Fundusz Gwarancyjny dla rolników – jakie miałby pełnić funkcje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fundusz Gwarancyjny dla rolników – jakie miałby pełnić funkcje?

29.06.2022autor: wk

  NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny podnosi konieczność pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników. Jego zadaniem byłoby to zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu płodami rolnymi i wypłata rolnikom należności w sytuacji bankructwa podmiotu skupowego.

Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański wystąpił do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem dotyczącym konieczności pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników w związku m.in. z niewypłacalnością podmiotów skupowych. „Solidarność” RI przekazał opracowaną koncepcję i założenia funkcjonowania takiego funduszu. Kwestia funduszu gwarancyjnego jest to podnoszony od wielu lat a zdaniem związkowców powinien on powstać ze środków podmiotów skupowych.

Na wzór funduszy promocji?

Zdaniem związkowców z „Solidarności” fundusz powinien gwarantować wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi, działający na zasadzie asekuracji. Fundusze, którymi by dysponował pochodziłyby wyłącznie ze składek podmiotów gospodarczych, odprowadzanych w wysokości określonej wysokości procentowej transakcji kupna.

r e k l a m a

Gwarancja bezpieczeństwa dla rolnika

Fundusz spełniałby  rolę w rolnictwie na zasadzie tożsamej z rolą funduszy gwarancyjnych w bankach lub turystyce. Zdaniem Związku Fundusz miałby także również uprawnienia inspekcyjne i prewencyjne pozwalające aktywnie sprawdzać wiarygodność podmiotów skupowych i eliminować lub przynajmniej ostrzegać przed ryzykiem transakcji z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Skup wierzytelności od rolników

Fundusz miałby być także wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności tak aby mieć prawa dochodzenia i w maksymalny sposób odzyskania środków od niewypłacalnych podmiotów. Fundusz miałby także możliwość, w przypadku odłożenia rezerw, możliwość udzielania pomocy w związku z wystąpieniem innych klęsk żywiołowych.

Koncepcja utworzenia Funduszu została przyjęta podczas X Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów NSZZ RI „Solidarność”.

Fundusz Gwarancyjny - historia

Koncepcja powstania funduszu gwarantującego rolników bezpieczeństwo sprzedaży płodów rolnych ma swoją długą historię. Prace nad projektem ustawy o utworzeniu Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych były prowadzone jeszcze w 2014 r. Potem realizację tego pomysłu zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnio o jego powstaniu mówił w 2021 r. były minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

wk
Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie zdążył wyhamować. Ciągnik rolniczy wbił się w volkswagena

Zdarzenie drogowe miało miejsce we Wrocławiu. Tam na jednej z ulic ciągnik rolniczy wjechał w tym passata, którym jechała rodzina z córką. Nikomu nic poważnego się nie stało.

czytaj więcej
Aktualności

Hodowcy rozczarowani! Za mało środków

W resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie Henryka Kowalczyka z posłami z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz przedstawicielami organizacji rolniczych reprezentujących sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej. Celem spotkania było omówienie wprowadzenia nowego systemu punktowego w ramach ekoschematów.  

czytaj więcej
Aktualności

Kary od KE za Turów już się posypały – obrywa rolnictwo!

  Komisja Europejska o ponad 23,5 mln euro zmniejszyła budżet dotacji w I filarze Wspólnej Polityki Rolnej. Bruksela wykonała w ten sposób wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie konfliktu z Czechami wokół elektrowni Turów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)