Korzeń – sekret sukcesu w uprawie warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Korzeń – sekret sukcesu w uprawie warzyw

03.01.2021autor:

Korzeń to najważniejsza część rośliny. Jeśli napotka trudności we właściwym rozwoju, nie dostarczy roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych. 

Stan korzenia ma wpływ na pozostałe części rośliny

Kształt korzenia i wielkość decydują zatem o wzroście i rozwoju nadziemnej części, a co za tym idzie – o wielkości i jakości plonu. Funkcją korzenia jest również gromadzenie substancji zapasowych, jak ma to miejsce w przypadku korzeni spichrzowych, które później powoli uwalniają te substancje w miarę zapotrzebowania górnych części. Wyróżniamy dwa typy korzeni: palowy i wiązkowy.
W przypadku palowego główny korzeń dominuje i ma głębszy zasięg.

Głębokość korzenienia ma ogromne znaczenie zarówno podczas odżywiania roślin, jak i uprawy współrzędnej.

r e k l a m a

Jak dobrać odpowiednie stanowisko pod warzywa?

Zasadą jest uprawianie roślin o głęboko sięgających korzeniach w sąsiedztwie roślin z płytkimi korzeniami, by nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe i wodę.
Wybierając miejsce pod warzywa o głębokim systemie korzeniowym, musimy zadbać o głębsze przekopanie gleby, by ułatwić korzeniom prawidłową penetrację i właściwy rozwój.
Ważna jest również struktura gleby. Ciężka i zbita utrudnia rozwój, a w niektórych przypadkach prowadzi do deformacji korzenia.

Korzeń głęboki i płytki

Do najgłębiej korzeniących się warzyw należą korzeniowe, czyli buraki, marchew, a także kapusta i wysokie odmiany pomidorów. Do głębokości 0,6 m korzenią się: sałata, kalafior, brokuł, fasola, groch i por. Płytko, bo tylko do 0,4 m, korzenią się szpinak, rzodkiewka, ogórek, niektóre odmiany sałaty i cebula. Jeśli pogoda pozwoli i będziemy pracować przy zagonkach, weźmy pod uwagę te zależności.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pierwsze warzywa wyhodowane... w kosmosie!

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zjedli 9 rzodkiewek. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że były to pierwsze warzywa wyhodowane w przestrzeni kosmicznej.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2021

Jeżeli pogoda pozwala, jest ciepło i słonecznie, możemy prześwietlać korony drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, ciąć żywopłoty i pnącza. Pnie drzew owocowych szczotkujemy, usuwając narośla oraz szkodniki ukryte pod korą i na jej powierzchni, zbieramy i palimy kokony i mumie.

czytaj więcej

Jaki będzie rok 2021 na rynku trzody chlewnej?

Rok 2020 przyniósł kolejne straty spowodowane przez afrykański pomór świń, a wirus rozprzestrzenił się na nowe kraje. W Unii Europejskiej spełnił się najgorszy scenariusz – ASF wykryto w Niemczech. W Brandenburgii do tej pory stwierdzono 287 przypadków u dzików, a w Saksonii – 15. I choć zakażenia w tym kraju dotyczą wciąż tylko dzików, to cały przemysł trzody chlewnej w Europie odczuwa skutki epidemii i wstrzymania eksportu wieprzowiny z Niemiec do Chin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)