liśćmi okrywy.

czytaj więcej

Przepis na pieczone warzywa z sosem miodowo-musztardowym

W czasie izolacji ograniczamy wyjścia z domu, przez co mamy więcej czasu na eksperymentowanie w kuchni. Dziś przedstawiamy państwu przepis na pyszne pieczone warzywa z sosem miodowo-musztardowym. Życzymy smacznego.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)