Zaolejenie powinno być niezłe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaolejenie powinno być niezłe

22.07.2021autor: dr Juliusz Urban

Rzepakowe żniwa zaczynają dopiero się rozkręcać, ale od dwóch sezonów ważnym problemem dla producentów rzepaku i przetwórców jest zaolejenie. W tym roku powinno być lepiej.

Z tym w poprzednim sezonie było kiepsko i często rolnicy narzekali na nadmierne potrącenia z tego tytułu. Nie była to także komfortowa sytuacja dla przetwórców, którzy mieli z przerobu tony nasion mniejszy uzysk oleju i tym samym niższe marże, co przekładali na dostawców surowca.

W tym sezonie pierwsze sygnały zaczęły dochodzić do nas z dostarczanych do Polski partii rzepaku ze Słowacji, z Węgier i Rumunii. Okazuje się, że na ten rzepak odbiorcy nie narzekali, bo zaolejenie wynosiło 40–43%.

Także pierwsze koszone w kraju rzepaki pokazują 41 do nawet 44% oleju. Choć, zwłaszcza na Wielkopolsce, jeszcze pojawiają się naprędce skoszone niewielkie partie o zaolejeniu poniżej 40%, to wydaje się, że z zawartością oleju w dojrzałym tegorocznym rzepaku nie będzie źle i dużych potrąceń z tego tytułu nie powinniśmy się raczej obawiać.


Ceny rzepaku na Matifie zaczynają lecieć na dół. W czwartek (22.07.2021 r.) w południe giełdy rzepak na sierpień kosztuje 511 euro/t, a na listopad jest o 3 euro tańszy. 
tym razem cen nie chce łagodzić waluta, która nieznacznie się umacnia. Za jedno euro płacimy już tylko 4,56 zł.


W firmach handlowych pojawia się coraz więcej cen i wyrównują się one. Najczęstsze propozycje wynoszą od 2250–2300 zł/t, tendencja jest jednak spadkowa

Zakłady tłuszczowe poobniżały zdecydowanie ceny, dziś za rzepak oferują:


r e k l a m a

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2270 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                             – 2270 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2300 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2280 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy w żniwa                   – 2310 zł/t   

         Kosów Lacki dostawy w żniwa                  – 2300 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa               – 2250 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy w żniwa                 – 2300 zł/t



Juliusz Urban 

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Opóźniający się start sezonu powoduje większy import rzepaku

W tym sezonie rzepakowe żniwa w całej Europie się opóźniły. Europejscy przetwórcy nie mogąc doczekać się na krajowe dostawy i pomni zapotrzebowania na olej, jakie czeka ich w tym roku, ostro wystartowali z importem rzepaku.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Żniwne pogotowie cenowe: różna polityka skupowa w jęczmieniu

Notowania pszenicy na giełdach nie spadają, co delikatnie podciąga do góry średnie ceny prawie wszystkich zbóż. Jedynie jęczmień, nieznacznie zaczyna tanieć, ale wpływają na to bardzo różne ustawienia skupujących, do realiów wynikających z jakości tegorocznego ziarna.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)