Rzepak startuje na 400
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak startuje na 400

15.11.2019autor: dr Juliusz Urban

Wczorajsze notowanie giełdowe rzepaku na Matifie zamknęło się na poziomie 389,25 euro/t, od początku listopada rzepak na kontrakcie lutowym zyskał już 9 euro. 

 Pomimo, że rosnący trend cen giełdowych ma chwilowe górki i dołki, to nikt już raczej nie wątpi, że ceny przekroczą magiczny próg 400 euro za tonę. Wpływ na to mają drożejące oleje i duże zapotrzebowanie importowe Europy na tegoroczny rzepak.W poprzednim tygodniu olej rzepakowy podrożał o 17 euro, do 812 euro/t (FOB Rotterdam), a olej słonecznikowy o 10 dolarów osiągając poziom 755 USD/t (FOB Rotterdam). Wyraźny tren zwyżkowy zaznacza się także w obecnym tygodniu, ceny jeszcze bardziej idą do idą do góry.  Ceny oleju palmowego, w krótkim okresie od połowy października poszybowały do poziomów ponad 640 USD/t osiągając 10% wzrost.

Import rzepaku do krajów Unii Europejskiej od początku sezonu 2019/20 wyniósł już prawie 3 mln ton. Jest to niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Z dotychczasowego importu 76% stanowi rzepak z Ukrainy. Coraz większe znaczenie nabiera jednak kanadyjska canola, której UE zaimportowała ponad 500 tys. ton. 

r e k l a m a
Polska, która weszła w nowy sezon ze sporymi zapasami surowca i jest dobrze zaopatrzona w rzepak z tegorocznych zbiorów, zakupiła tylko 140 tys. ton. Import powoduje, że europejskie zakłady przerabiają rzepak na poziomie tylko 6% niższym od średniej z lat 2016-18, który wynosił 4,7 mln ton za trzy pierwsze miesiące sezonu.

Na krajowym rynku rzepakowym wraz ze wzrostem cen odczuwalne jest lekkie ożywienie. Te gospodarstwa i firmy handlowe, które chcą sprzedać rzepak jeszcze przed końcem roku poszukują najkorzystniejszych możliwości upłynnienia zapasów. Podwyżki cen na giełdach zbiegły się z osłabieniem złotówki do poziomu 4,29 zł za jedno euro, dlatego rzepak drożeje w skupie. Średnia cena skupu rzepaku w kraju dochodzi do 1600 zł/t. Krajowi przetwórcy płacą więcej bardzo często proponując transakcje na nowy rok, chociaż pojawiają się okresowe możliwości sprzedaży na wcześniejsze terminy dostawy, ale wtedy ceny są niższe.


Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych
:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na grudzień –1660 zł/t 

                            do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1670 zł/t               

  • ADM Szamotuły dostawy styczeń                 – 1670 zł/t 

                             Czernin styczeń                – 1650 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1620 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1653 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1590 zł/t
Tutaj zobaczysz ceny rzepaku na wszystkich punktach



Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak zalicza efekt jojo

Na giełdach rzepak raz przebija szklany sufit przeskakując granicę 390 euro/t (na czwartkowym zamknięciu cena lutowego kontraktu na Matifie wynosiła już 391,75 euro), to wraca jakby za pociągnięciem magicznej gumki do poziomów poniżej tej granicy.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rynek oleistych i białkowych: W 2020 r. produkcja rzepaku w UE też będzie niska

Według prognoz Strategie Grains, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w sezonie 2020/21 wyniosą 19 milionów ton i będzie to 12% więcej niż w obecnym roku, ale znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat. W Polsce rzepaku na zbiory 2020 r. zasiano 2% mniej niż w roku poprzednim.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rynek oleistych i białkowych: Import rzepaku do UE wzrósł o 90 procent

Komisja Europejska szacuje, że unijny import rzepaku został od początku sezonu prawie podwojony w stosunku do roku ubiegłego. Polska kupiła najwięcej oleju rzepakowego, bo aż 31 procent całego unijnego importu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)