Stary rzepak tanieje, nowy wciąż się broni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stary rzepak tanieje, nowy wciąż się broni

01.04.2021autor: dr Juliusz Urban

Trwające żniwa w Brazylii, w parze z mniejszym popytem na soję powodują obniżki notowań. Rzepak ze starych zbiorów zaczyna na Matifie tanieć do poziomów sprzed miesiąca.

Żniwa sojowe w Ameryce Południowej przebiegają bez większych przestojów, ale z rynku sojowego dochodzą pierwsze sygnały słabnięcia popytu, których nie wolno bagatelizować.

Argentyna sprzedała około 30% soi z nadchodzących zbiorów. Jak donosi Reuters, według Ministerstwa Rolnictwa Argentyny, rolnicy z tego kraju sprzedali 12,45 mln t soi na sezon 2020/21. W bieżącym sezonie tempo sprzedaży jest jednak niższe niż w poprzednim, kiedy w tym samym okresie sprzedano 17,45 mln t. Według prognoz ekspertów z Giełdy Zbożowej w Buenos Aires, ilość zebranej w tym sezonie soi w Argentynie może spaść do 44 mln ton, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Także USDA poinformowała o bardzo słabej sprzedaży soi w USA. W ubiegłym tygodniu sprzedaż wyniosła 101,8 tys. ton. Liczba ta stanowiła połowę tego, co sprzedawano średnio w ciągu 4 ostatnich tygodni. Szczególnie interesujący jest fakt, że największy na świecie importer soi, Chiny, był na liście krajów kupujących soję w USA praktycznie nieobecny, dlatego amerykańską soję sprzedawano do Egiptu, Meksyku, Japonii i Malezji. Chociaż nie powinno się przykładać zbytniej wagi do danych z jednego tygodnia, to jednak wydarzenia w Chinach, zaczynają wpływać na popyt na soję.

Stanowiące około 50% międzynarodowego rynku soi Chiny, importują 7 razy więcej nasion soi niż kolejny, co do wielkości importer UE. Popyt Chin zaczął spektakularnie rosnąć w zeszłym roku, z powodu potrzeby uzupełnienia stada świń. Teraz jednak pojawiają się pierwsze doniesienia o nawrocie zakażeń ASF w Chinach, wirus może ponownie wpłynąć na redukcję chińskiego zapotrzebowania na soję. Trzeba w najbliższym czasie przyglądać się rozwojowi sytuacji, by stwierdzić, czy mamy do czynienia w chwilowym odejściem Chin od eksportowej sojowej lady. Czy, być może jest to bardziej trwała tendencja, każąca obniżyć prognozy światowego handlu soją, co może mieć zdecydowany wpływ na ceny wszystkich oleistych?

Przekazane ostatnio, w kwartalnym raporcie USDA najnowsze informacje o mniejszych zapasach i nieco niższych, niż poprzednio się spodziewano zasiewach soi w USA, powodują powroty wyższych cen.

Wczoraj soja na CBOT poszła do góry do 529 dolarów/t. Notowania rzepaku na Matifie, które spadały już poniżej granicy 500 euro/t, a więc do tych sprzed miesiąca, wzrosły aż o 12,75 euro/t. Na środowym zamknięciu (31.03.21 r.) ceny rzepaku w kontraktach na maj wynosiły 514 euro/t, a więc 11 euro niżej niż przed tygodniem. Niestety na czwartkowym otwarciu ceny zaczynają dzień od 3-eurowych spadków. Silniejszy złoty powoduje jeszcze większe korekty w krajowych cenach, kurs złotego wynosi 4,62 zł/euro, a na początku tygodnia mogliśmy nawet zobaczyć 4,67.

Handlowcy mają sporą barierę bezpieczeństwa i za rzepak proponują od 2200 do 2500 zł/t. 

Przetwórcy obniżyli ceny skupu, ale podkreślają ich zmienność w trakcie dnia.
Aktualne standardowe ceny w zakładach tłuszczowych wynoszą: 

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 2440 zł/t 

          Brzeg dostawy na kwiecień                        – 2440 zł/t

r e k l a m a

  • ADM Szamotuły dostawy na maj                    – 2410 zł/t

              Czernin dostawy na kwiecień                – 2410 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na kwiecień            – 2400 zł/t  

                    Kosów Lacki na kwiecień                – 2400 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów            – 2500 zł/t 
  • Bestoil Lasocice                                             – 2100 zł/t (cena wolnorynkowa) 


Ceny rzepaku z nowych zbiorów spadły tylko nieznacznie, bo kontrakty na sierpień br. na Matifie wyceniane są na 449 euro/t, a więc 4 euro wyżej niż przed tygodniem. Niestety przez słabszą złotówkę, oferty kontraktacji na żniwa 2021 r. są wciąż podpisywane po 2030–2050 zł/t.

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy czerń krzyżowa najbardziej szkodzi rzepakowi?

Czerń krzyżowych, której sprawcami są grzyby z rodzaju Alternaria (Alternaria brassicae oraz Alternaria brassicicola i Aalternaria alternata), występuje we wszystkich fazach rozwojowych rzepaku – od siewek aż do wytworzenia nasion. To jedna z trzech chorób okresu kwitnienia rzepaku atakująca zaraz po zgniliźnie twardzikowej.

czytaj więcej

Szara pleśń w rzepaku – objawy, warunki sprzyjające rozwojowi oraz progi szkodliwości

Mimo charakterystycznego szarego nalotu objawy szarej pleśni (Botrytis cinerea), na rzepaku mogą być mylone z objawami suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizną twardzikową i mączniakiem rzekomym.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nie będzie pozwolenia czasowego na zastosowanie jednej z zapraw rzepaku

Coraz więcej substancji znika z naszego rynku, a w ich miejsce wcale nie wchodzą skuteczniejsze środki, tylko pozostaje luka i mniejszy wybór dla rolników. Wiąże się to z niższym plonem i mniejszą odpornością roślin. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)