Niespotykane kwiaty cebulowe, które warto posadzić w ogrodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niespotykane kwiaty cebulowe, które warto posadzić w ogrodzie

17.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Cebule kwiatowe to doskonały sposób na małą zmianę oblicza ogrodu. Wiele osób chciałoby wprowadzić powiew nowości, ale nie wie, po jaką roślinę sięgnąć. Inwestycja w ciekawą mieszankę roślin cebulowych, które dopiero powoli wchodzą na rynek, spowoduje, że ogród będzie kolorowy przez długi czas

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie właściwości mają podane kwiaty?
  • Czym się wyróżniają?
  • Jak je pielęgnować?
Wśród nich znajdziemy barwne odmiany irysów, jaskry, mieczyki, czosnki ozdobne czy frezje, ale sięgnijmy również po takie rarytasy, jak błonczatki, zefiranty, eukomisy, acidanthery, galtonie. Te rośliny w maju sadzimy do gruntu. Można je sadzić grupowo na rabatach bylinowych, wykorzystywać w ogrodach żwirowych albo w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Przed sadzeniem warto zastosować kompost, który zwiększy zawartość próchnicy. Po ukazaniu się liści roś-liny nawozimy nawozem wieloskładnikowym i saletrą wapniową w ilości 70 g nawozu wieloskładnikowego plus 30 g saletry na 1 m2, które dzielimy na trzy dawki i stosujemy w 2–3-tygodniowych odstępach. Gatunki te dobrze znoszą upały, lecz wymagają regularnego podlewania, o czym szczególnie trzeba pamiętać podczas tworzenia pędów kwiatostanowych. Po przekwitnieniu nie spieszmy się z ich wykopywaniem, gdyż cebule najsilniej wówczas przyrastają (wrzesień – październik). Po wykopaniu obcinamy część nadziemną na wysokości 5 cm nad cebulą i po kilkudniowym przesuszeniu czyścimy je i przechowujemy przesypane piaskiem w temperaturze 13–17°C do kolejnej wiosny.

Ciepłolubna błonczatka

Błonczatka, inaczej zwana ismeną, letnim narcyzem lub pajęczą lilią, ma bardzo oryginalne kwiaty i piękny zapach. Okazałe kwiatostany uzyskamy z cebul, które mają wydłużony kształt i okryte są łuską, o obwodzie około 15 cm. To roślina ciepłolubna, której cebule sadzimy w nagrzaną ziemię na głębokość 15 cm. Błonczatka tworzy rozetę błyszczących, szerokich liści o długości do 80 cm i zakwita po około 45 dniach po posadzeniu. Na grubym, nagim pędzie kwiatostanowym o wysokości około 50 cm pojawia się kilka białych lub żółtych kwiatów, tworząc baldachowaty kwiatostan. Na rurce osadzony jest szeroki przykoronek otoczony sześcioma wąskimi, długimi, fantazyjnie powyginanymi i wywiniętymi na zewnątrz dziełkami okwiatu.
Błonczatka, inaczej zwana ismeną, pochodzi z Peru i należy do najbardziej dekoracyjnych roślin
  • Błonczatka, inaczej zwana ismeną, pochodzi z Peru i należy do najbardziej dekoracyjnych roślin

Dekoracyjny zefirant

Zefirant to roślina ozdobna o dekoracyjnych kwiatach. Dorasta do 25 cm, ma wzniesiony pokrój, tworzy rozetę wąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września, tworząc lejkowate kwiaty wyrastające po jednym na długim pędzie kwiatostanowym. W zależności od odmiany kwiaty są białe, żółte, różowe, czerwone.

