Eksport zbóż: rekordowy marzec w portach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport zbóż: rekordowy marzec w portach

07.04.2020autor: dr Juliusz Urban

W polskich portach pomimo ograniczeń w poruszaniu się spowodowanych obawami o rozprzestrzenianie się koronawirusa panuje dalej duży ruch. Do ilości pszenicy wyeksportowanej z kraju we wcześniejszych miesiącach sezonu 2019/20 możemy już dopisać kolejne pół miliona ton.

Dzięki korzystniejszym cenom panującym w polskich portach od oferowanych w głębi kraju, eksport wszystkich gatunków zbóż drogą morską wyniósł w marcu ponad 700 tys. ton. Jest to ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy w marcu wyeksportowano 212 tys. ton.

 

W tym sezonie, w marcu samej tylko pszenicy wypłynęło 588 tys. ton, z czego najwięcej załadunków odbyło się w portach w Gdyni, gdzie na statki załadowano 360 tys. ton ziarna. Kompleks portowy Szczecin­-Świnoujście może pochwalić się ilością ponad 220 tys. ton.

W pierwszym kwartale 2020 roku portowy eksport pszenicy wyniósł 1,387 mln ton. Importowany był natomiast w zasadzie tylko jęczmień – w ilości 31 tys. ton.

 

Od początku sezonu 2019/20 przez nasze porty wypłynęło już prawie 2,9 mln ton zbóż, gdy w poprzednim roku gospodarczym, w tym samym czasie 9 miesięcy, wyeksportowaliśmy jedynie 1,5 mln ton.

 

Przeważający udział w tych ilościach miała pszenica, której eksport od początku sezonu wynosi już ponad 2,4 mln ton, przy 1,15 mln ton w okresie lipiec 2018-marzec 2019. Niezbyt duży jest morski eksport kukurydzy, gdyż tradycyjnie głównym kierunkiem są Niemcy, a tam wozimy kukurydzę transportem kołowym. Dotychczas w tym sezonie w portach załadowano 230 tys. ton kukurydzy (dla porównania w zeszłym sezonie było to 157 tys. ton). Żyta i pszenżyta sprzedaliśmy przez porty mniej – po 124 tys. ton,

 

Według danych z Komisji Europejskiej unijny eksport pszenicy do krajów poza UE-28, w dotychczasowym okresie bieżącego sezonu 2019/20 (do 5 kwietnia) był na poziomie 24,8 mln ton, przy 16,4 mln ton eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu. 

Liderem unijnego eksportu jest oczywiście Francja, która pomimo strajków i utrudnień w swoich portach mających miejsce na początku roku, wyeksportowała już ponad 8 mln ton pszenicy, aż 1,6 mln ton w marcu. Kolejne miejsce zajmuje Rumunia (4,3 mln ton) i Niemcy (3,3 mln ton). Na północy Niemiec rolnicy w dużej mierze sprzedawali zboże ze zbiorów w 2019 r. Aby zaspokoić potrzeby eksportowe, pszenica do niemieckich portów morskich jest obecnie transportowana z południowo-wschodnich landów: Saksonii i Turyngii, ale także Polski i Czech.

r e k l a m a

Polska z ilością 2,4 mln ton jest czwarta w tegorocznym unijnym rankingu największych eksporterów pszenicy. Pod wpływem rosnących notowań na giełdach, bo wczoraj cena na Matifie wzrosła o 4,25 euro/t i na kontraktach majowych wynosi już 195,25 (zamknięcie z 6.04.2020r.), ceny pszenicy z dostawą do portów wróciły do poziomów 900 zł/t. Jednak jak mówią eksporterzy obecnie biznesu nie ma, bo ludzie siedzą w polach.

 

Wszystko to odbywa się w atmosferze ciągle intensywnych zakupów dokonywanych przez największych, w naszej „strefie wpływów” importerów z Azji i Afryki. Z powodu pandemii większość krajów z ujemnym bilansem, obawiając się jeszcze większych utrudnień w przepływie towarów dąży do szybkiego uzupełnienia swoich zapasów. Arabia Saudyjska planuje w najbliższej przyszłości kupić kolejne 1,2 miliona ton pszenicy konsumpcyjnej. Również Algieria, Irak, Turcja i Tajwan w dalszym ciągu szukają zboża. Na kwiecień eksport pszenicy z Polski planowany jest jednak na mniejszą już ilość ok. 250 tys. ton.

 

Juliusz Urban     Foto: archiwalne

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Wreszcie drożeją inne zboża – więcej kupujących

Pomimo, iż na Matifie pszenica jest w podobnych cenach, to na krajowym rynku ceny poszły do góry. Swoje szlabany na bramach uchyliło już nieco więcej punktów skupu, to znaczy, że zboża są znów atrakcyjnym dla handlowców towarem.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: przy rekordowych zbiorach spada konsumpcja

Opublikowany tuż przed świętami raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, podkreśla rolę konsumpcji w światowym bilansie zbóż. Z powodu rekordowych zbiorów, a mniejszego zużycia światowe zapasy pszenicy i kukurydzy zaczynają wzrastać.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Pszenica mocno do góry, będzie drożeć mąka

W ciągu tygodnia na Matifie, pszenica podrożała o 7 euro i zbliża się znów do 200 euro za tonę. Coraz częściej w wypowiedziach ekspertów, przy danych dotyczących eksportu pszenicy z Polski w tym sezonie, pojawia się liczba 3 mln ton. Wzrosty cen pszenicy, które tak bardzo cieszą rolników spowodują zapewne podwyżki cen mąki, które jeszcze do niedawna młynarze próbowali powstrzymywać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)