Świat jednoczy się wokół eksportu, u nas rynek zbożowy stoi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świat jednoczy się wokół eksportu, u nas rynek zbożowy stoi

16.09.2022autor: dr Juliusz Urban

Podczas, gdy w Polsce krajowy handel przebiega bardzo ospale, to na rynku światowym wciąż dominuje tematyka eksportu zbóż z Ukrainy. Na notowania giełdowe wpływają także doniesienia o zbiorach u największych eksporterów pszenicy.

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy poinformowało, że na 8 września br. ukraińscy rolnicy zebrali zboża i rośliny strączkowe z 6,73 mln ha, a wielkość produkcji wyniosła 25,9 mln t. Pszenicy ukraińscy rolnicy zebrali 19,2 mln t, przy średnim plonie 4,1 t/ha, a jęczmienia 5,5 mln t (plon 3,47 t/ha).


Natomiast Rosja z 32,5 mln ha zebrała 117,9 mln t zbóż i roślin strączkowych, w tym 86,9 mln ton pszenicy, przy plonie 3,99 t/ha, a jęczmienia 20,8 mln t jęczmienia (3,18 t/ha).

Zbiory zbóż w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej COPA-COGECA zbiory zbóż w sezonie 2022/23 szacuje na 269 mln ton. Nieco bardziej optymistycznie unijne zbiory ocenia USDA, według amerykańskich ekspertów UE zbierze w tym sezonie 132 mln t pszenicy i 139,4 mln t innych zbóż gruboziarnistych, w czym kukurydza wyniesie 58,8 mln t. UE pomimo suszy wyeksportuje 33,5 mln t pszenicy, tj. o 1,6 mln t więcej od poprzedniego sezonu. 
Natomiast niezbędny będzie 19-milionowy  import kukurydzy do Unii, tu oczy analityków zwrócone są na Ukrainę.

r e k l a m a

Jak wygląda eksport zbóż z Ukrainy?

Dlatego do wsparcia ukraińskiego eksportu angażują się kolejne kraje, Francja zapowiedziała, że ​​podpisze porozumienie z Rumunią, aby pomóc w zwiększeniu eksportu ukraińskiego zboża do krajów rozwijających się, ze szczególnym uwzględnieniem krajów z Basenu Morza Śródziemnego. Zgodnie z projektem umowy francusko-rumuńskiej umowy, kraje te miałyby współpracować w zakresie opracowania projektu mającego na celu zwiększenie efektywności w porcie Galati, wyposażenia przejść granicznych w północnej Rumunii oraz maksymalizacji wykorzystania kontenerów zbożowych stacjonujących w porcie Konstanca i zwiększenia przepustowości Kanału Sulima.

A już teraz ONZ informuje, że blisko 300 statków otrzymało już pozwolenie od Wspólnego Centrum Koordynacyjnego (JCC) na przemieszczanie się w ramach realizacji korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. – Na dzień 14 września br. łączny tonaż zboża i innych produktów spożywczych wyeksportowanych z trzech ukraińskich portów wynosi 3 060 110 ton. Obecnie dopuszczono do ruchu 297 statków – 161 wpłynęło do ukraińskich portów, a 136 je opuściło – dowiadujemy się z oświadczenia organizacji.

Ponadto ONZ podało, że 15 września ukraińskie porty planuje opuścić 9 statków z żywnością. Które przetransportują 55 tys. t pszenicy do Hiszpanii i 7,8 tys. t do Tunezji. Wypłynie także  50,8 tys. t kukurydzy do Hiszpanii, 26 tys. t do Turcji. Dodatkowo 6,5 tys. t kukurydzy zostanie przetransportowane do Rumunii, a także jeden ze statków zabierze 11 tys. t kukurydzy i prawie 3 tys. t jęczmienia do Libii.


Ceny pszenicy - sytuacja na rynkach rolnych

Te dane nie pozostają bez echa dla kursów giełdowych. Pszenica, która przed tygodniem była wyceniana na Matifie na 325,25 euro/t, nawet po aktualnych obniżkach, w czwartek (15.09.2022 r.) w kontraktach grudniowych kosztuje 332,25 euro/t, marzec jest o 1 euro tańszy.

W portach eksporterzy za pszenicę z białkiem 12,5% proponują1550–1560 zł/t, pszenica o zawartości białka powyżej 14% jest skupowana 1650–1660 zł/t.

W skupach niewielki ruch powoduje stabilizacje cen. Dość powiedzieć, że średnia ze wszystkich skupów w naszym sondażu zmieniła się zaledwie o 3 zł/t. Pszenicę konsumpcyjną nadal skupuje się po 1380–1520 zł/t, a najczęstsze oferty wynoszą 1450–1500 zł/t.

