Nie warto zmieniać sprawdzonych rozwiązań w gospodarstwie mlecznym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie warto zmieniać sprawdzonych rozwiązań w gospodarstwie mlecznym

24.09.2021autor: Beata Dąbrowska

Minęło zaledwie trzy lata odkąd na fermie w Modlikowicach zainwestowano w pierwszy poziomy wóz paszowy. Kiedy we wrześniu br. odwiedziliśmy gospodarstwo, TMR sporządzano w drugim z kolei, również poziomym wozie paszowym Blattin King, o pojemności 15 m3.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego hodowcy zdecydowali się na poziomy wóz paszowy, zamiast pionowego?
  • Na czym polega żywienie na mokro krów na fermie w Modlikowicach?

Mleczna ferma w Modlikowicach wzorowym gospodarstwem mlecznym

Przy tak intensywnym użytkowaniu maszyny, która pracuje u nas 6 godzin dziennie przez 365 dni w roku, paszowóz rezerwowy to konieczność – poinformował Szymon Matusiak – kierownik produkcji zwierzęcej, który po kilku latach użytkowania poziomy system mieszania ceni szczególnie.

Mleczna ferma w Modlikowicach z pewnością może być wzorem do naśladowania, tak pod względem hodowli i żywienia, jak i zarządzania stadem. Dość powiedzieć, że średnia wydajność krów przekroczyła tutaj poziom 12 000 kg mleka, a hodowcy poszczycić mogą się wieloma sztukami, których życiowa produkcja to ponad 100 tysięcy kg białego surowca. Na takie hodowlane i produkcyjne wyniki wpływa wiele czynników, wśród których ogromną rolę odgrywa oczywiście optymalne żywienie mlecznego stada.

r e k l a m a

Takie same kęsy w każdym miejscu stołu paszowego

Kiedy przed laty stanęliśmy przed decyzją, w jaki wóz paszowy zainwestować: poziomy czy pionowy, głównym kryterium wyboru było dla nas dobre wymieszanie i równomierne zadanie TMR-u na stół paszowy. Bardzo zależało nam, by w każdym miejscu stołu zwierzęta pobierały paszę o takiej samej wartości pokarmowej oraz strukturze. Teoretycznie, spełnienie tego parametru przemawiało na korzyść wozów pionowych. Postanowiliśmy jednak wykonać test wozu poziomego i okazało się, że wóz Blattin King bez najmniejszych problemów nasze oczekiwanie w tym zakresie spełnia – argumentował jeden z kryteriów wyboru wozu Szymon Matusiak, kierownik produkcji zwierzęcej i zarazem wytrawny hodowca oraz „prawa ręka” właścicieli gospodarstwa.

O wyborze maszyny zadecydowało wiele czynników, jak chociażby ten wynikający z budowy starych, popegeerowskich obór, które są systematycznie przebudowywane i modernizowane, jednak w swej konstrukcji mają ograniczone możliwości co do gabarytów wozu paszowego.

  • Dla samej tylko grupy krów laktacyjnych, które przebywają m.in. w widocznej na zdjęciu zmodernizowanej oborze wykonywane są 3 odrębne wozy

Po kilku latach doświadczeń z poziomym wozem paszowym Blattin King, Szymon Matusiak zapewnia, że sporządzany w nim TMR jest nie tylko bardzo dobrze wymieszany, ale również równomiernie rozłożony na stole paszowym

  • Po kilku latach doświadczeń z poziomym wozem paszowym Blattin King, Szymon Matusiak zapewnia, że sporządzany w nim TMR jest nie tylko bardzo dobrze wymieszany, ale również równomiernie rozłożony na stole paszowym

Każdego dnia na fermie w Modlikowicach wykonywane jest 13 wozów paszowych. Jeszcze do niedawna sporządzano ich 18, poczyniono jednak starania, aby ilość wykonywanych wozów była mniejsza.

Stało się to możliwe m.in. za sprawą zmniejszenia okresu międzywycieleniowego, który wynosi około 390 dni i tym samym ograniczeniu do 3 TMR-ów laktacyjnych – wyjaśnił kierownik Matusiak podkreślając, iż to co wyróżnia żywienie bydła na fermie to żywienie na mokro.

Żywienie na mokro nieco zrewolucjonizowało żywienie w naszym gospodarstwie, gdyż możemy teraz karmić nasze zwierzęta bardziej intensywnie, bez ryzyka zagrożenia kwasicami. Do TMR-u dolewamy znaczne ilości wody, tak by mieszanina zadawana na stół paszowy miała ok. 39–40% wilgotności, a dzięki temu zabiegowi eliminujemy możliwość sortowania pasz. Co ciekawe, w dawce pokarmowej – od około 4 lat – nie stosujemy słomy (poza grupą krów zasuszonych i przygotowywanych do porodu). Możliwe jest to za sprawą mieszanki gorzowskiej, która jako komponent TMR-u dostarcza odpowiedniej struktury, pomimo że np. w pierwszej grupie laktacyjnej udział mieszanki gorzowskiej jest mały, ale na tyle wystarczający, by zwierzęta nie zapadały na kwasicę.

W jednej ze zmodernizowanych już obór boksy legowiskowe wyścielone są materacami słomiano-wapiennymi. Wykonywane są w rezerwowym, starszym poziomym wozie paszowym, który bez problemu radzi sobie z odpowiednim pocięciem słomy

  • W jednej ze zmodernizowanych już obór boksy legowiskowe wyścielone są materacami słomiano-wapiennymi. Wykonywane są w rezerwowym, starszym poziomym wozie paszowym, który bez problemu radzi sobie z odpowiednim pocięciem słomy

Warto wspomnieć, że kilka razy w roku na fermie wykonuje się audyt TMR-u, podczas którego określane jest m.in. czy na każdym fragmencie stołu paszowego znajduje się jednolita (pod każdym względem) mieszanina.

Na stołach paszowych (2x70 m) odchylenie skarmienia nie przekracza zwykle 3% i jest to dla nas wynik akceptowalny. Jak bowiem potwierdzili amerykańscy uczeni, dopiero poziom powyżej 3% jest niezadowalający. Niemniej nad tym parametrem nadal intensywnie pracujemy – zaznaczył Szymon Matusiak.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą ceny skupu mleka pod koniec tego roku?

Ceny skupu mleka są dość wysokie i nadal rosną. Czy ten wzrostowy trend się utrzyma? Ile będą płaciły mleczarnie w końcówce roku?

czytaj więcej

Dwa razy więcej krów, dwa razy mniej pracy

– Wielu nas przestrzegało, że jeżeli zwiększymy pogłowie krów mlecznych, to możemy nie dać sobie rady. Szybko okazało się, jak błędne były to przestrogi. Dziś mamy dwa razy więcej krów i dwa razy mniej pracy – mówi Bożena Trojanowska.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Choroba „szalonych krów” znów w Brazylii? Ministerstwo rolnictwa bada sprawę

Brazylijskie ministerstwo rolnictwa prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia choroby „szalonych krów” (BSE) w kraju. Czy największy na świecie eksporter wołowiny może czuć się zagrożony?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)