Raport USDA: kukurydza w odwrocie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: kukurydza w odwrocie

13.09.2022autor: dr Juliusz Urban

Prognozy Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa dla kukurydzy 2022/23 zawarte w najnowszym raporcie dotyczą mniejszych zbiorów, niższego wykorzystania na paszę, zmniejszonego eksportu i kurczących się zapasów końcowych.

Amerykańskie zbiory kukurydzy są według wrześniowego raportu korygowane o 10 mln t do 898,6 mln t, co wywiera wpływ na korektę światowej produkcji o 7 mln t, do 1 mld 172 mln 580 tys. t.

Poza USA korektę zbiorów mamy także w UE, amerykańscy eksperci unijne zbiory widzą o 1,2 mln t niższe niż zakładali w sierpniu, a ilość 58,8 mln t zebrana w UE będzie o aż o 12 mln t ( ponad 17%) mniejsza od ubiegłorocznej. Produkcja kukurydzy w UE została obniżona w oparciu o redukcje dla Francji, Rumunii i Niemiec.

Spadek unijnych zbiorów mogłaby zrekompensować Ukraina, bo tutaj amerykańscy eksperci, w porównaniu z poprzednim raportem liczą na 1,5-milionowy wzrost plonów. Tyle że aktualne szacunki 31,5 mln t zbioru kukurydzy na Ukrainie są i tak aż o 10,6 mln t niższe od ubiegłorocznych.

Efektywnie za to rosną zbiory kukurydzy w Chinach, gdzie aktualnie prognozowane 274 mln t stanowi 1,5 mln ton więcej niż w sezonie ubiegłym. Produkcja kukurydzy w Chinach wzrasta, ponieważ obfite opady deszczu na kluczowym północnym wschodzie i Nizinie Północno-chińskiej zwiększają potencjał plonotwórczy. O pół miliona ton kukurydzy więcej, 14,5 mln t wyprodukuje w tym sezonie Kanada, gdzie statystyki donoszą o większej powierzchni uprawy.

W świetle powyższych doniesień niezbędne są korekty zużycia. Światowe wykorzystanie kukurydzy jest w aktualnym raporcie korygowane do 1 mld 180 mln t. Stanowi to roczny spadek aż o 20 mln ton. W USA całkowite zużycie kukurydzy spada do 304,8 mln ton, o 3,8 mln t raport/raportu, a rocznie jest to 9,5 mln t.  Właśnie o tyle w skali roku do 132,7 jest tam redukowane wykorzystanie kukurydzy na paszę. Na wykorzystaniu paszowym oszczędzać będzie także UE, spasiemy 57 mln t, tj. o 4,3 mln t kukurydzy mniej niż w poprzednim sezonie, a całkowite unijne zużycie wyniesie 77,4 mln t (–4,5 mln t rok/roku).

Globalny eksport kukurydzy w tym sezonie spadnie o 20 mln t, do 183,6 mln t. Główne zmiany w handlu na rok 2022/23 obejmują spadek eksportu kukurydzy z Ukrainy, tu obniżka sezon do sezonu szacowana jest na 50% z 26, do 13 mln ton. W świetle słabszych zbiorów Stany Zjednoczone swój eksport kukurydzy w tym sezonie zmniejszą do 57,8 mln ton, tj. o 12 mln t z sezonu 2021/22. Także UE, choć jest zdecydowanie mniejszym eksporterem, bo raczej kukurydzę  w przeważającej ilości (19 mln t) importujemy, swój eksport ograniczy o połowę do 2,7 mln t.

Natomiast światowe zapasy kukurydzy wynosząc 304,5 mln ton, spadają o 2 mln t w porównaniu do poprzedniego raportu i o 7,6 mln t w porównaniu z poprzednim sezonem. Jest to wciąż jednak więcej niż na koniec krytycznego dla kukurydzy sezonu 2020/21, na którego zakończenie globalne zapasy wynosiły zaledwie 292,8 mln ton. Unijne stoki kurczą się z 9,7 mln t w sezonie 2021/22, do 7,4 mln t w sezonie bieżącym. Co ciekawe Ukraina, która w obecny sezon weszła ze sporym 5,5 milionowym zapasem, ten zapas nawet podwoi do 11,4 mln ton. Swoje kukurydziane zasoby zwiększą także Chiny. Kraj Środka na koniec sezonu 2022/23 będzie miał wciąż do dyspozycji 207,2 mln t, a więc 70% swojego rocznego zapotrzebowania na kukurydzę.

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny kukurydzy

Ogromny wzrost kosztów suszenia kukurydzy. Jak to odbije się na cenie kukurydzy na mokro?

Zwykle spadki zbiorów i zapasów kojarzyły się nam z rosnącymi cenami, jednak w świetle rosnących kosztów suszenia, podwyżki cen kukurydzy skupowanej na mokro już nie są takie oczywiste. Jak wygląda sytuacja na światowych rynkach kukurydzy, za ile mogą ją sprzedać polscy rolnicy i na jakich warunkach?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Świat jednoczy się wokół eksportu, u nas rynek zbożowy stoi

Podczas, gdy w Polsce krajowy handel przebiega bardzo ospale, to na rynku światowym wciąż dominuje tematyka eksportu zbóż z Ukrainy. Na notowania giełdowe wpływają także doniesienia o zbiorach u największych eksporterów pszenicy.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)