- Jak należy wysiewać nasiona karczocha?
- Sposób na dobry plon karczochów?
- Kiedy rozpocząć zbiory karczochów?
Jak należy wysiewać nasiona karczocha?
Karczoch ma duże wymagania. Potrzebuje gleby o dużej zawartości substancji organicznej, głęboko uprawionej i dobrze utrzymującej wilgoć. Sadzimy go w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Wybierając miejsce, weźmy pod uwagę, że karczoch zostanie w danym miejscu przez 3–4 lata. Podawane są dwa terminy siewu: w lutym do skrzyneczek – wówczas główki zbierzemy jeszcze w tym samym roku, oraz wysiew w końcu kwietnia wprost do gruntu – wtedy zbiory przypadną w następnym sezonie. Nasiona wysiewamy gniazdowo po trzy sztuki, a gdy siewki są w fazie 3–4 liści, przerywamy rośliny, pozostawiając tę najsilniejszą. Wymagana rozstawa roślin to 1 × 1 m.
Jeżeli mamy rośliny mateczne, karczochy możemy rozmnażać również z odrostów korzeniowych, które pobieramy wiosną. Do rozmnożenia wybieramy rośliny, które w ubiegłym roku charakteryzowały się grubymi i mięsistymi kwiatostanami. W tym celu odgrzebujemy ziemię wokół rośliny matecznej i ostrym nożem odcinamy odrosty tuż przy nasadzie korzenia głównego, pozostawiając na roślinie tylko trzy najsilniejsze pędy. Do rozmnożenia najlepsze są odrosty, które wykształciły jak najwięcej drobnych korzeni. Pozostałe odrzucamy, a roślinę mateczną przysypujemy z powrotem ziemią. Uzyskane roś-liny sadzimy do gruntu na miejsce stałe.
Sposób na dobry plon karczochów – zabezpieczenie karp na zimę
W naszych warunkach karczochy mają szansę dać dobry i wysoki plon, pod warunkiem właściwego zabezpieczenia karp na zimę. Wytrzymują kilkustopniowe mrozy, lecz przy większych spadkach temperatur mogą przemarzać.
Jednocześnie karpy muszą przejść jarowizację (proces zachodzący u roślin wieloletnich pod wpływem niskich temperatur, pobudzający kwitnienie), która zachodzi przy 2°C i trwa kilka tygodni. Optymalna temperatura podczas wegetacji to 18–25°C. Na uprawę karczochów nie nadają się gleby bardzo ciężkie, zlewne oraz zbyt lekkie, piaszczyste. Planowane miejsce pod rośliny przekopujemy na głębokość 30 cm. Uprawia się je w pierwszym roku po oborniku lub kompoście stosowanym jesienią. Przefermentowanym nawozem możemy również wypełnić dołki punktowo pod poszczególne rośliny.
Kiedy najlepiej rozpocząć zbiory karczochów?
Do zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie oraz zasilanie roślin azotem w trzech dawkach pogłównych w ilości około 5 g/m2. Pierwsza dawka powinna być podana w czasie wybijania pędów kwiatostanowych, ostatnia – na początku sierpnia. W okresie ciepłej pogody i przy braku opadów karczochy intensywniej podlewamy. W celu uzyskania dorodnych koszyczków konieczne jest pozostawienie tylko 2–3 pędów kwiatostanowych, a na każdym z nich – 2 do 3 pąków. Zbiory rozpoczynamy w lipcu, gdy pąki są już wyrośnięte, wielkości pięści, lecz wciąż otulone łuskami. Ścinamy je łącznie z szypułką, mniej więcej w odległości 3 cm od dna koszyczka.
Do uprawy można polecić m.in. odmiany Green Globe oraz Imperial Star F1. Imperial jest odmianą bardzo wczesną, która tworzy duże i ciężkie pąki. Green Globe cechuje się mocnym wigorem i obfitym plonowaniem.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie Główne: Pixabay