Pszenica mocno do góry, będzie drożeć mąka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pszenica mocno do góry, będzie drożeć mąka

10.04.2020autor: dr Juliusz Urban

W ciągu tygodnia na Matifie, pszenica podrożała o 7 euro i zbliża się znów do 200 euro za tonę. Coraz częściej w wypowiedziach ekspertów, przy danych dotyczących eksportu pszenicy z Polski w tym sezonie, pojawia się liczba 3 mln ton. Wzrosty cen pszenicy, które tak bardzo cieszą rolników spowodują zapewne podwyżki cen mąki, które jeszcze do niedawna młynarze próbowali powstrzymywać.

W czwartkowe popołudnie (09.04.2020 r.) cena na kontrakcie majowym wynosiła już 199,25 euro/t, ostatecznie giełda zamknęła się na 198 euro/t. W portach oferowane ceny kształtują się na poziomie ok. 910 zł/t za pszenicę o zawartości 12,5% białka, pszenica 14,5% kupowana jest po 5-10 zł/t drożej

W krajowym skupie pszenica podrożała o kolejne 20-30 zł/t. Najwięcej ceny podniosły firmy, które wcześniej nie nadążały z podwyżkami na rynku.  Obecnie pszenica w całym kraju kupowana jest najczęściej w cenach 760 – 840 zł/t.

Młynarze już nie ukrywają, że ceny mąki muszą pójść do góry. Młyny za południu i południowym wschodzie kraju mogą jeszcze kupować pszenicę po 730-780 zł i jak mówią dostawy są na bieżąco i nawet na Wielki Piątek rolnicy umówili się na dostarczenie pszenicy. Na północy kraju nawet oferowane 840 zł/t nie robi wrażenia, trudno się dziwić, do dowiezienie do portu kosztuje tam maksymalnie kilkadziesiąt złotych na tonie.

 

W północnej i północno-wschodniej części kraju poszukiwana jest także pszenica paszowa.

– Czyżby cała pszenica z północnej Polski już wyjechała? – zastanawiają się handlowcy.

Pszenica paszowa zaczyna podążać za konsumpcyjną, a różnice cenowe zaczynają się spłaszczać. Najczęściej pojawiają się oferty 740 – 780 zł/t, chociaż to zależy bardzo od lokalizacji, bo na północy i 840 nie daje efektów w postaci zawartej umowy sprzedaży.

 

W efekcie podwyżek cen pszenicy ceny innych zbóż także rosną, ale podwyżki nie są to już tak duże, zwykle jest to 5 – 10 zł/t.

 

Pszenżyto kupowane jest w krajowym skupie w cenach od 580 do 640 zł/t, a z dostawą do portów ta cena wynosi 710 zł/t.

Jęczmień paszowy nie podrożał wcale dalej jest skupowany najczęściej w cenach 600 – 650 zł/t, na kaszę ceny wynoszą ponad 700 zł/t.

 

Żyto w dalszym ciągu lekko do góry. Chociaż ceny wciąż są jeszcze zbyt niskie, bo wynoszą 520 – 550 zł/t, to młyny oferują już ceny od 550 do 620 zł/t. Rynek spożywczy pobudzają większe zakupy pieczywa.

 

Kukurydza także lekko podrożała i kosztuje obecnie najczęściej od 650 do 720 zł/t. I właśnie w kukurydzy, pomimo spadku opłacalności hodowli drobiu spodziewamy się największego odbicia cenowego, bowiem jej eksport ma wynieść 1 mln ton, co by znaczyło, że 25% kukurydzy wyjedzie i to przy prawie kompletnym braku importu w tym sezonie.

 
Tutaj zobaczysz ceny pszenicy na wszystkich punkach skupu.

 
 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!

Juliusz Urban.  Foto: Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Polska notuje rekordowy eksport zboża

Jak donosi „Rzeczpospolita” w maju eksport polskiego zboża był trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. To głównie efekt słabego złotego. Jesienią ceny pieczywa w sklepach mogą być wysokie.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Eksport zbóż: rekordowy marzec w portach

W polskich portach pomimo ograniczeń w poruszaniu się spowodowanych obawami o rozprzestrzenianie się koronawirusa panuje dalej duży ruch. Do ilości pszenicy wyeksportowanej z kraju we wcześniejszych miesiącach sezonu 2019/20 możemy już dopisać kolejne pół miliona ton.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)