Najnowsze ceny zbóż. Rynek czeka na weekend majowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najnowsze ceny zbóż. Rynek czeka na weekend majowy?

22.04.2022autor: dr Juliusz Urban

Krajowy rynek zbóż, w odpowiedzi na niejednoznaczne zmiany na giełdach i na praktycznie zamarły ruch w skupach, reaguje utrzymaniem cen z poprzedniego tygodnia. Skupujący ożywienia rynkowego spodziewają się dopiero po majówce.

Na giełdach, które przyzwyczaiły nas już do sporych skoków i spadków, w tym tygodniu zmiany kursów były niewielkie. Zaraz po świętach ceny pszenicy na giełdzie Matif tylko nieznacznie wzrosły , w porównaniu z notowaniami z ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. W zasadzie do podwyżek przyczyniła się tylko czwartkowa sesja (21.04.2022 r.) na koniec której paryska giełda zamknęła się na 7,25-eurowym plusie i w kontraktach na maj jest notowana po 405,75 euro/t, co w porównaniu z poprzednim tygodniem daje wzrost o 4,75 euro/t. Pszenica z nowych zbiorów, w kontraktach na wrzesień natomiast w czwartek potaniała, kosztuje 356,50 euro i tydzień podsumowuje 10-eurowymi spadkami.

r e k l a m a
Na krajowym rynku zbóż, w poświątecznym tygodniu mamy bardzo niewielkie zmiany, bo i dostaw jest jak na lekarstwo. Podmioty skupowe oczekują na reakcję rolników na wcześniejsze podwyżki i liczą na dostawy, a tych nie ma.

 – Podnieśliśmy ceny i czekamy na dostawy. Telefony są, ale wyraźnie są to takie kontrolne badania, na zasadach co nowego w skupie po świętach. Reakcji z przyjeżdżającymi transportami brak – mówi przedstawiciel firmy skupowej.

Rynek wyraźnie czeka na weekend majowy. – Teraz ludziska, po świętach nie mogą się dobudzić. Za chwilę rolnicy ruszą mocniej w pole, a my na dostawy będziemy mogli pewnie liczyć dopiero po majówce – mówi przedstawiciel branży młynarskiej.

Skupujący pszenicę konsumpcyjną nadal kupują po 1500–1720 zł/t, ale niewielkie podwyżki u niektórych słabiej płacących wystarczają, aby średnia cena poszła o 10 zł/t do góry. Takiego efektu nie widać w portach, bo eksporterzy ceny choć nieznacznie, to jednak obniżyli i proponują 1740–1750 zł/t.

Ale w portach i w przygranicznym handlu ruch jest też niewielki. – Cisza kompletna, coś tam jeszcze w eksporcie można podziałać, ale podaż jest niewielka – mówi handlowiec ze ściany zachodniej. Eksporterzy pewne ilości pszenicy z portów sprzedają na krajowy rynek. – Nasz powrotny transport z Gdyni załadowaliśmy pszenicą na zaopatrzenie młyna na wschodzie kraju – informuje przedstawiciel firmy skupowej.

W podobnej skali podrożała pszenica paszowa, ale tu również ruch cen jest minimalny, firmy skupowe nadal wystawiają 1400–1670 zł/t.

Podobne realia dotyczą pszenżyta. Pszenżyto również w zasadzie nie zmieniając ram cenowych, bo oferowane ceny wynoszą 1100–1510 zł/t, średnią cenę podwyższyło o 10 zł, do 1329 zł/t.

Przestało natomiast drożeć żyto. Propozycje skupowe nadal wynoszą 950–1420 zł/t, a wynosząca obecnie 1228 zł/t średnia praktycznie nie drgnęła od tygodnia.

Jęczmień, który w poprzednim tygodniu podrożał najbardziej, w tym nieco wyhamował impet. Krajowym rynek za jęczmień proponuje 1000–1500 zł/t. Oczywiście tylko te wyższe ceny, zdecydowanie powyżej 1300 zł/t są brane na poważnie przez sprzedających.

Do ukraińskiej kukurydzy rynek się już chyba przyzwyczaił, bo wielu z tych którzy nieco panicznie podeszli do tematu i wcześniej ceny mocno obniżyli, obecnie zareagowało niewielkimi podwyżkami. Dlatego w krajowym skupie kukurydza nadal jest po 1300–1480 zł/t, a eksporterzy w portach płacą znów 1500 zł/t. 

Owies w tym tygodniu podrożał nieznacznie i to tylko u dotychczas już najlepiej płacących. Handlowcy  za owies nadal proponują 900–1100 zł/t, ale więcej jest tych proponujących wyższe pułapy.

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosja zakręca gaz i strzela sobie samobója. Jak to wpłynie na ceny nawozów?

Rosja w miesiąc po ogłoszeniu, że za dostawy gazu każe sobie płacić w rublach i polskiej odmowie na takie niezgodne z umową rozliczenie, wstrzymuje dostawy gazu. Gaz natychmiast drożeje, osłabia się także złotówka. Jak to w dłuższej perspektywie może wpłynąć na rynek paliw oraz zaopatrzenie w nawozy i ich ceny w przyszłości?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rekordowa soja śrubuje ceny rzepaku

Rynki oleistych wprost szaleją. Soja, która zbliża się do światowego szczytu cenowego sprzed 10 lat, pociąga za sobą rekordowo wyceniany stary rzepak.Jednak rzepak z nowych zbiorów drożeć już nie chce.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Świąteczny optymizm w zbożach

Na giełdach i na krajowym rynku powiało przedświątecznym optymizmem. Ożywienie na rynku wprowadzają wyższe ceny skupu, ale niestety nie dotyczą one kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)