Spodziewany wzrost powierzchni roślin strączkowych w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spodziewany wzrost powierzchni roślin strączkowych w UE

13.05.2020autor: dr Juliusz Urban

W roku gospodarczym 2020/21 zostanie zwiększony zwłaszcza areał uprawy soi, ale uprawa grochu i bobiku także ma wzrastać.

Komisja Europejska oczekuje, że w UE-27 powierzchnia przeznaczona pod rośliny strączkowe do zbioru w 2020 r. wzrośnie o 9% do 2,5 mln hektarów. Największy wzrost powierzchni zanotujemy w uprawie soi. Według Komisji Europejskiej zajmie ona powierzchnię prawie 1 milion hektarów tj. o 11% więcej niż w poprzednim roku. Największym producentem soi w europejskiej wspólnocie są Włochy, a następnie Francja i Rumunia.

Znaczny wzrost areału spodziewany jest również w przypadku bobiku i grochu.

Unijni rolnicy w tym roiku zasiali bobik na 470 000 hektarach, o 9% więcej niż w 2019 r. Uprawa grochu wzrosła o 8% do 840 000 ha. Natomiast powierzchnia łubinów słodkich zmniejszy się o 3% do 180 000 hektarów.

 

Ze względu na większą powierzchnię roślin strączkowych Komisja Europejska spodziewa się zbiorów ogółem w wysokości 6,7 miliona ton, o 10% więcej niż w poprzednim roku.

Według analiz przeprowadzonych przez Agrarmarkt Informations-Gesellschaft, produkcja bobiku i soi prawdopodobnie wzrośnie o 12%. W przypadku soi poziom produkcji osiągnąłby nawet rekordowe 2,95 miliona ton. Podczas gdy produkcja grochu pastewnego ma wzrosnąć o 8% do 2,2 miliona ton.  Prawdopodobnie około 2% mniej będzie łubinu słodkiego, którego europejscy rolnicy zbiorą 260 000 ton.

 

W związku utrzymującym się wciąż jednak silnym uzależnieniem występującym w europejskiej produkcji pasz białkowych od importu soi i rzepaku niezbędne będą dalsze działania w celu zwiększenia produkcji soi, grochu, bobiku i łubinu w Unii Europejskiej.

r e k l a m a
Na krajowym rynku w tym momencie strączkowych z ubiegłego roku jest już bardzo mało. Trudno się więc dziwić, że ceny skupu praktycznie stanęły.
soja jest kupowana od 1400 – 1450 zł/t
groch żółty po 850 – 930 zł/t
łubin słodki 1100 – 1200 zł/t
a bobik 980 – 1000 zł/t

oprac. Juliusz Urban fot. Biernacki
na podstawie Alfons Deter: „EU-Kommission erwartet größeren Leguminosenanbau” top agrar online

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warzywa

Nie ma chętnych na marchew i ziemniaki. Koronawirus zachwiał rynkiem warzyw

Epidemia koronawirusa zachwiała rynkiem warzyw. W wielu gospodarstwach jest jeszcze sporo ubiegłorocznej marchewki czy ziemniaków, których rolnicy nie mogą sprzedać, bo rodzime produkty są wypierane ze sklepowych półek przez towary z importu.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

W Argentynie trwają sojowe żniwa, ale ruch w portach zamiera

Są już pierwsze doniesienia dotyczące zakłóceń światowego łańcucha dostaw surowców rolnych. Ze względu na wzmocnienie środków kwarantanny wysyłanie statków z soją, śrutą sojową i kukurydzą oraz innymi towarami z argentyńskich portów przebiega zdecydowanie wolniej. W Polsce na razie ruch portowy odbywa się bez większych zakłóceń.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Dla amerykańskiej soi 2022 r. może być rekordowy

Analitycy SP Global Platts prognozują, że produkcja soi w USA w sezonie 2022/23 osiągnie rekordowo wysoki poziom 125 milionów ton.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)