Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2020

04.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W dni kwiatu wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich, np. orlików, stokrotek, dzwonków ogrodowych, a także bylin. W pojemnikach i donicach kończą swój festiwal bratki i inne wiosenne kwiaty, które należy wymienić na petunie, pelargonie i inne.

Czas na ostatnie rozsady

W dni liścia wysiewamy nasiona kapusty chińskiej, pekińskiej, kalarepy, endywii. Sadzimy brukselkę i zimowe odmiany kapusty. Na zagonkach, a także w pojemnikach na tarasie warto posadzić rozsadę pachnących ziół, które mogą odstraszyć komary. Nadal przyrządzamy gnojówki roślinne z pokrzyw, żywokostu, które później zużyjemy do zasilania roślin.

r e k l a m a
W pierwsze owocowe dni miesiąca wysadzamy jeszcze rozsadę melonów, arbuzów, dyń, miechunek, papryki, a żeby ładnie i bujnie rosły, podlewamy wcześniej przygotowaną gnojówką z pokrzyw. W połowie miesiąca o owocowym symbolu podwiązujemy i palikujemy warzywa, które tego wymagają, obrywamy boczne odrosty u pomidorów. Możemy jeszcze wysiać nasiona ogórków, czym przedłużymy ich plonowanie i zbiór. Ogórki i pomidory pryskamy serwatką 1:1 zmieszaną z piwem w celu ochrony przed mączniakiem i zarazą. W okresie po pełni poświęcamy czas na pielęgnację roślin. Kończymy sadzenie kapusty.

Pierwsze dni liściowe sprzyjały zasilaniu roślin gnojówkami, natomiast w drugiej połowie miesiąca preparaty roślinne po rozcieńczeniu 1:2 wykorzystajmy do oprysków. Ściółkujemy rabaty korą, zakładamy pułapki na gryzonie, w kretowiska i korytarze wlewamy gnojówkę z czarnego bzu. W dni kwiatowe w drugiej połowie miesiąca obcinamy przekwitłe kwiatostany lilaków, po kwitnieniu przycinamy pędy krzewów wcześnie kwitnących. W dniach liścia ścinamy zioła do suszenia. Teraz liście mięty, melisy czy szałwii są najbujniejsze. Podobnie postępujemy z cząbrem, tymiankiem, lubczykiem. W dni owocu po nowiu wysiewamy drugi rzut fasolki szparagowej i groszku cukrowego.
Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2020

Czas na nawożenie gnojówkami

Zasilamy gnojówkami pomidory, paprykę, cukinię i inne owocujące warzywa. Warto zastosować gnojówkę z pokrzyw i żywokostu rozcieńczoną 1:20, a także opryskać rośliny, lecz rozcieńczając ją 1:40. To również ostatni termin sadzenia melonów, kawonów i rodzynek brazylijskich. Pryskamy rośliny wyciągiem z czosnku, pokrzywy czy skrzypu z dodatkiem mydła potasowego HIMAL na pojawiające się mszyce a wyciągiem z piołunu na mrówki.

legenda
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czerwcowy warzywnik – co można jeszcze posiać i posadzić?

Czerwiec to nie tylko czas wzrostu i rozwoju roślin posadzonych we wcześniejszych miesiącach. To także czas siewu i sadzenia kolejnych warzyw.  

czytaj więcej

RabarbarLove – przepis na deskę serów z chutney z rabarbarem

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym przepisem  na pyszne danie na bazie rabarbaru. Zapomnijmy się na chwilę i oddajmy przyjemności.

czytaj więcej

Przepis na tort maślany

Ten pyszny wypiek przypadnie do gustu wszystkim fanom słodkości  - śmietankowy tort maślany obsypany wiórkami i płatkami migdałowymi. Jest lekki i nie wymaga do przygotowania wielu składników. Jak go zrobić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)