Rzepak zalicza efekt jojo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak zalicza efekt jojo

22.11.2019autor: dr Juliusz Urban

Na giełdach rzepak raz przebija szklany sufit przeskakując granicę 390 euro/t (na czwartkowym zamknięciu cena lutowego kontraktu na Matifie wynosiła już 391,75 euro), to wraca jakby za pociągnięciem magicznej gumki do poziomów poniżej tej granicy.

Wczoraj (21.11.2019 r.) cena spadła o 1,75 euro i wyniosła na zamknięciu 390 euro/t. Wpływ na to  ma rynek soi będący w wahaniach i trendzie bocznym oraz informacje nadchodzące z linii konfliktu USA-Chiny. Jak to zwykle w paktowaniu na najwyższych poziomach ekonomicznych, raz pojawiają się sygnały o rychłym zakończeniu konfliktu, a potem tak jak w bieżącym tygodniu sygnały o pesymistycznych nastrojach Pekinu, że zakończenie rozmów porozumieniem może się nie odbyć w tym roku.

Na kierunek wzrostowy natomiast wpływają dalsza zwyżka cen canoli w Kanadzie i rosnące ceny niemal wszystkich olejów roślinnych.

Wydaje się, że podwyżek cen rzepaku jednak nie da się zatrzymać, UE w dalszym ciągu prowadzi dynamiczny import rzepaku i oleju rzepakowego.

W całej Europie pojawiają się sygnały o niższych zasiewach na kolejny sezon. Ostatnio niemiecki UFOP, organizacja przetwórców roślin oleistych, odpowiednik naszego PSPO i RB, podał, że areał zasiewów do zbioru w bieżącym sezonie był w tym kraju najniższy od 22 lat. Natomiast w związku z obawami o kolejny rok niepowodzenia i niskich plonów na kolejny rok (2020) zasiewy w Niemczech są tylko nieznacznie wyższe od ubiegłego roku, bo jedynie o 1,9% i wyniosą 873 tys. ha. Dla przypomnienia we Francji zasiano tylko 9% więcej rzepaku niż w sezonie poprzednim (1,14 mln ha) natomiast w Polsce kolejny raz mamy do czynienia z redukcją powierzchni i ma wynieść ona 840 tys ha. zasianych na zbiór 2020 r.

Na krajowym rynku rzepak kupowany jest obecnie drożej niż przed tygodniem. 

Firmy handlowe prowadzące jeszcze skup tego surowca podniosły ceny o 10 do 20 zł/t. 
Krajowi przetwórcy są jednak dobrze pokryci w surowiec i kupują najczęściej na styczeń lub luty 2020 r. 
Za to ceny, proponowane u tych kupujących zrównują się już z Matifem, a dzięki osłabiającej się stale złotówce, mamy wyższe poziomy cen skupu w zakładach tłuszczowych.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na luty'20 –1675 zł/t 

                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1675 zł/t               

  • ADM Szamotuły dostawy styczeń                – 1675 zł/t 

                                 Czernin styczeń               – 1655 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                          – 1620 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1657 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1600 zł/t 

Ceny rzepaku w skupie sprawdzisz tutaj


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.


Juliusz Urban  foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Szklany sufit w rzepaku

Rzepak na Matifie w bieżącym tygodniu juz prawie witał się z gąską i dwukrotnie niemal zaliczał poziom 400 euro/tonę. Jednak  wciąż do przekroczenia tej niewidzialnej zapory brakuje dosłownie niecałego euro, potem już powinno pójść gładko.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

„Plaża” na rynku rzepaku

Spadły ceny rzepaku na giełdach, ale osłabiła się złotówka, co powoduje stały poziom cen w kraju. Jednak niewielu chce dziś sprzedawać na styczeń czy luty, bo do tego czasu ceny mogą wzrosnąć.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Polska na potęgę kupuje olej sojowy i rzepakowy

Po co kupować surowiec jeśli można kupić gotowy produkt. Podczas, gdy Unia Europejska importuje rzepak, to Polska lideruje w imporcie oleju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)