„Światowy system żywnościowy stoi w obliczu poważnych zagrożeń i niepewności, wynikających w szczególności z wojny na Ukrainie, a w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się również kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Każda tona zbóż wyprodukowanych w UE pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Zwiększyć potencjał produkcyjny: dodatkowe 1,5 mln ha
Dlatego w odpowiedzi na wnioski państw członkowskich Komisja Europejska zaproponowała tymczasowe i krótkoterminowe odstępstwo od przepisów dotyczących płodozmianu i ugorowania, czyli zawieszenia obowiązywania zasad GAEC (praktyki dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska) nr 7 i 8.
Wniosek Komisji zostanie przesłany teraz do państw członkowskich UE przed formalnym przyjęciem.
– Niezwykle ważne jest, aby UE przyczyniła się do pokrycia luki produkcyjnej, aby zaradzić globalnemu niedoborowi pszenicy i pomóc w walce z głodem na świecie. Proponowane dzisiaj odstępstwo będzie miało bezpośredni i znaczący wpływ na dostępność gruntów pod uprawę roślin uprawnych, w tym pszenicy – napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa.