Koronawirus zabija rynek zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronawirus zabija rynek zbóż

13.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Pod wpływem spadków cen na giełdach pospadały ceny wszystkich zbóż w krajowym skupie. Jednak koronawirus dokonuje największego spustoszenia nie w cenach, lecz w głowach kupujących, którzy obawiają się każdej kolejnej transakcji.

Choć pod koniec dnia w czwartek (12.03.2020 r.) na Matifie ceny nieco odreagowały, to i tak kurs notowań pszenicy na kontrakcie majowym spadł w ciągu tygodnia o 6,5 euro i wynosił na zamknięciu 177,75 euro/t. Dziś po otwarciu giełd pszenica zaczyna się lekko odbijać.
W kraju mamy kilka modeli zachowań kupujących: 

  • ci którzy mieli niskie ceny zostawiają je na cennikach,
  • kupujący stale podążający za rynkiem obniżają ceny,
  • inni natomiast schodzą z rynku i nie chcą kwotować – to zabija rynek.

Ceny w porcie spadły o 20-30 zł/t. Proponowane są aktualnie transakcje po 760-770 zł/t za pszenicę 12,5% białka, a ziarno o 14,5% białka można sprzedać o 15-20 zł/t drożej.

r e k l a m a
Młyny ceny obniżają najmniej lub nawet nie obniżają wcale. Pod ich punktami sprzedaży mąki stoją długie kolejki chętnych do zakupów na zapas.
Półki w marketach i hurtowniach są opróżniane ze stojących tam spokojnie od tygodni mąki i makaronów. Za chwilę te półki trzeba będzie na nowo zapełnić. Dlatego młynarze nie ustają we wzmożonej produkcji i mają nadzieję na to, że ich pięć minut potrwa nieco dłużej.

W firmach handlowych ceny także są o ok 20 zł/t niższe. Coraz więcej wystawianych cen jest poniżej 700 zł/t. Za pszenicę konsumpcyjną w krajowym skupie płaci się najczęściej 670-730 zł/t. Nie jednak spadające ceny są największym problemem dla rynku, ale to, że większość kupujących pod wpływem tak znacznych obniżek nie chce kupować dalej. Twierdzą oni, że nie znając nawet orientacyjnej ceny odsprzedaży na najbliższy okres nie chcą ryzykować. Nawet zawarcie kontraktu może być problemem. 

– Co zrobię, gdy podpiszę umowę i na dwa, może trzy tygodnie wstrzymają w portach odbiory, a ceny w kraju po tym czasie pójdą do góry? Zostanę z tym nietrafionym kontraktem – dodaje jeden z handlowców.

Także w firmach paszowych pokrycie w surowiec jest obciążone ryzykiem, dlatego niektóre paszarnie zamykają skupy, po to by zejść ze swoich wcześniej kupionych zapasów. Z tego powodu pszenica paszowa też w tym tygodniu pospadała i jest kupowana w cenach od 640-700 zł/t, ale uzyskać te wyższe poziomy jest niezwykle ciężko.

Żyto to trudny temat dla kupujących. Zbywają pytania o ceny tego zboża i jakiekolwiek prognozy. Wolą o życie na razie zapomnieć.

Na terenie kraju kupowane jest w średniej cenie 511 zł/t i wracają wystawiane ceny z czwórką z przodu.

Pszenżyto trochę mniej reaguje na spadki, ale i tu pojawiły się 10 zł obniżki, jest ono kupowane po 570-600 zł/t. 

Jęczmień, który taniał już wcześniej, obecnie nie zareagował tak mocno spadkami. Średnia cena wynosi 603 zł/t, a najczęściej jęczmień paszowy jest kupowany w cenach 570-630 zł/t.

Kukurydza, która wydawało się ustabilizowała cenę, obecnie też tanieje, ale wpływ na to ma znikanie z rynku tych płacących najlepiej.

Na punktach skupu na terenie całego kraju aktualne ceny się raczej nie zmieniły i kształtują się pomiędzy 600-650 zł/t.

Tutaj sprawdzisz ceny zbóż na punktach skupu

 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban   Fot. Bromberek

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Transport na kwarantannie, tańszy raczej nie będzie

Na razie transport zarówno zbóż, jak i artykułów spożywczych funkcjonuje bez zakazów wjazdu do kraju, ale na granicach ustawiają się korki.  Dotychczas w znanych nam okresach kryzysu transport żywności był traktowany jako priorytetowy i najprawdopodobniej tak zostanie. Ropa potaniała do wartości notowanych zaraz po II Wojnie Światowej, ale jak na razie na obniżkę cen transportu nie ma co liczyć, bo koszty paliwa to nie jest obecnie największy problem firm spedycyjnych.

czytaj więcej
Aktualności

Koronawirus: Rolnicy – uważajcie na siebie!

Od kilku dni słowo „koronawirus” nie schodzi  z ust ludzi na całym Świecie. U nas w Polsce w ciągu tygodnia życie zmieniło się diametralnie. I choć ludziom na wsi, także rolnikom, łatwiej ograniczyć kontakty w skupiskach ludzi, to jednak musicie bardzo uważać, by maksymalnie ograniczyć ryzyko zarażenia siebie i bliskich.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Agnieszka Maliszewska apeluje do ministra o wstrzymanie kontroli w mleczarniach

Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM, zaapelowała do ministra Ardanowskiego o wstrzymanie w zakładach i spółdzielniach mleczarskich wszelkich kontroli, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)