Rekordowa soja śrubuje ceny rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowa soja śrubuje ceny rzepaku

22.04.2022autor: dr Juliusz Urban

Rynki oleistych wprost szaleją. Soja, która zbliża się do światowego szczytu cenowego sprzed 10 lat, pociąga za sobą rekordowo wyceniany stary rzepak.Jednak rzepak z nowych zbiorów drożeć już nie chce.

Soja drożejąc do 641,8 USD/t nieodwołalnie zmierza do szczytu wszech czasów z 4 września 2012 r. Od tego rekordu obecnie soję dzieli już tylko niecałe 16 dolarów.

Nie ma się więc co dziwić, że oczy wszystkich ekspertów rynkowych zwrócone są na Chiny. U tego największego konsumenta i importera produkcja soi w 2022 r. wzrośnie prawie o 26%. Chiny wg USDA zużywają rocznie (sezon 2021/22) 109 mln t soi, a zaimportują 91 mln ton. – W 2022 r. areał uprawy soi wzrośnie o 16,7% – powiedział Tang Ke, dyrektor departamentu ds. rynku w Ministerstwie Rolnictwa i Spraw Wsi. Według niego produkcja soi w Chinach wyniesie w tym roku około 20,63 mln t, podczas gdy w 2021 r. było to „zaledwie” 16,4 mln t. Dodatkowo w 2022 r. Chiny planują powiększenie areału rzepaku o 3%.

W Polsce według danych MRiRW z Biuletynu informacyjnego nr 14/2022 „Rynek Roślin Oleistych” średnia cena rzepaku płacona przez firmy skupowe w marcu, w porównaniu do lutego br. wzrosła o 200 zł/t, do 3556 zł/t.

Olej rzepakowy sprzedawany przez zakłady tłuszczowe w tym samym okresie podrożał prawie o 500 zł/t z 6262 zł/t w lutym do 6742 zł/t w marcu, a śruta rzepakowa drożejąc zaledwie o 44 zł, w marcu br. średnio była sprzedawana po 1454 zł/t. Te dane mogą być nieco mylące, bo system ich zbierania opiera się na wystawianych w danym miesiącu dokumentach zakupowych bądź sprzedażowych, a te nie zawsze idą w parze z aktualnie zawieranymi kontraktami, często jest to tylko realizacja wcześniej zawartych umów.

Jednak informacje te oddają w pełni ducha rynku, drożeje zarówno surowiec jak i rzepakowe produkty. Kiedy zastaną zaraportowane dane za kwiecień, w zestawieniach zobaczymy zapewne jeszcze wyższe ceny. Bo rzepak ze starych zbiorów pomimo, że był i tak już bardzo drogi, w kwietniu mocno podskoczył do góry, w tym tygodniu średnia cena skupu w firmach handlowych uczestniczących w naszej sondzie cenowej wyniosła 4464 zł/t, a przecież przetwórcy płacą jeszcze więcej.

r e k l a m a
Na Matifie w notowaniach starego rzepaku mamy kosmiczne wręcz wzrosty. Przy niewielkich obrotach, bo w czwartek (21.04.2022 r) na paryskiej giełdzie przehandlowano niewiele ponad  1000 lotów, (25 tysięcy t na całą Europę, a nawet świat!), gdy zwykle obroty idą w grube tysiące, ceny rzepaku na maj osiągają 1064,50 euro/t. Przy równie niewielkiej liczbie transakcji rzepak z nowych zbiorów tanieje, kontrakty na sierpień wyceniane są na 855,25 euro/t, a więc o 5 euro niżej niż przed tygodniem.

Kurs złotego jest nadal stabilny za jedno euro płacimy obecnie 4,63 zł, tyle samo co przed tygodniem.

Drożejący na giełdach rzepak przynosi podwyżki w krajowym skupie firmy, które z rynkiem są na bieżąco podniosły cenniki o 50–100 zł/t.
Proponowane ceny w punktach skupu wynoszą 4000–4950 zł/t.

Jeszcze większe podwyżki mamy u przetwórców. Choć niektórzy z nich, widząc ostatnie skoki cen majowych notowań, jako czysto techniczne wariacje, związane z zamykaniem ostatnich kontraktów z ubiegłorocznych żniw, przeszli już na bazy opierające się o notowania sierpniowe. U  nich rzepak podrożał nieznacznie.

Zakłady Tłuszczowe za rzepak ze zbiorów 2021 r. w czwartkowe popołudnie proponują:

·         ZT Kruszwica dostawy bieżące     – 4760 zł/t 

                     Brzeg dostawy bieżące       – 4760 zł/t

·         ADM Szamotuły dostawy na maj   – 4770 zł/t

                   Czernin dostawy na maj       – 4770 zł/t

·         Komagra Tychy dostawy bieżące   – 4800 zł/t   

               Kosów Lacki dostawy bieżące   – 4800 zł/t  

·         Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 4804 zł/t

·         Bestoil Lasocice dostawy bieżące   – 4860 zł/t

    Nowy rzepak, który nieco potaniał aktualnie jest kontraktowany po 3867–3950 zł/t. 

    UWAGA! W związku z dużymi wahaniami cen podane informacje cenowe należy traktować jako aktualne na 21.04.2022 r. na godz. 13–14.

    Juliusz Urban Fot. archiwum taP

    autor dr Juliusz Urban

    dr Juliusz Urban

    ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Rzepak z wsiewkami bobowatych - czy to się sprawdza w rolnictwie?

    ​Michał Sawicki, rolnik z Józefina w pow. chełmskim, jesienią ub. roku część rzepaku wysiał z roślinami towarzyszącymi: koniczyną, kozieradką i soczewicą. Można już pokusić się o wstępną ocenę wpływu tego rozwiązania na odstraszanie chowacza czterozębnego, porównując plantację z rzepakiem prowadzonym bez wsiewek. Na wnioski dotyczące m.in. skutków obniżenia nawożenia azotem trzeba poczekać dłużej.

    czytaj więcej
    Ceny zbóż

    Najnowsze ceny zbóż. Rynek czeka na weekend majowy?

    Krajowy rynek zbóż, w odpowiedzi na niejednoznaczne zmiany na giełdach i na praktycznie zamarły ruch w skupach, reaguje utrzymaniem cen z poprzedniego tygodnia. Skupujący ożywienia rynkowego spodziewają się dopiero po majówce.

    czytaj więcej
    Ceny rzepaku

    Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

    Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)