Embriotransfer zapewnił hodowcy najlepszego buhaja wśród polskich rozpłodników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Embriotransfer zapewnił hodowcy najlepszego buhaja wśród polskich rozpłodników

31.08.2019

Nie tylko doinwestowane OHZ-ety należą do hodowlanej elity, gdzie rodzą się wybitne krowy i buhaje. Rodzina Radziszewskich jest najlepszym przykładem, że w oborze uwięziowej, bez wozu paszowego, można osiągnąć najwyższy poziom genetyczny jak i produkcyjny.

To właśnie w ich gospodarstwie na świat przyszedł buhaj Artus, który według najnowszej genomowej oceny wartości hodowlanej buhajów uzyskał rekordowo wysoki indeks gPF 150 i zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich rozpłodników.

- Nie było do tej pory takiego byka w polskiej hodowli - podkreślił Tomasz Radziszewski.

Buhaj kompletny

Jako  półroczny buhaj trafił do Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Matka Artusa pochodzi ze znanej rodziny BOON-APART ALH ASRA ET. SHiUZ Bydgoszcz zakupił zarodki z rodziny ASRA ET w rodowodzie po ojcu Man-O-Man i ojcu matki Shottle. W wyniku przeniesienia zarodków w Ośrodku Embriotransferu w Piątnicy przyszła na świat jałowica (babka Artusa), która następnie trafiła w ramach „jądra genetycznego” do hodowcy Tomasza Radziszewskiego.

Jałowica Asra 2 bo o niej mowa została poddana płukaniu zarodków, do którego użyto nasienia buhaja Bookem i w wyniku tego kojarzenia urodziła się matka Artusa - Asra 3. Została ona zainseminowana nasieniem buhaja Aptitude i z tego kojarzenia urodził się buhaj Artus. Z rodziny ASRA, a zarazem z obory Radziszewskich pochodzi jeszcze jeden dobry buhaj Ippon (po ojcu Icone), to syn babki Artusa. Innym buhajem także z tej obory, który od lat utrzymuje się w katalogu z oceną tradycyjną na córkach jest Islan, obecnie z indeksem PF 119.

Obora uwięziowa posiada 49 legowisk

  • Obora uwięziowa posiada 49 legowisk

Artus to 5 z kolei buhaj z obory Radziszewskich notowany w rankingach, ale żaden nie był tak wysoko. Przekazuje on na swoje córki wybitny pokrój, posiada bardzo wysokie parametry dla cech funkcjonalnych. Podnosi wydajność, a także procent tłuszczu i białka. Jest buhajem kompletnym.

Embriotransfer od siostry Artusa

- Od lat naszym sposobem na poprawę genetyki jest embriotransfer. Płuczemy nie tylko nasze najlepsze jałówki, ale także i krowy. Przy czym nie sprzedajemy zarodków, a wszystkie w ten sposób pozyskane wszczepiamy biorczynią z naszego stada. Możemy poszczycić się tak dobrą skutecznością płukania, że brakuje nam w stadzie jałówek na biorczynie, dlatego wszczepiamy zarodki również wieloródkom. Zdarzało się, że zarodki nosiły nawet krowy będące w V laktacji. Zabiegi wykonujemy prywatnie przy współpracy z lekarzem weterynarii Szymonem Pawłowskim - powiedział Tomasz Radziszewski, jednocześnie dodając, że nigdy nie kupował jałówek z zagranicy, ponieważ embriotransfer uważa za znacznie lepsze narzędzie do  szybkiego uzyskania postępu hodowlanego.

Krowa Asra 3 - matka buhaja Artusa oraz jej córka (pierwsza z lewej) czyli siostra Artusa od której Radziszewscy ostatnio pozyskali aż 23 zarodki z czego 17 przeznaczyli do embritransferu

  • Krowa Asra 3 - matka buhaja Artusa oraz jej córka (pierwsza z lewej) czyli siostra Artusa od której Radziszewscy ostatnio pozyskali aż 23 zarodki z czego 17 przeznaczyli do embritransferu

Podczas ostatniego zabiegu wypłukano aż 23 zarodki, co ciekawe od jałówki będącej siostrą Artusa. 17 najlepszych zarodków zostało zamrożonych i gdy minęły upały zaczęto ich wszczepianie. Na razie biorczyniami są tylko jałówki, bo obecnie rolnik ma ich pod dostatkiem. Z 6 przeniesionych do tej pory zarodków jest już 5 potwierdzonych ciąż, w szóstym przypadku jest jeszcze zbyt wcześnie aby przeprowadzić stosowne badanie.