Niezimujący eukomis

Eukomis, zwany również lilią grzywiastą lub warkocznicą, potocznie – czuprynkiem, pochodzi, jak poprzednie, z rejonów tropikalnych. Tworzy szeroką rozetę długich, szerokich, niekiedy nakrapianych od spodu liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy osiągający 50 cm wysokości. Groniasty kwiatostan jest złożony z kilkudziesięciu kwiatów białozielonych, zielonoróżowych lub zielonożółtych i zakończony jest pióropuszem krótkich liści. Cebulę o wielkości około 5 cm umieszczamy tak, aby wierzchołek znajdował się na poziomie gleby, a cebula była przysypana cienką jej warstwą. Po przekwitnięciu kwiat-ostan obcinamy, a roślinę pozostawiamy, by cebula jeszcze przyrosła. Eukomis nie zimuje w gruncie, więc wymaga przeniesienia do piwnicy lub innego pomieszczenia przed nadejściem przymrozków, po uprzednim 2-tygodniowym przesuszeniu.
Eukomis ma ciekawy i efektowny wygląd kwiatów i nakrapiany pęd kwiatostanowy
  • Eukomis ma ciekawy i efektowny wygląd kwiatów i nakrapiany pęd kwiatostanowy

Galtonia jak hiacynt

Galtonia, zwana hiacyntem letnim, to kolejna ciekawa roślina o dużej, kulistej cebuli (minimalny obwód cebuli gwarantujący kwitnienie to 12 cm). Jej długie, wąskie odziomkowe liście osiągają niekiedy 50 cm. Białe kwiaty pojawiają się na szczycie bezlistnej łodygi, czasem dorastającej do 1 m wysokości. Kwiatostan galtonii przypomina nieco kwiatostan hiacynta i jest zbudowany z luźno ułożonych kwiatów, których może być do 30. Zwisające dzwonkowate kwiaty osiągają czasem długość 5 cm. Po przekwitnięciu i uschnięciu łodygi i liści cebulę wykopujemy i przechowujemy w pomieszczeniu, w temperaturze do 10°C.

Charakterystyczna acidanthea

Acidanthera, zwana mieczykiem abisyńskim, jest blisko spokrewniona z popularnym mieczykiem. Ma charakterystyczne dla tej grupy szablaste, wąskie, sztywne liście, lecz kwiaty są zupełnie inne. Mniej okazałe, kolorowe i mocno pachnące, a także miododajne. Kwiaty te pojawiają się na sztywnych, wzniesionych, nagich pędach dorastających do 100 cm wysokości. Mają kształt dużej sześciopłatkowej białej gwiazdy z ciemnobordowym środkiem. Główki kwiatów osadzone są na długich łodyżkach i lekko zwieszają się ku dołowi. Zebrane po kilka lub kilkanaście sztuk na szczycie pędy tworzą luźny, kłosowaty kwiatostan i nie rozwijają się jednocześnie, lecz stopniowo po jednym lub dwa co kilka dni. Cebulę umieszczamy w glebie na głębokość około 9 cm, zachowując 10-centymetrowy odstęp między cebulami. Wykopujemy je przed nadejściem przymrozków, gdy liście zaschną, i przenosimy do pomieszczenia.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Pixabay
 

 
 
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na tort maślany

Ten pyszny wypiek przypadnie do gustu wszystkim fanom słodkości  - śmietankowy tort maślany obsypany wiórkami i płatkami migdałowymi. Jest lekki i nie wymaga do przygotowania wielu składników. Jak go zrobić?

czytaj więcej

Jak uprawiać karczochy w przydomowym ogródku?

Karczoch jest wieloletnią rośliną podobną do ostu, dorastającą do 1,5 m wysokości, o jadalnych pąkach kwiatostanowych, które są tak naprawdę dnami koszyczków kwiatowych otulonymi liśćmi okrywy.

czytaj więcej

Jak zaplanować ogród warzywny na wiosnę?

Sukces w uprawie w dużej mierze zależy od doboru odmian, czyli najbardziej wytrzymałych i odpornych na szkodniki i choroby, a także dobrze przemyślanego planu zasiewów, sadzenia oraz zbioru. Nie warto czasami rozpoczynać uprawy od selera, kalafiora, szparagów, bakłażana, bo muszą minąć tygodnie nim te rośliny dojrzeją, co wiąże się z wieloma godzinami żmudnego pielenia, podlewania, zasilania i dbania o nie, a nie zawsze wystarcza czasu i sił.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)