Dwa razy więcej krów, dwa razy mniej pracy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dwa razy więcej krów, dwa razy mniej pracy

21.09.2021autor: Beata Dąbrowska

– Wielu nas przestrzegało, że jeżeli zwiększymy pogłowie krów mlecznych, to możemy nie dać sobie rady. Szybko okazało się, jak błędne były to przestrogi. Dziś mamy dwa razy więcej krów i dwa razy mniej pracy – mówi Bożena Trojanowska.

Nowa, wolnostanowiskowa obora dla przyszłego następcy

–  Dobrze zrobiliśmy posłuchawszy młodszego pokolenia – stwierdziła na początku naszej wizyty w gospodarstwie Bożena Trojanowska, której syn Mateusz był wytrwałym orędownikiem budowy nowej obory.

Trudno zresztą się dziwić przyszłemu następcy. W starej uwięziowej oborze szansy na dalszy rozwój produkcji mleka już nie było, a komfort codziennej obsługi 74 krów mlecznych pozostawiał wiele do życzenia. Dość powiedzieć, że pomimo iż gospodarstwo dysponowało wozem paszowym, to część sporządzanej w nim paszy hodowcy musieli rozwozić taczkami. Od dawna brakowało również miejsca dla jałówek.

Aż przyszedł moment, kiedy Bożena i Michał Trojanowscy ulegli namowom syna i decyzję o budowie wolnostanowiskowej obory podjęli bardzo szybko. Tak więc od późnej jesieni ubiegłego roku pięcioosobowa rodzina może cieszyć się ze zrealizowanego przedsięwzięcia. I zapewne cieszyłaby się jeszcze bardziej, gdyby nie fakt, iż – jak się szybko okazało – wykonaniem obiektu zajęła się wyjątkowo nierzetelna firma budowlana, która w efekcie opuściła niewykończony budynek, a gospodarze samodzielnie musieli dokończyć prace, a wiele z nich trwa do dziś.

r e k l a m a

Obora z dwoma korytarzami paszowymi i materacami wodnymi

Bezuwięziowa obora to budynek o stalowej konstrukcji nośnej, o wymiarach 43x37 metrów, który przeznaczony jest wyłącznie dla krów produkcyjnych, a tych może pomieścić 160 sztuk. Początkowe zamierzenia hodowców z Sypniewa zakładały obiekt z jednym korytarzem paszowym i pełną, betonową posadzką na korytarzach spacerowych, wyposażoną w zgarniacze. Ostatecznie zapadła jednak inna decyzja, która była efektem licznych wizyt w oborach i doświadczeń wielu ich użytkowników.

Trojanowscy zdecydowali się na obiekt z dwoma (szerokimi na 5 metrów) korytarzami paszowymi, zlokalizowanymi przy każdej ze ścian podłużnych budynku. W centralnej części obiektu, w trzech rzędach, znajduje się łącznie 140 legowisk. Na korytarzach spacerowych zastosowano posadzkę rusztową.

Materace wodne dostosowują się do kształtu ciała krowy, eliminując ryzyko powstawania odleżyn

  • Materace wodne dostosowują się do kształtu ciała krowy, eliminując ryzyko powstawania odleżyn

  • Hodowcy zdecydowali się na rzadziej spotykany model obory, nie z jednym, a z dwoma stołami paszowymi usytuowanymi wzdłuż ścian bocznych

Troska o jak najwyższy dobrostan zwierząt zachęciła państwa Trojanowskich do inwestycji w – zdobywające coraz większą popularność w naszym kraju – materace wodne.


Nie ukrywam, że to drogie rozwiązanie, jednak zapewnienie krowom najwyższego komfortu odpoczynku było dla nas jednym z priorytetów – podkreśla Bożena Trojanowska.

Ponadto – jak zapewnia wielu producentów tego typu materacy – są one bardzo wytrzymałe, co oznacza, że okres ich użytkowania będzie znacznie dłuższy niż powszechnie stosowanych rozwiązań. Czy tak w istocie będzie czas pokaże. Niemniej przez kilka miesięcy ich użytkowania obserwujemy, że krowy bardzo chętnie się na nich kładą i spokojnie odpoczywają i przeżuwają.

Materace wodne, co potwierdza wielu stosujących je w swoich oborach hodowców, zapewniają zwierzętom optymalny komfort podczas leżenia, bowiem materac dopasowuje się do ciała zwierzęcia. Znajdująca się pomiędzy krową a podłogą legowiska woda powoduje, że na ciało zwierzęcia nie jest wywierany żaden nacisk. Zmniejsza to występowanie problemów z odleżynami i stawami.

W przyszłości hodowcy planują dodatkowo posypywać materace trocinami z wapnem, które będą je osuszać i dezynfekować.

Niewielka masa kolektora aparatu udojowego nie obciąża wymienia krów

  • Niewielka masa kolektora aparatu udojowego nie obciąża wymienia krów

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie warto zmieniać sprawdzonych rozwiązań w gospodarstwie mlecznym

Minęło zaledwie trzy lata odkąd na fermie w Modlikowicach zainwestowano w pierwszy poziomy wóz paszowy. Kiedy we wrześniu br. odwiedziliśmy gospodarstwo, TMR sporządzano w drugim z kolei, również poziomym wozie paszowym Blattin King, o pojemności 15 m3.

czytaj więcej

W oborze miała plantację konopi. „To dla kur, panie policjancie”

Szukali zaginionej osoby, a znaleźli… plantacje nielegalnej konopi. Policjanci z łosickiej komendy (woj. mazowieckie) zatrzymali w tej sprawie dwie osoby. Jedna z nich, kobieta, wmawiała mundurowym, że liście trzymała… dla kur.

czytaj więcej

Czy można postawić oborę na 32 krowy za 200 tys. złotych?

Obora na 32 krowy za 200 tys. zł. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak, bo właśnie taki obiekt powstał w gospodarstwie Przemysława Pińczuka, który zdecydował się na utrzymywanie krów w hali tunelowej zwanej też łukową.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)