Raport IGC: zeszłoroczny rekord będzie pobity dzięki kukurydzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport IGC: zeszłoroczny rekord będzie pobity dzięki kukurydzy

02.09.2020autor: dr Juliusz Urban

Oczy ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej zwrócone są obecnie na kukurydzę i soję, których zbiory w tym roku znacznie mają wzrosnąć.

Zboża

Światową produkcję zbóż w sezonie 2020/21 eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej podnoszą w tym miesiącu o 6 mln ton, do rekordowych 2 mld 230 mln ton. Rok wcześniej zbiory wyniosły aż o 49 mln ton mniej. Za tak znacznym wzrostem stoi głównie kukurydza, której zbiory w porównaniu do poprzedniego roku mają wzrosnąć o 45 mln ton i wynieść 1 mld 166 mln ton.

 

Zbiory pszenicy będą niemal na tym samym poziomie co rok temu i wyniosą 763 mln ton (762 mln t w sezonie 2019/20). Większe tonaże wykorzystania zbóż na paszę są głównie przyczyną zwiększenia przewidywanego całkowitego zużycia do 2 mld 222 mln ton (2 mld 181 mln t wynosiło zużycie w poprzednim sezonie). 

 

Pomimo tak dużej konsumpcji o 5 mln w porównaniu do raportu sprzed miesiąca, a o 8 mln t w stosunku rocznym wzrastają prognozy dotyczące światowych zapasów zbóż na koniec 2020/21 r. do 630 mln ton.

 

O 4 mln t w ciągu miesiąca i tyleż samo, w stosunku do roku ubiegłego rosną przewidywania ekspertów IGC dotyczące poziomu światowego handlu zbożami. W międzynarodowych operacjach handlowych ekspediowane ma zostać do 395 mln ton.

 

Oleiste/Soja

W dużej mierze dzięki lepszym prognozom dla USA, IGC zakłada, że światowa produkcja soi w 2020/21 będzie o 8 mln t wyższa niż zakładano przed miesiącem. Eksperci globalne zbiory soi widzą na rekordowym poziomie 373 mln ton, co oznacza aż 10% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. 

 

Wzrost zbiorów skutkuje także rosnącą perspektywą zużycia. Konsumpcja soi ma w tym sezonie być wyższa od ubiegłorocznej o 14 mln ton i wyniesie zdaniem ekspertów Rady Zbożowej 368 mln ton.

 

Przewiduje się, że eksport soi z USA silnie odbije i światowy handel będzie o 3 mln t wyższy niż zakładano miesiąc wcześniej i wyniesie 164 mln ton. Co oznaczałoby, że nieznacznie (o 1 mln t) zostaną poprawione rekordowe ilości z poprzedniego sezonu.

 

Zapasy również rosną, ale pozostają o 10 mln ton poniżej szczytu z 2018/19 i wynosząc 52 mln ton przewyższą ubiegłoroczne o 4 mln ton.

 

opracował Juliusz Urban    Foto. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak droższy, bo drożeje olej palmowy

Pomimo spadku ceny ropy rzepak na giełdach drożeje. Za wszystko odpowiada wzrost cen oleju palmowego, który zaczyna wracać do poziomów z połowy lutego tego roku.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak drożeje w ślad za soją

Ceny soi na amerykańskiej giełdzie niemal od połowy kwietnia są praktycznie w stałym trendzie rosnącym. Aktualnie tygodniowe wzrosty cen powodują podwyżki cen rzepaku.

czytaj więcej
Raporty IGC

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)