Zachować zimną krew i nie ulegać panice – minister Kowalczyk i komisarz Wojciechowski o sytuacji na rynku zbóż i KPS
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zachować zimną krew i nie ulegać panice – minister Kowalczyk i komisarz Wojciechowski o sytuacji na rynku zbóż i KPS

10.06.2022autor: wk

Zachować zimną krew i nie ulegać panice w związku ze spekulacjami cenowymi. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odpowiada na apel samorządu rolniczego w sprawie zakłóceń na rynku zbóż w związku z niekontrolowanym przypływem ziarna z Ukrainy. Dowiedzieliśmy się także jakie zmiany Polska powinna wprowadzić do Planu Strategicznego, by ten był wzorowy.  

Podczas dzisiejszego spotkania wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim obaj politycy poruszyli kwestię polskiego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. A konkretnie sprawy wsparcia dobrostanu zwierząt w ramach eko-schematów oraz eko-schematów w produkcji roślinnej.

- Chcemy, aby zahamować spadek ilości gospodarstw hodowlanych, który niestety w ostatnich latach następował z różnych przyczyny – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Będą zmiany w polskim Planie Strategicznym

Unijny komisarz podkreślił, że Polska jako pierwsza złożyła Plan Strategiczny WPR.

– Polska będzie zapewne jednym z pierwszych państw, które będą miały zatwierdzony Plan Strategiczny. Nie jesteśmy daleko od tego. Prace i dialog między polskim rządem a Komisją Europejską przebiega bardzo dobrze i sprawnie. Jest jednak możliwość znacznej poprawy tego dokumentu w tym kierunku, o którym mówił pan wicepremier – powiedział Janusz Wojciechowski.

Zdaniem unijnego komisarza skierowanie większego strumienia pieniędzy na ten cel może nawet doprowadzić do odbudowy części gospodarstw hodowlanych. Podkreślił, że takie postawienie sprawy spotka się z poparciem polskich organizacji skupiających hodowców zwierząt gospodarskich.

r e k l a m a
– Miałe robocze spotkanie z przedstawicielami głównych polskich organizacji hodowlanych. Hodowcy bardzo mocno wsparli tą koncepcje – mówił J. Wojciechowski, który podkreślił, że jest jeszcze czas, aby takie zmiany wprowadzić do Planu Strategicznego, a wtedy będzie on ... wzorowy.  

Takim wsparcie zdaniem komisarza powinny być objęte gospodarstwa rodzinne prowadzące zrównoważoną produkcję, a nie duże fermy hodowlane. 

Co dalej z rynkiem zbóż?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odniósł się także do apelu samorządu rolniczego w sprawie niekontrolowanego przypływu zboża z Ukrainy, w związku z czym polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać zapasów ze zbiorów w 2021 roku. Jego zdaniem trzeba kontynuować pomoc dla Ukrainy i transportować zboża tak, aby trafiała do najbardziej potrzebujących regionów świata. Wiadomo, że nie można tego zrobić szybko m.in. z powodu różnego rozstawu kół w pociągach.

– Oczywiście czasowe zaburzenia na rynku powodowane są z reguły przez spekulacje cenowe. Ale w takich sytuacjach należy zachować umiar, zimną krew, monitorować tą sprawę i to czynimy – powiedział minister Henryk Kowalczyk.  

Będzie wniosek do Komisji Europejskiej?

Minister rolnictwa podkreślił, że jeżeli zajdzie taka potrzeba to rząd będzie wnioskował do Komisji Europejskiej o zbadanie sprawy. Bruksela zniosła bowiem cła na ukraińską żywność czasowo i pod warunkiem, że nie będzie to zakłócać rynku.

– W ciągu kilku dni podejmowanie decyzji w jedną lub drugą stronę na pewno nie jest dobrą reakcją – kontynuował minister Kowalczyk.

Globalny deficyty ziarna

Ocenę sytuacji zaprezentowaną przez ministra H. Kowalczyk w pełni podzielił komisarz J. Wojciechowski.

– Nie ma żadnych podstaw do długotrwałej obawy, że rolnicy nie będą mieli co zrobić ze zbożami. Ukraina straciła dziesiątki milionów ton zbóż. Tych zbóż brakuje na świecie – dodał J. Wojciechowski. 

Zdaniem Komisji Europejskiej eksport zbóż z Ukrainy zbliża się do poziomu 2 mln. t. miesięcznie.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Będą derogacje unijnych przepisów i dodatkowe 1,5 mln ha ziemi pod zasiewy?

Komisja Europejska proponuje zawiesić na rok obowiązywanie niektórych zasad Wspólnej Polityki Rolnej aby zwiększyć produkcję rolną i zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Nie zmienia to jednak generalnego podejścia do Europejskiego Zielonego Ładu, który wciąż dla Brukseli pozostaje priorytetem.

czytaj więcej
Aktualności

Ruszył nabór do społecznej Rady Produkcji Ekologicznej

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zaprasza zainteresowanych przedstawicieli organizacji branżowych działających w rolnictwie ekologicznym do udziału w pracach powołanej do życia w dniu 1 lipca 2022 r. Rady Produkcji Ekologicznej. Czym zajmą się jej członkowie? 

czytaj więcej
Aktualności

Fundusz Gwarancyjny dla rolników – jakie miałby pełnić funkcje?

  NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny podnosi konieczność pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników. Jego zadaniem byłoby to zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu płodami rolnymi i wypłata rolnikom należności w sytuacji bankructwa podmiotu skupowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)