Matka Artusa Asra 3 cały czas jest w stadzie. Dopiero co rozpoczęła III laktację, rodząc buhajka. Z nim również hodowca wiąże duże nadzieje. Przed dwoma miesiącami ubyła ze stada babka Artusa Asra 2 po pięciu laktacjach. Tomasz Radziszewski chciał za wszelką cenę jeszcze raz zacielić tą sztukę, jednak uszkodzenie macicy do jakiego doszło po ostatnim porodzie na to nie pozwoliło. Na obecną chwilę w stadzie jest 5 matek buhajów.

Wysłodki na trawienie

Krowy otrzymują kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę, gniecione ziarno kukurydzy z rękawa, wysłodki prasowane z rękawa, pełnoporcjową paszę treściwą o zawartości 21% białka, drożdże, tłuszcz chroniony (do 100 dni po porodzie), koncentrat wysokobiałkowy, dwa rodzaje premiksów (z beta-karotenem na rozród oraz poprawiający somatykę), preparat usuwający toksyny, bufor, kredę pastewną a także minerały podawane wraz z wodą pobieraną z poideł.

W ostatnim czasie Tomasz Radziszewski wprowadził do dawki żywieniowej wysłodki buraczane ponieważ korzystnie wpływają na trawienie oraz apetyt. Przechowywane są podobnie jak gniecione ziarno kukurydzy w rękawach foliowych ze względu na ograniczenie strat.

Jałówki przygotowywane do wszczepienia zarodków

  • Jałówki przygotowywane do wszczepienia zarodków

- Przy karmieniu z ręki ważne jest aby zarówno wieczorem jak i rano mocznik utrzymywał się na podobnym poziomie, a więc aby był odpowiedni i niezmienny stosunek białka do energii. Jeśli wystąpią duże wahania mocznika to na pewno pojawią problemy z rozrodem - stwierdził Tomasz Radziszewski.

Hodowcy nie rezygnują z wypasu, gdyż w pobliżu obory znajdują się użytki zielone. Krowy są tak nauczone, że po odpięciu łańcuchów same wychodzą z obory, same też wracają jak tylko zostanie otworzony pastuch elektryczny.

- Ruch połączony ze słońcem to najlepsze lekarstwo dla nóg. Łatwiejsze jest również wychwycenie chętnie i wyraźnie okazywanych rui - powiedział Tomasz Radziszewski.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rentowne gospodarstwo czy kosztowna harówka - jaka jest twoja hodowla bydła?

Zmiana sposobu myślenia, to początek prowadzenia świadomej hodowli bydła, w której każdy hodowca zna mocne i słabe strony swoich krów w stadzie, wie co musi poprawić i co więcej, szuka dróg najszybszych z możliwych, by uzyskać założony cel hodowlany.

czytaj więcej

Dobry hodowca, dobry społecznik

Po ukończeniu studiów Paweł Grodzki szukał możliwości rozwoju oraz realizacji swojej pasji, jaką jest żywienie zwierząt. Prawie 4 lata pracował w firmie paszowej zajmując się doradztwem żywieniowym. Ostatecznie postanowił jednak zająć się rozwojem swojego gospodarstwa oraz pracą w samorządzie. Zaczynał od 15 krów i sukcesywnie rozwijał hodowlę, a jako inseminator zajął się doskonaleniem genetycznym stada.

czytaj więcej

Jak skrócić czas doju o połowę?

 W 2002 roku Andrzej Wójcik wspólnie z żoną Edytą wybudował nową oborę wyposażoną w  halę udojową rybia ość 2x4. Obsada krów szybko się zwiększała, co powodowało wydłużenie czasu doju. Hodowcy zdecydowali się na rozbudowę hali, dzięki której obecnie znacznie mniej czasu poświęcają na pozyskanie mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)