Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2021

02.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Jeżeli pogoda pozwala, jest ciepło i słonecznie, możemy prześwietlać korony drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, ciąć żywopłoty i pnącza. Pnie drzew owocowych szczotkujemy, usuwając narośla oraz szkodniki ukryte pod korą i na jej powierzchni, zbieramy i palimy kokony i mumie.

Po oczyszczeniu bielimy je wapnem z gliny i krowieńca. Zazwyczaj wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Jeżeli nie mamy krowieńca, zastosujmy mieszaninę wapna z gliną w proporcji 2/3 wapna na 1/3 gliny.

Czas wysiewu nasion na kiełki

To miesiąc wysiewu nasion na kiełki. Rozpoczynamy testowanie nasion. Na talerzyku z wilgotną ligniną układamy po 10 szt. nasion z każdego gatunku. Po kilku dniach pojawią się kiełki. Ocenę, czy zostawić do wysiewu, czy wyrzucić, podejmiemy po podliczeniu skiełkowanych nasion. Na parapetach zaczynają się pojawiać doniczki z korzeniem pietruszki, czerwonego buraczka, cebulą, selerem, ząbkami czosnku albo szczypiorkiem. Dni korzeniowe sprzyjają pietruszce, selerom i buraczkom, w dni liścia sadzimy ząbki czosnku, kępki szczypiorku czy cebulę.
Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2021

Pora na dezynfekcje doniczek i skrzynek

Pod koniec miesiąca wysiewamy nasiona petunii i begonii. Najpierw siejemy, potem dwukrotnie pikujemy, by wreszcie trafiły do skrzyneczek balkonowych czy na rabaty. Zajmijmy się doniczkami i skrzyneczkami, w których wiosną będą prowadzone uprawy. Z zastosowaniem mydła potasowego, szczotki i gorącej wody musimy doprowadzić naczynia do porządku. Na ich ściankach mogą zimować różne patogeny. Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, na trawnikach są kretowiska. Warto ich ziemię zebrać, bo jest bogata w próchnicę, i w późniejszym czasie wykorzystać do przesadzania roślin. Zanim jednak ją wykorzystamy, należy poddać dezynfekcji, która polega na godzinnym prażeniu w temperaturze 100°C w piekarniku.

Czas na przegląd osłon w sadzie

Oglądamy stan osłon na młodych drzewkach owocowych, a w razie stwierdzenia uszkodzeń naprawiamy. W przechowalniach przeglądamy cebule, karpy i bulwy. Te z oznakami uszkodzeń lub chorób wyrzucamy. W bezmroźne dni kwiatu można pomyśleć o sadzonkach jaśminowca, ligustru, forsycji. Pozyskujemy jednoroczne pędy tych krzewów o długości około 30 cm i po oznaczeniu etykietą z nazwą dołujemy w wilgotnym piasku, gdzie przeczekają do wiosny.

r e k l a m a
legenda kalendarz
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Korzeń – sekret sukcesu w uprawie warzyw

Korzeń to najważniejsza część rośliny. Jeśli napotka trudności we właściwym rozwoju, nie dostarczy roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych. 

czytaj więcej

Wróżby noworoczne i okołoświąteczne. Jakie miały znaczenie?

W czasie od Bożego Narodzeia do Trzech Króli przyglądano się każdemu szczegółowi i o każdy szczegół dbano. Żeby Nowy Rok był jak najlepszy. Bo każdy dzień w tym świętym czasie coś znaczył.

czytaj więcej

3 przepisy na niezwykły obiad noworoczny

Co podać na noworoczny obiad w gronie najbliższych? Oto nasze propozycje na 3 wyśmienite potrawy: soczysta kaczkę z jabłkami, aromatyczny strogonow i polędwiczki indycze w towarzystwie śliwek i orzechów. Smacznego!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)