Rosja zakręca gaz i strzela sobie samobója. Jak to wpłynie na ceny nawozów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosja zakręca gaz i strzela sobie samobója. Jak to wpłynie na ceny nawozów?

27.04.2022

Rosja w miesiąc po ogłoszeniu, że za dostawy gazu każe sobie płacić w rublach i polskiej odmowie na takie niezgodne z umową rozliczenie, wstrzymuje dostawy gazu. Gaz natychmiast drożeje, osłabia się także złotówka. Jak to w dłuższej perspektywie może wpłynąć na rynek paliw oraz zaopatrzenie w nawozy i ich ceny w przyszłości?

Gaz zaraz po wyznaczeniu daty i godziny zakręcenia zaworów na gazociągu dostarczającym rosyjski gaz do Polski podskoczyły. Wczoraj gaz w holenderskim hubie gazowym TTF podrożał na kontraktach majowych o 13,1% do 105 euro za MWh. reaguje także krajowa waluta za jedno euro znów musimy zapłacić 4,70 zł, ostatnio tak słaby złoty był pod koniec marca. Za dolara dziś zapłacimy 4,42 zł, tyle za zielonego przyszło nam płacić dwa tygodnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a więc prawie dwa miesiące temu. Rynek walutowy zapewne szybko się otrząśnie, bo od czasu poprzednich spadków krajowa waluta ulegała powolnemu umacnianiu, a od 3 tygodni kursy były prawie stałe. 

Gaz drogi, rosyjski samobój?

Nie jest to jednak jedyny przypadek, że surowce podczas wojny drożeją. Ropa naftowa w wojennej panice na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę podskoczyła także na 130 USD/baryłkę, a potem spadła do 100 USD. Obecnie ropa brent, nawet po podwyżkach na giełdzie w Nowym Jorku jest po 105,44 USD/baryłkę.

Podobnie z gazem ten drożał i taniał już kilka razy. Wraz z nadchodzącym latem zużycie gazu z wolna sprowadza się w większej mierze do zapotrzebowania przemysłu, a Polska w gaz jest dobrze zaopatrzona, zbiorniki gazowe są zapełnione w 75%, a średnia unijna wynosi obecnie 32%. Indywidualni odbiorcy na odcięciu od dostaw rosyjskiego gazu ucierpieć nie powinni. Okazuje się, że rosyjski Gazprom wstrzymuje dostawy gazu ziemnego również do innych unijnych krajów: Bułgarii i Litwy, bo one również odmówiły zapłaty w rublach. Rosja zamykając dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Litwy uświadamia ponownie Europie jaką bronią dysponuje, co wręcz zwiększa w unijnych krajach determinację do szybkiego odcięcia się od rosyjskich dostaw gazu i ropy. Już za parę dni ma zostać uruchomiony terminal łączący Polskę z Litwą w Kłajpedzie.

Tym samym decyzja kremlowskich władz przyspiesza proces integracji Unii w zakresie uniezależnienia się od rosyjskich dostaw, co będzie skutkowało odosobnieniem Rosji na rynku który przecież jest infrastrukturalnie oparty na takim handlu. Klasyczny samobój rosyjskich władz, trzeba tylko wytrzymać ostatnie 15-minut wygranego meczu. Okaże się, że wreszcie obudzi się solidarność, zapasy w Europie i na świecie będą traktowane w szerszej antyrosyjskiej  perspektywie.

Niebawem Rosjanie zaczną się własnym gazem dusić, a kasy będą potrzebować już nie tylko na wojnę, na zwyczajne życie, żeby nie wybuchła tam rewolucja. Zagrali va banque i mogą za chwilę przyjść na kolanach, po płatności jak po jałmużnę. Tylko czy zaległych płatności wystarczy na kary umowne za niewywiązanie się z umowy, z tytułu wstrzymania dostaw? Rosyjski budżet zbudowano na 3 filarach: gazie, ropie i pszenicy, a tu coraz trudniej o handel we wszystkich tych segmentach.

A ceny nawozów?

Nawozy azotowe zapewne na chwilę podrożeją, bo gaz w górę i złotówka słabsza, ale szok szybko na rynku minie. Dojdzie do głosów racjonalne podliczenia potrzeb i zasobów, a te przecież spowodowały ostatnie obniżki. Dodatkowo producenci saletry za chwilę się nią przysypią, bo rynek mniej kupuje. 
Więc jeśli nie podejdziemy do rynku panicznie, nie kupując nawozów azotowych na zapas, to zapotrzebowanie w najbliższym okresie będzie spadać. Zbudują się stoki także u dystrybutorów, a te zwykle prowadzą do obniżek. Biorąc jednak na poważnie wzrosty kosztów produkcji w połączeniu z mniej chłonnym rynkiem może nas czekać stabilizacja cen.

W nawozach NPK jest problem  z dostępnością fosforytów i soli potasowej. Najbliższym dostawca tych pierwszych jest Białoruś, a tu trudno o jakikolwiek handel. Sól potasowa przy małych dostawach z Niemiec, bo tradycyjny dostawca znalazł sobie bardziej opłacalne ujście na bardziej odległych rynkach, a pozostałe dostawy mogłyby być np. z Kanady. Tu bardziej potrzebne są raczej decyzje polityczne na unijnym szczeblu, zakazujące wywozu deficytowych surowców z obszaru UE. Komisja Europejska zwraca uwagę na niesolidarne podejście Węgrów do eksportu wewnątrzunijnego zbóż, a pozwala europejskiemu koncernowi na sprzedaż soli potasowej poza UE. To wszystko poskutkuje zapewne ograniczoną podażą i wzrostami cen nawozów NPK, bo teraz wciąż jest czas na ich zakupy.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Ceny nawozów 2022: ile płacą rolnicy w Ukrainie i w Niemczech?

Na Ukrainie nawozy drożeją, w Niemczech tanieją. Sprawdziliśmy, ile rolnicy z naszych sąsiednich krajów płacą za saletrę, mocznik czy RSM. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny nawozów 2022 - ile za nie płacą ukraińscy rolnicy?

W pierwszym tygodniu maja (2-8.03.2022) w Ukrainie zdrożały prawie wszystkie rodzaje nawozów mineralnych. Wtedy tylko Amophos i CAS utrzymały stawki na tym samym poziomie co tydzień przed. Teraz ceny nawozów nie zmieniły się znacząco. Zauważono tylko niewielki wzrost cen nawozów NPK 16:16:16 i NPK 10:26:26. 

czytaj więcej

Jak decyzja Gazpromu wpłynie na ceny nawozów w Polsce?

Polska została odcięta od dostawy gazu. Czy ceny nawozów ponownie poszybują w górę? Czy w Polsce zabraknie gazu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)