Czerwcowy warzywnik – co można jeszcze posiać i posadzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czerwcowy warzywnik – co można jeszcze posiać i posadzić?

14.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Czerwiec to nie tylko czas wzrostu i rozwoju roślin posadzonych we wcześniejszych miesiącach. To także czas siewu i sadzenia kolejnych warzyw.  

Z artykułu dowiesz się

  • Czy warto jeszcze zagospodarować rozsadnik?
  • Dla jakich warzyw czerwiec to ostatni moment?
  • Ile azotu zastosować do optymalnego nawożenia?

Posiej fasolę, cukinię czy kukurydzę

Jeżeli mamy jeszcze zapas rozsady takich gatunków, jak ogórki, dynia, cukinia, melon, kawon, pomidory, papryka czy oberżyna, postarajmy się posadzić je jak najszybciej, najlepiej w pierwszych dniach miesiąca. Do połowy czerwca możemy sadzić jeszcze rozsadę brukselki, późne odmiany kapusty, natomiast pod koniec miesiąca sadzimy rozsadę sałaty masłowej i kruchej. Jeśli chodzi o rozsadę takich gatunków, jak kalafior, brokuł, seler naciowy, kalarepa czy jarmuż, to mamy na sadzenie cały miesiąc. Gdy dysponujemy miejscem, do końca czerwca możemy sukcesywnie, co 2 tygodnie, wysiewać fasolę szparagową karłową. W ostatnich dniach siejemy fasolę o najkrótszym okresie wegetacji, czyli żółtostrąkowe Aurorę, Laurę, Polkę, natomiast wśród odmian zielonostrąkowych na uwagę zasługują Bona, Libra, Wena, Sega czy Sisal. Do 15 czerwca możemy także wysiać nasiona ogórków, cukinii oraz kukurydzy cukrowej z przeznaczeniem na późniejszy zbiór.

Czas na warzywa polonowe

Warto pomyśleć również o zagospodarowaniu rozsadnika, z którego rozsady przeszły na zagony, a tu powstało wiele wolnego miejsca. Wysiewamy zatem warzywa poplonowe, takie jak sałata rzymska, sałata krucha, fenkuł, brokuł i wczesne odmiany kalafiora. Te nasiona powinny trafić na rozsadnik do połowy miesiąca, natomiast druga połowa to już jarmuż i endywia. Pamiętajmy również, że przełom czerwca i lipca to ostatni moment na wysiew sałaty kruchej, tzw. lodowej lub amerykańskiej, która w porównaniu z sałatą masłową odznacza się większymi walorami smakowymi, wyższą trwałością pozbiorczą, a także o wiele większymi rozmiarami główek. Gdy wysiane rośliny będą miały minimum 2–4 liście właściwe, rozsadę przesadzamy na miejsce stałe, pamiętając, by trafiła ona tam, gdzie nie rosły warzywa z tej samej rodziny botanicznej.

Pielenie i nawożenie

Warto pamiętać o systematycznym pieleniu grządek, podlewaniu podczas suszy, a także pogłównym zasilaniu roślin azotem. Warzywa o długim okresie wegetacji zasilamy dwukrotnie. Pierwszy raz 2 do 3 tygodni po wschodach lub sadzeniu i ponownie po kolejnych 2 lub 3 tygodniach, jednorazowo stosując 5 g azotu na 1 m2, czyli 15 g saletry amonowej lub 18 g saletrzaku.

r e k l a m a

Do końca czerwca możemy wysiewać nasiona fasoli szparagowej o najkrótszym okresie wegetacji
  • Do końca czerwca możemy wysiewać nasiona fasoli szparagowej o najkrótszym okresie wegetacji
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska


autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na bezglutenową tartę na zielono ze szparagami, cukinią i szpinakiem

W trwającym obecnie sezonie na szparagi ta tarta musi chociaż raz zagościć na Twoim stole. Jak przygotować tartę bezglutenową z zielonymi warzywami?

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2020

W dni kwiatu wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich, np. orlików, stokrotek, dzwonków ogrodowych, a także bylin. W pojemnikach i donicach kończą swój festiwal bratki i inne wiosenne kwiaty, które należy wymienić na petunie, pelargonie i inne.

czytaj więcej

RabarbarLove – przepis na deskę serów z chutney z rabarbarem

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym przepisem  na pyszne danie na bazie rabarbaru. Zapomnijmy się na chwilę i oddajmy przyjemności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)