Ci którzy ceny mają niższe na dostawy liczyć nie mogą. – Okoliczna konkurencja za paszówkę płaci tyle co my mamy w cenniku za pszenicę konsumpcyjną, to jak tu maja przywozić – w przypływie szczerości mówi przedstawiciel jednej z firm skupowych.

Pszenica przeznaczana na paszę zareagowała podobnie, nadal jest kupowana po 1300–1500 zł/t. Najczęściej możemy spotkać 1400 zł/t, ale taka cena rolników nie satysfakcjonuje. – Cenę podnieśliśmy na 1400 zł/t, rolnicy jednak twierdzą, ze to jest dla nich za mało. Jak taką cenę, z bardzo niewielką marżą próbujemy zaoferować kupującemu, to słyszymy, że to zdecydowanie za drogo. Jak tu handlować? – pyta rozgoryczony skupowiec. – Przy zerowym ruchu na wadze to nawet wstawać do pracy się nie chce – dodaje. Dlatego coraz więcej wytwórców pasz proponuje 1470–1500 zł/t, a więc tyle co proponują najlepiej płacący młynarze.

Pszenżyto i jęczmień - niewielkie podwyżki cen

Pszenżyto w portach kupuje się po 1350–1390 zł/t, a wyraźna akcja na Gdańsk/Gdynię przynosi lekki wzrost cen krajowych. I choć  w skupach jest nadal oferowane są ceny 1080–1330 zł/t, to średnia drgnęła o dosłownie parę złotych do 1235 zł/t.

– Pszenżytem coś tam się handluje, ale są to naprawdę partie takie po 100–200 ton. Nawet szczerze mówiąc tego handlem nie można nazwać – utyskuje pracujący na ścianie zachodniej właściciel firmy skupowej.

W tym tygodniu wyraźnie obudził się jęczmień, co widać zarówno na średniej, jak i proponowanych cenach maksymalnych. Jęczmień podrożał średnio o 10 zł/t w ciągu tygodnia, a w skupach jest po 1080–1300 zł/t.

Natomiast niestety trochę, o 6 zł/t średnio potaniało żyto. Eksporterzy praktycznie cen żyta paszowego nie zmienili, w portach kupują po 1230 zł/t, a w kraju jest skupowane 1000–1300 zł/t, te wyższe poziomy dotyczą oczywiście konsumpcji.

Pierwsze wyceny kukurydzy mokrej z nowych zbiorów

Kukurydza w wyczekiwaniu na dostawy z nowych zbiorów zareagowała w tym tygodniu podobnie do pszenicy. Lekkie korekty średniej nie są jednak widoczne na zakresie skupowanych cen krajowych, które wciąż  wynoszą 1200–1400 zł/t. Również oferta eksporterów jest stabilna w portach funkcjonuje cena 1430–1440 zł/t.

Pierwsze  ceny skupu kukurydzy mokrej ze zbiorów 2022 r. wynoszą 750–900 zł/t kukurydzy o wilgotności 30%. Te niższe ceny częściej występują na południu kraju, a wyższe poziomy spotykamy w centrum i na północy. Potrącenia i dopłaty się dopiero układają, bo skupujący nie są w stanie jeszcze podliczyć swoich kosztów suszenia. Zwracają uwagę równomierne +/– 10 zł/t/% i mniej korzystne –15 i + 8 zł/t/% odpowiednio powyżej i poniżej 30%. Czasem potrącenia i dopłaty rozliczne są co 0,1%, a czasem za pełny procent.

Owies nadal jest skupowany najczęściej po 950–1150 zł/t.

 Tutaj znajdziesz ceny we wszystkich punktach skupu!

Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: oleiste odbudowują zapasy

Chociaż bieżący raport USDA koryguje nieco zbiory soi, to i tak są one rekordowe, co oczywiście decyduje o sporych wzrostach ilości wszystkich oleistych zbieranych na świecie w sezonie 2022/23. Te dane są wyraźnym sygnałem dla rynków oleistych i giełdy od razu na nie reagują.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: kukurydza w odwrocie

Prognozy Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa dla kukurydzy 2022/23 zawarte w najnowszym raporcie dotyczą mniejszych zbiorów, niższego wykorzystania na paszę, zmniejszonego eksportu i kurczących się zapasów końcowych.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: pszenicy jednak więcej?

We wrześniowym raporcie cały pszeniczny bilans idzie do góry, eksperci USDA podnoszą światowe zbiory, konsumpcję, eksport i zapasy końcowe. Jednak w porównaniu do poprzedniego sezonu szacunki wyglądają zdecydowanie inaczej. Przyglądnijmy się w których krajach nastąpiły najbardziej istotne zmiany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)