5 najważniejszych zasad profilaktyki kryptosporydiozy u cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

5 najważniejszych zasad profilaktyki kryptosporydiozy u cieląt

25.01.2022

Prawdopodobnie każdy hodowca chociaż raz zetknął się z kryptosporydiozą u swoich cieląt. Chorobę wywołują pierwotniaki z rodziny Cryptosporidium i są one jedną z przyczyn wczesnych biegunek. Na zarażenie szczególnie podatne są najmłodsze cielęta utrzymywane w dużych grupach. Pasożyty szybko rozprzestrzeniają się w cielętniku, dlatego warto stosować się do kilku najważniejszych zasad profilaktyki kryptosporydiozy.

Jakie są objawy kryptosporydiozy u cieląt?

Doświadczeni hodowcy odchowujący cielęta z pewnością nie przeoczą objawów kryptosporydiozy w swoich cielętnikach. Pasożyt najczęściej atakuje najmłodsze zwierzęta, w szczególności te z obniżonym statusem immunologicznym, posiadające już współistniejące choroby, niedożywione lub w złej kondycji. Objawami rozwijającej się inwazji pierwotniaków w organizmie cielęcia są:

  • Apatia
  • Brak apetytu
  • Wodnista biegunka z domieszką śluzu i krwi

Do zarażenia Cryptosporidium parvum dochodzi zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia. U cieląt powyżej dwóch miesięcy zarażenie może być bezobjawowe lub skąpo objawowe, natomiast powyżej czwartego miesiąca życia zwierzęta zarażają się rzadko i przechodzą kryptosporydiozę bezobjawowo.

Choć wskaźnik śmiertelności u cieląt zarażonych kryptosporydiozą nie jest wysoki, warto brać pod uwagę straty ekonomiczne związane z:

  • obniżeniem przyrostów cieląt,
  • opieką weterynaryjną,
  • zabiegami higienicznymi w oborze
  • ewentualnymi upadkami
r e k l a m a

„Łopata lepsza od igły”

Dr Jim Quigley - wieloletni badacz i specjalista w zakresie żywienia, zdrowia i fizjologii cieląt oraz jałówek podkreśla, że w temacie leczenia kryptosporydiozy „łopatą można zrobić więcej dobrego niż z igłą”. Tym stwierdzeniem naukowiec wyraźnie podkreśla jak ważna jest odpowiednia profilaktyka i zachowanie wysokich standardów higieny w oborze, które w obliczu ograniczonych możliwości leczenie kryprosporydiozy są kluczowe dla ekonomii gospodarstwa i statusu zdrowotnego posiadanego stada.

W ostatnich artykułach, dostępnych na prowadzonej przez Quigley’a internetowej platformie „Calf Notes.com”, naukowiec dokonał przeglądu dwóch ostatnich badań dotyczących kryptosporydiozy u cieląt. W pierwszym z nich, badacze z Brazylii monitorowali wydalanie oocyst Cryptosporidium parvum przez cielęta podczas pierwszych miesięcy życia. Zaobserwowali, że warunkami, które doprowadziły do ​​najwyższego ryzyka infekcji pierwotniakami, jest kontakt cieląt z kozami i owcami, półintensywny odchów, oraz zanieczyszczenie kałem żywności i wody.

W drugim analizowanym badaniu, brytyjscy naukowcy dokonali metaanalizy wcześniej opublikowanych badań naukowych dotyczących Cryptosporidium. Czynnikami, które najczęściej wiązały się z ryzykiem infekcji pierwotniakami były:

  • utrzymywanie cieląt w grupach/bliskim kontakcie ze sobą
  • wielkość stada – kryptosporydioza dotyka częściej dużych stad bydła
  • rodzaj podłoża – twarde podłoże zmniejsza ryzyko infekcji
  • ciepła i wilgotna pogoda zwiększa ryzyko zakażenia

Jak podsumował specjalista, powyższe badania niekoniecznie rzucają nowe światło na problem kryptosporydiozy u bydła, jednak są bardzo dobrym przypomnieniem, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie reżimu higienicznego w miejscach utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Profilaktyka kryptosporydiozy u cieląt – 5 zasad najważniejszych zasad

  1. Izolacja cieląt chorych
  2. Unikanie grypowego utrzymywania cieląt
  3. Wczesne odpajanie cieląt siarą dobrej jakości
  4. Zachowanie higieny w budkach/boksach dla cieląt ze szczególnym uwzględnieniem czystości ściółki.
  5. Zachowanie wysokich standardów czystości przez osoby pracujące w cielętniku (zmiana odzieży i obuwia, dezynfekcja smoczków, butelek i wiader dla cieląt)

Hodowco, Ty też możesz zarazić się kryptospotydiozą!

Warto mieć na uwadze, że kryptosporydioza jest zoonozą i każda osoba, która nie zachowuje odpowiedniego poziomu higieny pracując przy bydle, może się nią zarazić. Dawka inwazyjna, podobnie jak w przypadku cieląt, jest zależna od wieku i stanu zdrowia osoby. Na zakażenie są szczególnie podatne dzieci, osoby starsze oraz osoby z obniżoną odpornością, co warto mieć na uwadze w podczas panującej pandemii koronawirusa.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uważaj na kiszonkę złej jakości! Może być źródłem listeriozy

Jednym z głównych źródeł zakażenia bydła listerią jest skarmianie zwierząt paszą złej jakości, zwłaszcza kiszonkami, których fermentacja nie odbyła się w warunkach beztlenowych, a ich pH jest powyżej 4,5. Kiedy podejrzewać u krów listeriozę?

czytaj więcej

Co wywołuje stresu u cieląt i jak można go zmniejszyć?

Cielęta wprawdzie nie potrafią mówić, ale odczuwają ból, dyskomfort i stres. Jak duży? Czy można im pomóc? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali naukowcy badając zmienność rytmu serca (HRV) jako metodę obiektywnego pomiaru dobrostanu zwierząt. Nie chodziło tylko o ocenę szybkości bicia serca, ale również o szybkość zmian rytmu.

czytaj więcej

Jak będzie wyglądać produkcja mleka w 2035 roku?

Jak będzie wyglądała produkcja mleka za 15, 30, czy 50 lat? Zastanawiali się nad tym amerykańscy naukowcy. Wnioski są bardzo interesujące.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)