Żniwne pogotowie cenowe: różna polityka skupowa w jęczmieniu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: różna polityka skupowa w jęczmieniu

20.07.2021autor: dr Juliusz Urban

Notowania pszenicy na giełdach nie spadają, co delikatnie podciąga do góry średnie ceny prawie wszystkich zbóż. Jedynie jęczmień, nieznacznie zaczyna tanieć, ale wpływają na to bardzo różne ustawienia skupujących, do realiów wynikających z jakości tegorocznego ziarna.

Po ubiegłotygodniowych wzrostach cen giełdowych, spowodowanych katastrofalnymi opadami w Europie, w tym tygodniu pszenica na Matifie pozostaje stabilna. W poniedziałek (19.07.2021 r.) kontrakt wrześniowy utrzymał się na 214,25 euro/t, a na grudzień pszenica kosztowała 216,25 euro/t. Na wtorkowym otwarciu giełdy dodają jeszcze 2,5 euro/t.  W skupach dostaw pszenicy jeszcze nie ma, ale dodatkowo osłabiająca się niemal do 4,60 zł/euro złotówka, powoduje nieznaczne wzrosty cen. 

Jedynie, pojawiający się w skupach, powszechnie już w całej Polsce, jęczmień ozimy nieznacznie zaczyna tanieć. Choć tu polityka firm skupowych jest rozmaita. Jęczmień ozimy plonuje w tym roku słabiej niż przed rokiem. Obok wyników 5–8 t/ha, które są i tak o 10–15% gorsze od ubiegłorocznych słyszymy także o 3,5–4 t/ha.

Nic dziwnego, bo gęstość wynosi nawet 53–56 kg/hl. Dlatego są firmy handlowe, które od razu w cennikach pokazują kilka standardów jakości i cen, dla jęczmienia o najczęściej występującej w tym roku gęstości 56–58 kg/hl proponują 660 zł/t, za jęczmień poniżej tego standardu płacą 600 zł/t, a za lepszy 700 zł/t. Inne firmy trzymają się jak na razie sztywno granicy 62 kg/hl płacąc za taki jęczmień 640 zł/t, ale za niższą gęstość stosują dość symboliczne potrącenie 10 zł/t. Symboliczne, bo są też potrącający 28 zł/t za brak gęstości, płacąc finalnie 622 zł/t.

Generalnie jęczmień paszowy jest skupowany po 620–700 zł/t. Jęczmień konsumpcyjny jest po 700–725 zł/t. Ponieważ o gruby jęczmień jest trudno, to jak na razie kaszarnicy proponują nawet 800 zł/t.

Pojawia się już więcej cen na pszenicę, a te w porównaniu z ubiegłym tygodniem troszkę poszły do góry i średnia zaczęła przekraczać 800 zł/t. Za pszenicę konsumpcyjną proponuje się 770–870 zł/t, a za paszową 700–800 zł/t. 

Za nowe pszenżyto skupy proponują najczęściej 670–740 zł/t.

r e k l a m a
Żyto jest obecnie w skupach wyceniane na 580–650 zł/t, a owies jest po 450–520 zł/t.

Kukurydza ze starych zbiorów jest skupowana już w coraz mniejszym zakresie, ale dalej po 900–950 zł/t.

Aktualnie wystawiane ceny skupu zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Różnice w agrotechnice jęczmienia populacyjnego i hybrydowego

Potencjał plonotwórczy jęczmienia ozimego jest wysoki, przy czym uprawiając odmiany hybrydowe możemy oczekiwać więcej. Jakimi właściwościami wyróżnia się jęczmień, a na co zwracać szczególną uwagę?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Startują żniwa: ceny pszenicy lekko do góry

Podczas, gdy żniwa dopiero startują i cenniki zaczynają się wypełniać, to daje się zauważyć lekki ruch do góry z cenami pszenicy. Czy powodują to obawy o gorszą jakość, podpartą analizami jęczmienia?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Zaolejenie powinno być niezłe

Rzepakowe żniwa zaczynają dopiero się rozkręcać, ale od dwóch sezonów ważnym problemem dla producentów rzepaku i przetwórców jest zaolejenie. W tym roku powinno być lepiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)