Raport USDA: przy rekordowych zbiorach spada konsumpcja
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: przy rekordowych zbiorach spada konsumpcja

14.04.2020autor: dr Juliusz Urban

Opublikowany tuż przed świętami raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, podkreśla rolę konsumpcji w światowym bilansie zbóż. Z powodu rekordowych zbiorów, a mniejszego zużycia światowe zapasy pszenicy i kukurydzy zaczynają wzrastać.

Inaczej dzieje się w przypadku roślin oleistych, gdzie eksperci USDA korygują prognozy zbiorów u największych producentów soi i zapasy spadają o 9% w stosunku do roku ubiegłego.

 

Pszenica

Globalna prognoza USDA na sezon 2019/20 wskazuje na praktycznie niezmienione, wciąż rekordowe zbiory pszenicy (764,5 mln ton). O jeden milion ton ograniczony ma być światowy handel, głównie z powodu obniżenia o 1,5 mln ton sprzedaży rosyjskiej pszenicy, co nie w pełni rekompensują wzrosty eksportu z Unii Europejskiej.

 

Łączna światowa konsumpcja jest zmniejszona o 5,1 miliona ton. Największe obniżki wynoszą 2,0 miliony ton dla Chin, 1,9 miliona dla Indii i 1 milion dla UE.

Wraz z rosnącymi zbiorami i niższym zużyciem, prognozowane globalne zapasy na koniec roku 2019/20 wzrosną o 5,6 mln ton, do rekordowo wysokiego poziomu 292,8 miliona ton.

 

Kukurydza

USDA dostrzega perspektywy większej produkcji, mniejszego handlu,
procentowo wyższego wykorzystania i większych zapasów w porównaniu do ostatniego miesiąca. Prognoza światowej produkcji 2019/20 wzrasta o 1,0 mln ton do 1,404 mld ton. Ilości zebranej kukurydzy są zwiększane dla Unii Europejskiej i Białorusi.

 

Główne zmiany w światowym handlu obejmują wyższy prognozowany eksport kukurydzy do UE. Eksperci USDA przewidują rosnące zapasy końcowe kukurydzy, głównie odzwierciedlające wzrosty w Tajlandii, Tajwanie, Indiach i Turcji, które z nadwyżką skompensowały spadki w Argentynie i Meksyku. Globalne zapasy kukurydzy, wynoszące 303,2 mln ton, wzrastają o 5,8 mln w porównaniu z poprzednim miesiącem.

 

Soja/Oleiste
Kwietniowa prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dla roślin oleistych w sezonie 2019/2020 wskazuje na niższą produkcję, mniejszy eksport i zmniejszające się zapasy w porównaniu do prognoz z ostatniego miesiąca. Globalna produkcja soi została tym razem zmniejszona o 3,7 miliona ton do 338 milionów. USDA wskazuje na niższą produkcję w Argentynie i Brazylii. Zbiory soi w Argentynie są zmniejszone o 2 miliony ton ­– do 52 milionów, co jest spowodowane suchymi warunkami w głównych regionach uprawy. Natomiast w Brazylii produkcja jest zmniejszona 1,5 od miliona ton do 124,5 miliona, także z powodu posuchy, gdy rośliny były w fazie napełniania strąków i dojrzewania.


Globalny eksport soi został obniżony o 0,4 miliona ton do 151,5 miliona. Wolumen eksportowy USA i Kanady jest obniżany, a wysyłki z Brazylii wzrastają ze względu na konkurencyjny kurs walutowy i dużą dostępność towaru. Import Chin wzósł o 1 milion ton do 89 milionów. Globalne zapasy soi na końcu sezonu mają wynieść 100 mln ton, tj. o 2 miliony ton mniej niż prognozowano w zeszłym miesiącu, ponieważ niższe zapasy w Brazylii są częściowo zrównoważone wyższymi stokami W USA i Chinach. Taki stan zapasów jest o 9% niższy niż w poprzednim sezonie.

 

oprac. Juliusz Urban   Fot: Bromberek

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

KE wprowadza cło na przywóz kukurydzy

Kukurydza w Stanach Zjednoczonych tanieje, dlatego ceny oferowane w europejskich portach zeszły poniżej wartości, która z automatu uruchamia naliczenie ceł importowych dla kukurydzy sprowadzanej na unijny rynek.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Znów wysokie zbiory i szeroka dostępność zbóż?

Komisja Europejska w swoim kwietniowym raporcie o stanie i perspektywach rynków rolnych uspokaja, że w nowym sezonie będziemy mieli do czynienia z dużymi zbiorami i dobrą dostępnością zbóż.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Eksport zbóż: rekordowy marzec w portach

W polskich portach pomimo ograniczeń w poruszaniu się spowodowanych obawami o rozprzestrzenianie się koronawirusa panuje dalej duży ruch. Do ilości pszenicy wyeksportowanej z kraju we wcześniejszych miesiącach sezonu 2019/20 możemy już dopisać kolejne pół miliona ton.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)