Bazylia, cząber czy kolendra – rośliny do samodzielnej uprawy w domu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bazylia, cząber czy kolendra – rośliny do samodzielnej uprawy w domu

16.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Zimą, kiedy odczuwamy niedobór witamin, możemy je łatwo uzupełnić dzięki warzywom liściowym. Wystarczy pojemnik, kuweta czy misa i podłoże: ziemia ogrodowa, substrat torfowy lub gotowe podłoże dla rozsad, oraz nasiona wybranych roślin.

Warto mieć zapas nasion

Jeżeli podłoże pochodzi z własnego ogrodu, należy je przed użyciem podgrzać w brytfannie w piekarniku nagrzanym do około 100°C przez co najmniej 30 minut, by zniszczyć wszelkie patogeny. Gotowe podłoże nie wymaga odkażania. Pojemniki wypełniamy podłożem i wysiewamy nasiona rzutowo – gęściej niż ma to miejsce w uprawie polowej. W przypadku szpinaku wybierajmy nasiona z przeznaczeniem na tzw. szpinak cięty do uprawy pojemnikowej. Nie czekamy, by wykształcił rozety, tylko podskubujemy listki na bieżące potrzeby. Rokietta, bazylia, cząber, kolendra, majeranek, a także mieszanka sałat baby leaves na młode listki to typowe rośliny do bieżącego użytku, które stanowią doskonałe źródło witamin, a poza tym urozmaicą dietę. Warto również wysiać nasiona najwcześniejszych odmian rzodkiewki, którą będziemy wyrywać całą, nim wykształci zgrubienia, i używać do sałatek lub kanapek. Jej listki są równie bogate w składniki jak same zgrubienia, a bywa, że bogatsze. Warto mieć zapas nasion, pojemników i podłoża, by wysiewać nasiona tych roślin na przykład co dwa tygodnie, by uzyskać ciągłość zbiorów.

Ciepło i dobre światło

Pojemniki z wysianymi nasionami ustawiamy w ciepłym (około 20°C), słonecznym miejscu, najlepiej na widnym parapecie od strony zachodniej lub południowej. Korzystając z parapetu od strony wschodniej bądź północnej, możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Niestety, o tej porze roku nawet słoneczne okno nie zapewni roślinom dostatecznej ilości światła, czyli około 14 godzin. W celu doświetlenia warto zastosować lampy LED umieszczone na wykonanym samodzielnie stelażu. Idealnie byłoby, gdyby można było regulować wysokość lamp nad roślinami, aby znajdowały się około 10 cm nad nimi. W początkowym okresie przykrywamy rośliny szybą lub folią, by utrzymać stałą wilgoć. Gdy siewki podrosną, szybę zdejmujemy i systematycznie nawilżamy, by nie doprowadzić do przesuszenia, szczególnie gdy pod parapetem znajduje się grzejnik. Nie należy też podlewać zbyt obficie, by nie doprowadzić do gnicia roślin. Zawsze też używamy wody o temperaturze pokojowej.

r e k l a m a

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przed zimą przygotować ogród na nadchodzący sezon?

Podczas jesiennych prac ogrodowych na zagonach pozostaje dużo odpadów, które stanowią cenny surowiec kompostowy. Wszystkie resztki roślinne, liście, pozostałości chwastów, powinny trafić na pryzmę kompostową. Układamy na niej warstwy materiału nieprzekraczające 20 cm grubości, każdą z nich przesypujemy ziemią ogrodową. 

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)